"Wyspa Żółwia" to nowy polski magazyn poświęcony kulturom indiańskim.
"Wyspa Żółwia" to nowy polski magazyn poświęcony kulturom indiańskim.
Krzysztof Mączkowski Krzysztof Mączkowski
144
BLOG

Wyspa Żółwia

Krzysztof Mączkowski Krzysztof Mączkowski Literatura Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

"Ludzie są jak drzewa, a grupy ludzi jak lasy. Podczas, gdy lasy składają się z wielu różnych rodzajów drzew, drzewa te splatają swe korzenie tak mocno, że jest niemożliwe, nawet dla najsilniejszych wiatrów omiatających nasze Wyspy wyplenienie lasów. […] W ten sam sposób ludzie z naszych Wysp, składający się z członków narodów i ras z całego świata zaczynają splatać swe korzenie tak mocno, by żadne przeciwności nie zdołały ich pokonać, rozerwać…” Tym Apelem Tradycyjnego Kręgu Indiańskiej Starszyzny i Młodzieży do wszystkich ludzi i kultur świata z 1989 r. witali się młodzi indianiści z Poznania w piśmie "Canku Luta" na początku lat 90.

Tamta młodzież porozchodziła się w różne strony, ale przywiązanie do idei, jakie niosą tubylcze przesłania pozostało aktualne. Poznańscy indianiści witają się w nowym piśmie poznańskich indianistów, pod nazwą  „WYSPA ŻÓŁWIA. Magazyn indianistyczny”. Zapraszają do wędrówki po szlaku indiańskich wierzeń, obyczajów, tradycji, kultur, codzienności, rękodzieła, historii, humoru, indiańskiej codzienności i marzeń.

XXI wiek, jego możliwości techniczne, wszechpotęga internetu dają możliwości docierania do wielu interesujących nas tematów i wiadomości. Jednocześnie, w wielu przypadkach, jest to wiedza powierzchowna i miałka, wiadomości są błahe, niekiedy kłamliwe, stereotypowe, po prostu złe.

Jako redakcja WYSPY ŻÓŁWIA stawiają sobie za cel wiarygodnego prezentowania bogatego świata kultur 500 Narodów z … Wyspy Żółwia, jak o kontynencie amerykańskim mówią sami Indianie. Nie uciekają przez nazywaniem Indian Indianami, wiedząc, że wiele organizacji i wspólnot tubylczych owo „Indian” ma wpisane w nazwy.

Chcą prezentować nie tylko to, co było ciekawe w historii, ale także to, co dzieje się u nich w tej chwili. Bo Indianie to nie tylko historia, ale i teraźniejszość. Tubylczy Amerykanie borykają się z takimi samymi zagrożeniami, jak ich biali sąsiedzi – alkoholizm, narkomania, degradacja ekonomiczna, niszczenie środowiska, kultur i tradycji. Wiele plemion prowadzi skuteczną walkę o plemienny samorząd, o ochronę świętych miejsc i prawo do swobody politycznej i religijnej.

Do współpracy zaprosili uznanych indianistów – antropologów, literatów, tłumaczy, historyków, językoznawców, aktywistów społecznych, znawców rękodzieła, muzyki i tańca, znawców amerykańskiej polityki – którzy od wielu lat prowadzą szeroką działalność popularyzowania kultur indiańskich w Polsce. Ale jednocześnie do współpracy zapraszają wszystkich zainteresowanych pisaniem w tym pismie.

"Chcemy pokazać poznańskie środowisko indianistów, ale także ich aktywność w ramach całego Polskiego Ruchu Przyjaciół Indian i prezentować ich inicjatywy w Poznaniu, ale także aktywność poznańskich i wielkopolskich indianistów w Polsce." - piszą w pierwszym numerze - "Chcemy, by magazyn WYSPA ŻÓŁWIA wychodził dwa razy w roku, na wiosnę i jesień. W każdym numerze będziemy chcieli prezentować inny fragment dziedzictwa kulturowego Indian".


****

Redakcja magazynu "Wyspa Żółwia": Joanna Wolińska, Cezary Cieślak, Waldemar Kuligowski, Dariusz Lipecki, Krzysztof Mączkowski (red.naczelny), Marek Nowocień, Dariusz Pohl, Włodek Rybicki


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura