Blog
Terytorium Komanczów
Krzysztof Mączkowski
Krzysztof Mączkowski Cafe Sztok,Bieg Na Rzecz Ziemi
15 obserwujących 893 notki 289797 odsłon
Krzysztof Mączkowski, 3 listopada 2017 r.

Wyspa Żółwia

66 0 0 A A A
"Wyspa Żółwia" to nowy polski magazyn poświęcony kulturom indiańskim.
"Wyspa Żółwia" to nowy polski magazyn poświęcony kulturom indiańskim.

"Ludzie są jak drzewa, a grupy ludzi jak lasy. Podczas, gdy lasy składają się z wielu różnych rodzajów drzew, drzewa te splatają swe korzenie tak mocno, że jest niemożliwe, nawet dla najsilniejszych wiatrów omiatających nasze Wyspy wyplenienie lasów. […] W ten sam sposób ludzie z naszych Wysp, składający się z członków narodów i ras z całego świata zaczynają splatać swe korzenie tak mocno, by żadne przeciwności nie zdołały ich pokonać, rozerwać…” Tym Apelem Tradycyjnego Kręgu Indiańskiej Starszyzny i Młodzieży do wszystkich ludzi i kultur świata z 1989 r. witali się młodzi indianiści z Poznania w piśmie "Canku Luta" na początku lat 90.

Tamta młodzież porozchodziła się w różne strony, ale przywiązanie do idei, jakie niosą tubylcze przesłania pozostało aktualne. Poznańscy indianiści witają się w nowym piśmie poznańskich indianistów, pod nazwą  „WYSPA ŻÓŁWIA. Magazyn indianistyczny”. Zapraszają do wędrówki po szlaku indiańskich wierzeń, obyczajów, tradycji, kultur, codzienności, rękodzieła, historii, humoru, indiańskiej codzienności i marzeń.

XXI wiek, jego możliwości techniczne, wszechpotęga internetu dają możliwości docierania do wielu interesujących nas tematów i wiadomości. Jednocześnie, w wielu przypadkach, jest to wiedza powierzchowna i miałka, wiadomości są błahe, niekiedy kłamliwe, stereotypowe, po prostu złe.

Jako redakcja WYSPY ŻÓŁWIA stawiają sobie za cel wiarygodnego prezentowania bogatego świata kultur 500 Narodów z … Wyspy Żółwia, jak o kontynencie amerykańskim mówią sami Indianie. Nie uciekają przez nazywaniem Indian Indianami, wiedząc, że wiele organizacji i wspólnot tubylczych owo „Indian” ma wpisane w nazwy.

Chcą prezentować nie tylko to, co było ciekawe w historii, ale także to, co dzieje się u nich w tej chwili. Bo Indianie to nie tylko historia, ale i teraźniejszość. Tubylczy Amerykanie borykają się z takimi samymi zagrożeniami, jak ich biali sąsiedzi – alkoholizm, narkomania, degradacja ekonomiczna, niszczenie środowiska, kultur i tradycji. Wiele plemion prowadzi skuteczną walkę o plemienny samorząd, o ochronę świętych miejsc i prawo do swobody politycznej i religijnej.

Do współpracy zaprosili uznanych indianistów – antropologów, literatów, tłumaczy, historyków, językoznawców, aktywistów społecznych, znawców rękodzieła, muzyki i tańca, znawców amerykańskiej polityki – którzy od wielu lat prowadzą szeroką działalność popularyzowania kultur indiańskich w Polsce. Ale jednocześnie do współpracy zapraszają wszystkich zainteresowanych pisaniem w tym pismie.

"Chcemy pokazać poznańskie środowisko indianistów, ale także ich aktywność w ramach całego Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i prezentować ich inicjatywy w Poznaniu, ale także aktywność poznańskich i wielkopolskich indianistów w Polsce." - piszą w pierwszym numerze - "Chcemy, by magazyn WYSPA ŻÓŁWIA wychodził dwa razy w roku, na wiosnę i jesień. W każdym numerze będziemy chcieli prezentować inny fragment dziedzictwa kulturowego Indian".


****

Redakcja magazynu "Wyspa Żółwia": Joanna Wolińska, Cezary Cieślak, Waldemar Kuligowski, Dariusz Lipecki, Krzysztof Mączkowski (red.naczelny), Marek Nowocień, Dariusz Pohl, Włodek Rybicki


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Krzysztof Mączkowski
image
Utwórz swoją wizytówkę TERYTORIUM KOMANCZÓW blog społeczno-kulturowy. Zapraszam!

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Onezym  Bo sam McCain tego sobie nie życzył...
  • @Onezym  Heloł?! Proponuję trzy lyki zimnej wody ... Czy coś piszę o Trumpie?
  • @dziedzic  Chcę się upewnić- twierdzi Pan, ze KIP zamkowy nie został złożony na początku...

Tematy w dziale Kultura