Blog
Joe Chal
Joe Chal
Joe Chal Naukowiec
13 obserwujących 601 notek 375942 odsłony
Joe Chal, 15 września 2012 r.

Joe Chal - „Leczenie autyzmu w Komorze HBOT!”

1631 0 0 A A A
Joe Chal
Joe Chal

                                              

                    Foto: W Komorze Hiperbarycznej ojciec z autystycznym synem

 

 

Założenie

Ostatnio wzrosła popularność w leczeniu autyzmu u dzieci metodą hiperbarycznej terapii tlenowej (HBO). Liczne udokumentowane badania: stres oksydacyjny i zapalenie czy infekcje u osób z autyzmem; zarówno w obu stanach wykazały poprawę po terapii HBO wraz z poprawa funkcji neurologicznych i czynnościowych. W tym badaniu uczestniczyły dzieci z autyzmem leczone w Komorze HBO przy ciśnieniu atmosferycznym i podwyższonym stężeniu tlenu panującego w otoczeniu. Mierzono zmiany wskaźników stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych. Dzieci były oceniane w celu ustalenia efektów klinicznych i bezpieczeństwa.

Metoda

Szesnaścioro dzieci z autyzmem w wieku od 3 do 12-go roku życia podzieliłem na dwie równe grupy, które przeszły 35 sesji hiperbarycznych, trwających 45 minut każda przy ciśnieniu 1,50 bara (ATM) i tlenu 100% - jedna grupa i 1,25 bara i tlenu 24% - druga grupa. Pomiar białka C-reaktywnego (CRP) i wskaźników stresu oksydacyjnego w osoczu utlenionego glutationu (GSSG), oceniano za pomocą na czczo pobranej krwi przed i po wszystkich zabiegach w celach porównawczych. Zmiany objawów klinicznych oceniane przez rodziców, były również brane pod uwagę. Dzieci były ściśle monitorowane w celu szybkiego wykrycia potencjalnych działań niepożądanych.

Wyniki

W punkcie końcowym 35 sesji hiperbarycznej, żadna grupa nie wykazała statystycznie istotnych zmian w średnich poziomach GSSG osocza, wykazując wewnątrzkomórkowy stres oksydacyjny, który był również nieprzekraczający normy. Tendencja do poprawy średniej CRP była obecna w obu grupach; największą poprawę zaobserwowano u dzieci z początkowo większych wysokościach w CRP. Gdy wszystkie wyniki dwu grup dzieci 2 X 8 zebrano, stwierdzono znaczna poprawa CRP (p = 0,022). Obserwacje rodziców przed i po teście potwierdziły statystycznie znamienną poprawę w obu grupach, w tym motywacji, mowy i świadomości poznawczych (p <0,055).

Nie stwierdzono żadnych istotnych zdarzeń niepożądanych.

Konkluzja

W tym prospektywnym badaniu pilotażowym dzieci z autyzmem poddane terapii HBO, przy maksymalnym ciśnieniu 1,5 atm z do 100% tlenu było bezpieczne i dobrze tolerowały te sesje. Natomiast dzieci poddane terapii HBO bez podniesienia poziomu tlenu nieznacznie pogorszył się stres oksydacyjny a stan inflamacyjny znacznie spadł mierzonego poziomu CRP. Rodzice czy opiekunowie obserwujący cały ten eksperyment potwierdziły poprawę w kilku sferach niedomagań swoich dzieci autystycznych. Ponieważ były to badanie testowe, ostateczne wyniki dotyczące skuteczności terapii HBO w leczeniu osób z autyzmem muszą poczekać i przejść więcej prób aby stały się odpowiednimi metodami leczenia.

Uwagi koncowe:

Jestem przekonanym, że przy dopracowaniu i dobraniu najodpowiedniejszych parametrów gazowo-ciśnieniowych i zakupie Komory Hiperbarycznej wieloosobowej /koszt od kilku do kilkudziesieciu milionów dolarów/ można leczyć autyzm u dzieci z dużym sukcesem.

Komorę, która zamówiła Polsko-Australijska Fundacja – monoplace /jednoosobowa/ pomimo spełniania wszystkich wymaganych norm nie nadaje się do leczenia autyzmu ze wzgledu na niemożliwość towarzyszenia dodatkowej osobie w każdej sesji wewnątrz komory. 

 

Dr Joe Chal – Członek, International Hyperbarics Association Inc. in USA 

 

Opublikowano: 15.09.2012 19:24.
Autor: Joe Chal
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @dzzd1 O to chodzi, aby drozdze dodac na poczatku do wyrosniecia a przed samym pieczeniem nalezy...
  • Panie wittek17!Nie jestem "alfą i omegą", ale staram się wyszukiwać fakty nieskażone...
  • @Bohdan Ozerski  Piszac prosze wstawiac "Moim zdaniem", poniewaz jest to uczciwsze. Artykul ten...

Tematy w dziale Technologie