3 obserwujących
47 notek
12k odsłon
309 odsłon

Polska tanio się sprzedaje

Wykop Skomentuj3

To będzie opowieść o tym, jak kupić całe całe państwo tak, aby płaciło gigantyczny haracz niezależnie od tego, kto akurat jest przy władzy

Łapówka od Billa

image

2 lutego 2006 p. Gates przybył do Polski, aby, jak to sam ujął, rozmawiać z przedstawicielami administracji nad rozwojem e-government w naszym kraju. Przy okazji tej wizyty Microsoft wyposażył za darmo Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w swoje najnowsze rozwiązania informatyczne, przede wszystkim system Windows(R) i pakiet biurowy MsOffice(R). Prezent ten przyjął p. Dorn, który wówczas był ministrem spraw wewnętrznych i administracji.

Najwyraźniej nikt mu nie powiedział, że za darmo to nawet w mordę nie leją.

Skutki

…były łatwe do przewidzenia. Każdy pracownik wyższego szczebla żądał od wszystkich swoich podwładnych, aby przysyłali mu dokumenty elektroniczne w formacie, który był odczytywalny w używanym przez niego pakiecie biurowym. Wprawdzie powstało wiele programów bezpłatnych, które umożliwiały zapis w natywnych formatach MsOffice(R), ale z powodu zazdrośnie strzeżonych szczegółów formatu danych Microsoft(R), ich otwarcie w np. PowerPoint(R) powodowało rozjeżdżanie się starannie wypracowanych danych. Pracownik był wówczas wzywany na ostry opeer przez swojego przełożonego i po prostu musiał zaopatrzyć się w oryginalny pakiet MIcrosoft(R). Za pieniądze podatników. Później sam wymagał tego samego od własnych podwładnych.

I tak to szło!

Koszty. 

Cena MsWindows(R) to około 300 zł. Cena MsOffice(R) zaczyna się od ok. 300 zł dla 365 Personal PL do ok. 700 zł za Professional Plus 2019 for PC. Razem to od 600 do 1000 zł za jedno stanowisko.

W 2017 Bezpieczeństwo publiczne i obrona narodowa, administracja państwowa i rządowa (w tym KSC), administracja samorządu terytorialnego, jednostki wymiaru sprawiedliwości, zabezpieczeń społecznych i pozostałe oraz korpus służby cywilnej liczyły łącznie 1280 tys. etatów. Tylko za nich podatnicy płacą przy każdej zmianie oprogramowania od 768 mln do miliarda zł.

Wszystko to z powodu głupoty jednego pawia!

Środki zaradcze

Są bardzo trudne, ponieważ polską tradycją jest ignorowanie centralnych zaleceń, jeżeli tylko nie są im wygodne. Jedynym sposobem jest całkowita delegalizacja używania w budżetówce formatów używanych przez MsOffice(R).

#Teorie spiskowe

Wykop Skomentuj3
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie