eMTeWu eMTeWu
246
BLOG

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie „Feniks”

eMTeWu eMTeWu Finanse Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Dzisiaj prezentuję papier wartościowy z innej branży i innej okolicy :)


Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie „Feniks” w Wiedniu,

Jeneralne Przedstawicielstwo we Lwowie


    Towarzystwo Lebensversicherungs‐Gesellschaft "Phönix" in Wien założone zostało w 1882 r. Siedziba Towarzystwa mieściła się przy Riemergasse 2. Kapitał Towarzystwa wynosił 4 000 000 koron. Towarzystwo miało przedstawicielstwo w Polsce, z siedzibą we Lwowie przy ul. Kościuszki 8. Dyrektorem na początku lat 30. XX w. był Józef Rauch, a jego zastępcą dr Dawid Margulies. Działalnością Towarzystwa były ubezpieczenia na życie na terenie Małopolski i w części cieszyńskiej województwa śląskiego. Towarzystwo miało oddziały w Bielsku, Cieszynie, Krakowie i we Lwowie. Dyrekcja filialna mieściła się w Cieszynie przy ul. Niemieckiej 1. Stanowili ją na początku lat 30. XX w. Józef i Ignacy Guttmann. Na rzecz oddziału Towarzystwa „Feniks” w Krakowie przy Rynku Głównym 41, w latach 1928–1932 zrealizowano nowoczesny budynek zaprojektowany przez architekta Adolfa Szyszko‐Bohusza, będący przedmiotem protestów środowiska konserwatorskiego. 

    Wiedeńskie Towarzystwo było w latach 30. XX w. drugą co do wielkości ubezpieczalnią na życie w Europie. W 1936 r. wybuchł skandal, gdy po śmierci wieloletniego prezesa Wilhelma Berlinera okazało się, że Towarzystwo stosowało ceny dumpingowe, spekulowało oraz finansowało równocześnie nazistów i organizacje żydowskie. Deficyt Towarzystwa wyniósł 250 000 000 szylingów (5% dochodu narodowego Austrii), a sprawa dotyczyła 330 000 osób. Skandal doprowadził do szeregu samobójstw oraz kryzysu rządowego, skutkiem którego było zwiększenie zależności Austrii od Rzeszy.

    Prezydent Rzeczpospolitej kwietniu 1936 r. wydał dekret o zabezpieczeniu interesów osób ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeniowym „Phönix” za pośrednictwem głównego przedstawiciela na Polskę. Dekret zawierał przepisy konieczne do przynajmniej tymczasowego regulowania losów polskiego portfela Towarzystwa, a przede wszystkim zabezpieczenia jego majątku w Polsce. 

image
Polisa ubezpieczenia na życie Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie „Feniks” z 1928 r.

image
Dodatek do polisy ubezpieczenia na życie Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie „Feniks” z 1928 r.

image
Dodatek do polisy ubezpieczenia na życie Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie „Feniks” z 1928 r.


Źródła:

Dekret Prezydenta Rzeczpospolitej z dn. 24 kwietnia 1936 r. o zabezpieczeniu interesów osób ubezpieczonych w Towarzystwie Ubezpieczeniowym "Phönix" za pośrednictwem głównego przedstawiciela na Polskę, Dz.U. RP 1936, nr 31, poz. 345. 

Hodoschek A.: Das Image der österreichischen Versicherungswirtschaft zwischen 1918 und 1938. In: W. Rohrbach (Hrsg) Versicherungsgeschichte Österreichs Band III, Wien, Holzhausen 1988. 

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1932. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1932. 

Rocznik polskiego przemysłu i handlu 1936. Polska Spółka Wydawnictw Informacyjnych, Warszawa 1936. 

Rocznik Państwowego Urzędu Kontroli Ubezpieczeń. Ministerstwo Skarbu Rzeczpospolitej, Warszawa 1936, www.jbc.bj.uj.edu.pl [dostęp: 20‐24.02.2017]. 

Wilczek M.T.: Towarzystwa ubezpieczeniowe w II Rzeczypospolitej Polskiej, Mikołów-Kamionka 2018.



eMTeWu
O mnie eMTeWu

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka