Blog
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl
KalkulatorPolityczny.pl KalkulatorPolityczny.pl - sondaże, analizy, opinie.
0 obserwujących 55 notek 75468 odsłon
KalkulatorPolityczny.pl, 26 marca 2012 r.

Zdecydowane „nie” w sprawie podnoszenia wieku emerytalnego

Sondażowa manipulacja w sprawie sporu koalicyjnego w programie „Forum”

Według sondażu TNS OBOP dla TVP Info „aż 50 proc. respondentów” przyznaje rację PSL w koalicyjnym sporze wokół reformy emerytalnej. „Zaledwie 18 proc. badanych przyznaje rację PO. Jednak najbardziej zaskakujące jest to, że aż 32 proc. Polaków nie wie, o co chodzi w tym sporze”[1].  Nieuważny obserwator gotów jest wysnuć wniosek, że oto PSL proponuje rozwiązanie, które „kupuje” połowa Polaków. Nic bardziej mylnego, ponieważ zdecydowana większość Polaków  generalnie opowiada się przeciwko podnoszeniu wieku emerytalnego.

Z badania KalkulatoraPolitycznego.pl wynika, że przeciwko planom podwyższania wieku emerytalnego do 67 roku życia jest 72% ankietowanych posiadających dostęp do Internetu (w tym 55% „całkowicie przeciw”). Zaledwie 22% internautów stanowi ewentualną bazę wsparcia dla planowanej reformy[2]. Zadania w tej sprawie nie ma zaledwie 6% respondentów. CBOS w sondażu opublikowanym m.in.  na Wirtualnychmediach.pl pokazuje jeszcze wyższe wskaźniki niezgody wobec planowanej zmiany wieku emerytalnego (http://www.wirtualnemedia.pl/print/nie-chcemy-podwyzszenia-wieku-emerytalnego).

W takim kontekście należy oceniać wyniki zaprezentowanego w programie „Forum” sondażu TNS OBOP. Abstrahowanie od negatywnego nastawienia opinii publicznej wobec zmian wieku emerytalnego jest zwykłą manipulacją.  Nic dziwnego, że aż co trzeci Polak nie wie o co chodzi w sporze koalicyjnym, ponieważ ten spór – w subiektywnej perspektywie – zwyczajnie ich nie dotyczy. Po prostu w zdecydowanej większości Polacy nie chcą tej reformy i to jest ich podstawowa wiedza, która im w zupełności wystarcza. Sprzeciw wobec podwyższania wieku emerytalnego do 67 roku życia jest najsilniejszy wśród młodych Polaków, co nas specjalnie nie dziwi, ponieważ to oni przede wszystkim doświadczą skutków planowanej reformy, jeśli rzeczywiście wejdzie w życie.

Sprzeciwiający się podnoszeniu wieku emerytalnego do 67 roku życia (%)

 

Źródło: Badanie przeprowadzone na zlecenie KalkulatoraPolitycznego.pl w dniach 22 - 24 marca 2012 przez Instytut Badań Pollster. Wywiady przeprowadzono metodą internetową (CAWI) na losowej próbie 819 Polaków w wieku 15+. Maksymalny błąd oszacowania wynosi 3,42%.

[1] Cytaty z oficjalnego komunikatu zamieszczonego nas tronie TNS OBOP

[2] Sondaż Instytutu Pollster przeprowadzony w dniach 21-22 marca 2012 r. na losowej próbie N=819 osób w wieku 15+ będących użytkownikami Internetu

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

KalkulatorPolityczny.pl jest prywatnym, niezależnym przedsięwzięciem, którego celem jest gromadzenie informacji oraz upowszechnianie wiedzy na temat funkcjonowania polityki w społeczeństwie demokratycznym. W szczególności zajmujemy się wyborami jako rozwiązaniem instytucjonalnym, dzięki któremu jednostki uzyskują moc wpływania na kształt polityki w wyniku konkurencyjnej walki politycznej o ich głosy. Wierzymy, że przygotowując i publikując w przystępnej dla szerokiej publiczności formie możliwie bezstronne analizy na temat socjologicznych aspektów polityki wzbogacimy debatę publiczną i sprawimy, że stanie się ona bardziej racjonalna.

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @mleczaj Również zgadzamy się, że byłoby to niezwykle interesujące, jednak uzyskanie...
  • @Comisarex Dziękujemy za zwrócenie uwagi, dodaliśmy już sondaż do naszej bazy.
  • @ewaursula Badanie obejmowało osoby w wieku 15 lat i więcej, z czego osoby w wieku 15-18...

Tematy w dziale