Blog
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl KalkulatorPolityczny.pl - sondaże, analizy, opinie.
0 obserwujących 55 notek 74566 odsłon
KalkulatorPolityczny.pl, 30 września 2011 r.

Sondażowe rewelacje Homo Homini

 

Instytut Homo Homini na Twitterze zaczął promować najnowszy sondaż dla Polskiego Radia, który ma zostać opublikowany w weekend. Newsy mają być dwa: po pierwsze zrównanie się PO i PiS pod względem poparcia, a po drugie „rewelacja” w postaci tezy, że Ruch Palikota odbiera głosy PO. O ile ta pierwsza informacja może być ciekawa, zwłaszcza w kontekście poprzedniego sondażu Homo Homini, który sugerował, że PO zwiększyła przewagę nad PiS („Tuskobus” jednak zadziałał?) o tyle ten drugi „news” nie jest żadną rewelacją. Już wczoraj w materiale „Widmo Palikota krąży nad PO”, który ukazał się w Salonie24.pl, KalkulatorPolityczny.pl wskazywał, że cały potencjalny majątek polityczny Ruchu Palikota jest gromadzony kosztem PO i SLD. Warto dodać, że podstawą prognozy KalkulatoraPolitycznego.pl były ostatnie sondaże, które dawały ciągle wyraźną przewagę PO nad PiS (w tym także wspomniany sondaż Homo Homini).

Chętnie dowiedzielibyśmy się od Homo Homini, co takiego stało się w ostatnich dniach kampanii, że poparcie dla PO, według tego instytutu, jest tak „zygzakowate”. Znając wcześniejsze wypowiedzi Prezesa tego instytutu, nie będzie on miał najmniejszych problemów z wytłumaczeniem tego faktu sondażowego.

Na marginesie, odnotujmy bardzo wątpliwą – z punktu widzenia odpowiedzialności zawodowej – praktykę podgrzewania atmosfery wokół niepublikowanego sondażu, która jako żywo zaczyna przypominać „tajne sondaże partyjne”. Instytut Homo Homini doszlusował w ten sposób do partyjnych „kapłanów”, którzy „wiedzą lepiej”. Przy okazji, w wątpliwym świetle postawił swojego zleceniodawcę - Polskie Radio – któremu można postawić zarzut manipulacji, ponieważ czeka z opublikowaniem wyników ważnego sondażu nie wiadomo z jakiego powodu.

Na KalkulatorzePolitycznym.pl staramy się traktować Homo Homini poważnie i wnikliwie śledzimy wyniki tego instytutu (http://www.kalkulatorpolityczny.pl/portal/district/0/6/type:sejm). Chcielibyśmy jednak, aby Homo Homini poważnie traktowało odbiorców tych wyników. Krótko mówiąc, jeśli Panowie coś naprawdę macie, to odkrywajcie karty. 

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

KalkulatorPolityczny.pl jest prywatnym, niezależnym przedsięwzięciem, którego celem jest gromadzenie informacji oraz upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polityki w społeczeństwie demokratycznym. W szczególności zajmujemy się wyborami jako rozwiązaniem instytucjonalnym, dzięki któremu jednostki uzyskują moc wpływania na kształt polityki w wyniku konkurencyjnej walki politycznej o ich głosy. Wierzymy, że przygotowując i publikując w przystępnej dla szerokiej publiczności formie możliwie bezstronne analizy na temat socjologicznych aspektów polityki wzbogacimy debatę publiczną i sprawimy, że stanie się ona bardziej racjonalna.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @mleczaj Również zgadzamy się, że byłoby to niezwykle interesujące, jednak uzyskanie...
  • @Comisarex Dziękujemy za zwrócenie uwagi, dodaliśmy już sondaż do naszej bazy.
  • @ewaursula Badanie obejmowało osoby w wieku 15 lat i więcej, z czego osoby w wieku 15-18...

Tematy w dziale