„Śmierć w polskim Amazonie. Pracownik pracował zaledwie osiem dni”. Informację podał portal Money.pl, co odbiło się głośnym echem w fabryce Fiata w Tychach. – „A kiedy przyjdzie czas na nas? Ile jeszcze wytrzymamy? Kto następny?” – takie pytania coraz częściej padają wśród pracowników. Poseł Michał Wójcik, wiceminister Sprawiedliwości w rządzie PiS, gdy był jeszcze radnym Sejmiku Województwa Śląskiego obiecał, że będzie wspierał pracowników Fiat Auto Poland (obecnie FCA Poland). – Panie ministrze oczekuję na realizację obietnic, które Pan z własnej inicjatywy złożył tysiącom pracowników Fiata w Tychach! – informuje poseł dr hab. Józef Brynkus.
Padają też zasadne pytania w przestrzeni publicznej. – Ten czas Panie Ministrze Michale Wójcik tak szybko leci. Teraz w waszych rękach są wszystkie narzędzia o, których Pan mówił w rozmowie ze mną przed bramami FAP w Tychach. A więc, co dalej? – pyta Krzystzof Sitko, redaktor naczelny portalu Pressmania.pl
Poseł PiS w minionych latach nie miał wątpliwości, że pracownicy fabryki Fiata w Tychach mają prawo do godnej pracy i uczciwej płacy. – Walczycie w słusznej sprawie. Wiemy jaki jest pracodawca: nie przestrzega prawa pracy, nie przestrzega dialogu społecznego. Dlatego wszystko trzeba na siłę wyrwać, nawet poszanowanie prawa – podkreślał poseł Stanisław Szwed, obecnie sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, któremu podlega PIP.
W Polsce prawo jest równe dla wszystkich. Bogdan Święczkowski, prokurator w stanie spoczynku i były szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zapowiedział, że będzie pomagać egzekwować polskie prawo, bronić pracowników oraz pociągać do odpowiedzialności karnej menadżerów i wszystkie osoby, które z premedytacją łamią obowiązujące przepisy. – Bo tu jest Polska i każdy jest równy wobec prawa. Nikt nie ma prawa nikogo namawiać do wystąpienia z żadnej organizacji społecznej czy publicznej, każdy może się zrzeszać, każdy może o swoje pracownicze prawa walczyć i powinien to robić – mówił Bogdan Święczkowski, obecnie Prokurator Krajowy.
Związki zawodowe w fabryce Fiata w Tychach zjednoczyły się i wspólnie wystąpiły z żądaniami do dyrekcji FCA Poland w sprawie podwyżki płac. Czy jednak to będzie tylko jedyny postulat? Warto, by działacze związkowi podnieśli także postulaty, o których mówią pracownicy. Czas pracy dla wszystkich w Polsce jest równy i wynosi 40 godzin tygodniowo, a robotnicy włoskiego koncernu w Polsce nie zostali wyjęci z pod prawa. Najwyższa pora, aby związkowcy przypomnieli politykom to, co mówili, by w końcu zrozumieli, że złożone obietnice trzeba realizować, gdy dojdzie się do władzy.

Koniec zabawy w kotka i myszkę! – Do mojego biura poselskiego wpływają liczne listy z informacjami, które będziemy weryfikowali. Mam nadzieję, że nie o to chodzi dyrekcji polskiej fabryki, aby w FCA Poland pracownicy umierali na terenie zakładu, tak jak to się stało w Amazonie? Czy znajdzie się odważny polityk w Polsce, które podejmie ze mną ten temat? A może politycy zjednoczonej prawicy schowają głowę w piasek i będą udawali, że nie ma problemu? Gdzie jest reakcja Premiera Mateusza Morawieckiego na wystosowany list przez pracowników i MOZ NSZZ Solidarność FCA Poland? Pytań jest o wiele więcej, ale o tym niebawem – podkreśla poseł dr hab. Józef Brynkus.
Fot. Robert Szkutnik
Opublikowano przez Biuro Poselskie dra hab. Józefa Brynkusa
dr hab. prof. UP Kraków Józef Brynkus - wykładowca akademicki, poseł VIII kadencji Sejmu RP Ruch Kukiz'15, wybrany z okręgu nr 12 (Małopolska zachodnia). Mój fanpage na FB: https://www.facebook.com/brynkusjozef/
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Polityka