Kasjopejanin Kasjopejanin
580
BLOG

Paradoksy nauki w interpretacji kasjopejańskiej: Czas na Czas.

Kasjopejanin Kasjopejanin Nauka Obserwuj temat Obserwuj notkę 12

"Czas - to zmiana. Nic innego. Wszelkie dyskutowanie czasu w oderwaniu od zmian jest stratą czasu, stratą zmian."  - TICHY


OPIS I ANALIZA PROBLEMU
O naturze czasu wiele już napisano lecz nigdy nie dotarto do sedna, a sprawa jest naprawdę prosta (o ile przyjmie się pewne podstawowe założenia co do budowy i działania Wszechświata). O czasie można powiedzieć dwa równoważne prawdziwe stwierdzenia:
 

  • Czas nie istnieje, istnieją tylko zegary
  • Czas to ruch, a ruch to zmiany


Zmiany te niezależnie od tego w jakim się odbywają środowisku mają swoje tempo zmian. Gdy myślę o Czasie mam na myśli czas w jego pierwotnym środowisku – są to zmiany odbywające się w "pozaprzestrzeni" (przyp. aut.: "pozaprzestrzeń" – wg terminologii Fraglesów to przestrzeń poza światem skały w której mieszkają Fraglesy), czyli poza naszym 4-wymiarowym rozszerzającym się Wszechświatem, przy czym jego tempo rozszerzania zostało skorelowane z tempem zmian w "pozaprzestrzeni" (na razie nie będę uzasadniał dlaczego). Gdy myślimy o czasie w terminologii zjawisk i pojęć z zakresu fizyki mamy na myśli zazwyczaj to co mierzą zegary. A więc z założenia zegary powinny mierzyć tempo rozszerzania się Wszechświata (przyjmując za model Wszechświata model opisany w  notce  "Wszechświat według Kasjopejanina v. 1.0"), czyli podróż naszej 3-wymiarowej przestrzeni w czwartym wymiarze. Wynika to z tego, że za czas w fizyce uważa się 4. wymiar. Na razie wszystko jest dobrze i mam nadzieję zrozumiałe. Ale jest jeden zasadniczy problem –   zegary nie mierzą czasu, czyli tempa poruszania się naszej 3-wymiarowej przestrzeni (w której jesteśmy zanurzeni), w czwartym wymiarze. One mierzą rozliczne tempa zmian w 3-wymiarowej przestrzeni, które są   niezależne  od tempa w jakim ta przestrzeń się porusza względem czwartego wymiaru (w rzeczywistości tempo niektórych zmian zależy w pewnych przypadkach od tempa rozszerzania się Wszechświata). Dzieje się tak dlatego, że my nie mamy możliwości postrzegania owego 4. wymiaru, a jedynie korzystamy z założenia, że tempo rozszerzania się Wszechświata jest stałe i proporcjonalne do tempa zmian jakie zachodzą w naszej 3-wymiarowej przestrzeni, a więc także do tempa chodu naszych zegarów. Ale to właśnie założenie jest błędne, a tempo chodu naszych zegarów zależy m. in. od przyspieszenia, co błędnie interpretowane jest przez fizyków jako zmiany tempa upływu czasu. Pozostaje jeszcze sprawa poprawnego  sposobu mierzenia upływu czasu, czyli tempa poruszania się naszej 3-wymiarowej przestrzeni w 4. wymiarze, lecz podam go w odpowiednim czasie gdy będę mógł autoryzować tę wypowiedź.

WNIOSKI
Z powyższego wynika, że najbardziej poprawna definicja czasu to taka która zakłada jego pomiar jako pomiar prędkości poruszania się naszej 3-wymiarowej przestrzeni względem 4. wymiaru mierzonej wzdłuż promienia rozszerzającego się Wszechświata (czyli prostopadle do tej przestrzeni). Taka definicja nie zależy od prędkości obserwatora i nie podlega w związku z tym dylatacji w sensie STW Einsteina. Inna definicja czasu zakładałaby pomiar czasu jako drogi przebytej przez obserwowany obiekt poprzez 4. wymiar (czyli wpoprzek 4. wymiaru, o ile dałoby się to zmierzyć). Taka definicja czasu powoduje jego dylatację, czyli jego wydłużenie się wraz ze wzrostem prędkości (lecz dotyczy to tylko szczególnego  przypadku gdy obserwatorem jest obserwator nie poruszający się w sensie bezwzględnym, czyli taki dla którego czas biegnie najszybciej, dla pozostałych obserwatorów zmiana czasu będzie zależna także od kierunku ruchu). Dlatego napisałem w jednym z komentarzy, że w pewnym sensie (przy założeniu tej drugiej definicji czasu) ze złej teorii (STW) można otrzymać poprawne wnioski (czyli efekt dylatacji czasu aczkolwiek nie relatywistyczny).
    Podsumowując:
 

  • Czas w sensie subiektywnym jest złudzeniem, natomiast jako wielkość fizyczna jest wielkością absolutną i niezmienną, a jego upływ jest tożsamy z drogą jaką przebywa nasza 3-wymiarowa przestrzeń w 4. wymiarze
  • Współczesne sposoby pomiaru czasu są niepoprawne i nieadekwatne do definicji o jego naturze opisanej powyżej

Blog ten poświęcony jest innemu spojrzeniu zarówno na zjawiska niewyjaśnione jak i te wyjaśnione oraz próbie odpowiedzi na podstawowe pytania. Jego celem jest zmotywowanie mnie do dokończenia tego co zacząłem, aby to co prywatne teraz stało się jutro udziałem wszystkich. Chcę wierzyć, że moje życie tu na Ziemi ma swój cel i sens.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie