kaminskainen kaminskainen
932
BLOG

Bobry w zarysie (w Polsce)

kaminskainen kaminskainen Rozmaitości Obserwuj notkę 10

Wymieniałem niegdyś informacje na temat populacji bobra w Polsce z naukowcem zajmującym się tymi zagadnieniami - Duncanem Halleyem. Przy okazji otrzymałem treściwy zarys historii bobra w Polce i myślę, że warto go tutaj przytoczyć, ponieważ temat obrósł rozmaitymi mitami i "przesądami" - np. takimi, jakoby obecnie żyjące w Polsce bobry były bobrami kanadyjskimi, ponieważ często "nie budują tam" - itd. Przetłumaczę po prostu jednego maila od D. Halleya - w którym odnosił się on do mojego ekscytującego wówczas odkrycia, że bobry zamieszkują już nawet administracyjne granice dużego miasta Szczecina (nad Płonią).

Duncan Halley:

Dziękuję za informację. Bobry mogą żyć w centrach wielkich miast - tam, gdzie znajdą odpowiednie środowisko a ludzie zostawią je w spokoju; tak jest dla przykładu w Wiedniu i Bratysławie. Wszystkie bobry żyjące w Polsce, wg naszego stanu wiedzy, są bobrami europejskimi(Eurasian beavers), potomkami bobrów reintrodukowanych z terenów dzisiejszej Białorusi, do których dołączały bobry przenikające "samopas" z Litwy (one same wcześniej były także reintrodukowane z Białorusi i Rosji). Bobry europejskie i kanadyjskie(North American beavers) nie mogą się ze sobą krzyżować, ponieważ różnią się ilością chromosomów i wszelkie próby ich krzyżowania zakończyły się niepowodzeniem. Niewielka ilość bobrów kanadyjskich została introdukowana w Polsce w roku 1994 jednak wszystko wskazuje na to, że one nie przetrwały. Tam, gdzie brzegi rzek lub jezior są dla bobrów odpowiednie, tam zwierzęta te wolą ryć nory, zamiast budować żeremia; wolą także żyć, jeśli tylko mogą, w miejscach w których nie jest konieczne budowanie tam.

Cóż mogę dodać? Duncan w tamtym czasie pracował w Norwegii, stąd przekazał mi jeszcze inną ciekawą informację. Jak wiadomo bóbr potrafi być w pewnych ściśle określonych okolicznościach zwierzęciem "konfliktowym", sprawiającym kłopoty - "szkodnikiem" jednym słowem (np. powoduje zalewanie łąk służących do wypasu i naraża rolników na straty). Ponieważ poza człowiekiem bóbr nie ma już praktycznie wrogów naturalnych, gdzieniegdzie jego populacja stała się "przerośnięta" i dość kłopotliwa. Na tyle kłopotliwa, że nawet miłujące i chroniące dziką przyrodę Królestwo Norwegii dopuściło sportowy (myśliwski) odstrzał bobrów. Gdzie jednak nie jest to konieczne, rozwiązuje się takie problemy bez zabijania zwierząt - Norwegia przygotowała na tę okazję specjalny "podręcznik" pomagający sobie radzić z bobrowym problemem:
http://www.nina.no/archive/nina/PppBasePdf/rapport/2005/21.pdf
- jest po norwesku, ale bogato ilustrowany ;))
 

"Radykał, ale sympatyczny" (z filmu) Szczerzy przyjaciele wolności są niezmiennie czymś wyjątkowym. (Lord Acton)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości