Karolina Nowicka Karolina Nowicka
326
BLOG

Za Twoje poglądy odpowiadają geny. Różnice między konserwatystami a liberałami.

Karolina Nowicka Karolina Nowicka Socjologia Obserwuj temat Obserwuj notkę 94


No proszę, wreszcie poznaliśmy powód, dla którego jedni głosują na pana Tuska, a drudzy na pana Kaczyńskiego. :) Zachęcam do lektury:

W 2014 roku Peter Hatemi i współpracownicy przeprowadzili badanie na 12 000 par bliźniąt jednojajowych. Wyniki ich analizy potwierdziły to, co badacze podejrzewali od prawie 40 lat: nasze poglądy polityczne i preferencje wyborcze są w 30-60% uwarunkowane genetycznie. Dane wykorzystane do badania pochodziły z baz danych z USA, Australii i Szwecji. Różnice kulturowe nie miały wpływu na wynik. Badanie to pokazało, że geny wyjaśniają prawie połowę powodów, dla których ludzie są liberałami lub konserwatystami, postrzegają świat jako bezpieczny lub niebezpieczny i wspierają egalitarne lub radykalne podejście do władzy.

To potwierdza również moje obserwacje. Każdy z nas ma swój subiektywny, osobisty odbiór świata. I bardzo trudno nakłonić go do zmiany poglądów. Może dlatego warto w kwestii FAKTÓW opierać się o naukę, a nie o filozofię, ideologię, teologię czy religię.


Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo