NYC, Poland and beyond
Znajdą tu Państwo sporo o Nowym Jorku, w którym spędziłem ponad 20 lat życia oraz o tym, co ważne dla mnie pomiędzy Big Apple i Bugiem.
1 obserwujący
11 notek
6553 odsłony
  222   3

50. TCS New York City Marathon wystartował

NYC Maraton 2019 - Konrad Lata
NYC Maraton 2019 - Konrad Lata

W tym roku ponad 30 tysięcy uczestników biegnie ulicami pięciu głównych dzielnic miasta z metą w Central Park, wśród nich niepełnosprawni z asystentami i przewodnikami, bez których marzenie o pokonaniu maratońskiego dystansu nie byłoby możliwe do zrealizowania. Zawodnicy zakwalifikowani do udziału w ubiegłorocznym - odwołanym wyścigu, otrzymali szansę wcześniejszej rejestracji.

Nowojorski maraton przyciąga tłumy uczestników i kibiców - jest największą tego typu imprezą na świecie, w dodatku odbywającą się wyjątkowej scenerii magicznego dla wielu miasta. Choć ambicją światowej czołówki jest bicie kolejnych rekordów, dla większości przyjeżdżających tu amatorów sukcesem jest zakwalifikowanie się i pokonanie pełnego dystansu. Wielu lekkoatletów z tej okazji przywdziewa narodowe barwy, a nawet imponujące kostiumy. Chociaż czołówka profesjonalistów pokonuje trasę w rekordowym tempie, wielu biegaczy przez długie godziny będzie przemierzać ulice miasta. Wzdłuż trasy dopingują ich liczni kibice, przyjaciele i znajomi, w przełamywaniu słabości pomagają także tysiące wolontariuszy, w tym zespoły muzyczne, zagrzewające do kontynuacji wysiłku.

Nie wszyscy wiedzą, że trasa maratonu biegnie przez popularny Greenpoint. Wbiegający z Williamsburga i Bedfordu skręcają w Manhattan Avenue – główną ulicę do niedawna jeszcze „polskiej” dzielnicy. Jeśli na chwilę podniosą głowy, w oddali dostrzegą przebijające się wieżowce Midtown.

Maraton to ogromne przedsięwzięcie, nie tylko sportowe, ale również biznesowe i logistyczne. Do punktu startu - w rejon mostu Verrazano na wyspie Staten Island, trzeba przetransportować w niedzielny poranek kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Nie dociera tam przecież nowojorskie metro, pozostają więc promy i autobusy. Czy gigantyczna impreza, która co roku przetacza się ulicami wszystkich dzielnic miasta, ma wyłącznie zwolenników? Niezbyt szczęśliwi z jej powodu są kierowcy, dla których oznacza ona wyłączone z ruchu drog w i tak wiecznie zakorkowanym mieście. Dla przeciętnych nowojorczyków mieszkających przy trasie biegu nawet przejście na drugą stronę ulicy po kawę nastręcza sporo problemów.


Zobacz galerię zdjęć:

NYC Maraton 2019 - Konrad Lata
NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata NYC Maraton 2019 - Konrad Lata +4 zdjęcia +5 zdjęć
NYC Maraton 2019
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport