rebeliantka rebeliantka
2185
BLOG

Ilu sędziów brakuje w Sądzie Najwyższym?

rebeliantka rebeliantka Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 23

W SN brakuje ponad 60 sędziów.

 image

 

Ilu sędziów mamy obecnie w Sądzie Najwyższym? Oto stan z 13 lipca 2018 r.

 

Przeszli w stan spoczynku

W stan spoczynku przeszli następujący sędziowie SN po ukończeniu 65 roku życia (nie złożyli oni oświadczeń w trybie art. 37 ust. 1 Ustawy o Sądzie Najwyższym o woli dalszego zajmowania stanowiska):

       Henryk Gradzik 71 lat
       Józef Frąckowiak 70 lat
       Zbigniew Kwaśniewski 70 lat
       Beata Gudowska 68 lat
       Mirosława Wysocka 68 lat
       Mirosław Bączyk 68 lat
       Henryk Pietrzkowski 67 lat
       Kazimierz Zawada 67 lat
       Jan Górowski 67 lat
       Krzysztof Pietrzykowski 65 lat
        no i ....... Małgorzata Gersdorf

Dodatkowo przeszli w stan spoczynku sędziowie, którzy wprawdzie złożyli oświadczenia, ale po terminie.

       Krzysztof Cesarz
       Przemysław Kalinowski
       Andrzej Siuchniński
       Józef Szewczyk

Te 4 osoby - wyrażając wolę zajmowania stanowiska - powoływały się na art. 180 ust. 1 Konstytucji, a nie na ustawę o SN. Nie przedłożyły też wymaganych ustawą zaświadczeń o stanie zdrowia.

Por.: www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx

Ponadto, sędziowie ci, wezwani w dniu 21 czerwca przez Przewodniczącego KRS do o przedstawienie zaświadczeń stwierdzających, że są zdolni, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, odmówili, wyjaśniając, że w ich ocenie brak jest podstaw do zastosowania wobec nich przepisu art. 37 § 1 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, ponieważ ich oświadczenia nie były składane w trybie art. 111 § 1 ustawy. Sędziowie wskazali, że uważają, że podstawą do orzekania w Sądzie Najwyższym są przepisy Konstytucji RP, a w oświadczeniach wyrazili gotowość do zajmowania stanowiska sędziego do ukończenia 70. roku życia.

Por.: www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx

W dniu 4 lipca 2018 r. Kancelaria Prezydenta RP wydała komunikat:

www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,1061,komunikat-kancelarii-prezydenta-rp-w-sprawie-przejscia-w-stan-spoczynku-sedziow-sadu-najwyzszego.html

5 lipca Prezydent powiadomił w/w 15 sędziów o ich przejściu w stan spoczynku.

Por.: www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/do-sn-wplynely-pisma-prezydenta-o-przejsciu-w-stan-spoczynku-15-sedziow,851621.html

 

Wyrazili wolę dalszego orzekania w SN

Dziewięcioro sędziów SN złożyło zgodne z prawem oświadczenia o woli dalszego zajmowania stanowiska i zaświadczenia o stanie zdrowia:

       Jacek Gudowski
       prof. dr hab. Wojciech Katner
       Marian Kocon
       Anna Kozłowska
       Rafał Malarski
       dr Zbigniew Myszka
       Anna Owczarek
       Maria Szulc
       Bogumiła Ustjanicz

 Źródło: www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx

Trzech sędziów SN złożyło w terminie oświadczenia nieodwołujące się do Ustawy o SN i pozbawione załączników w postaci wymaganych Ustawą zaświadczeń lekarskich:

       Józef Iwulski
       Jerzy Kuźniar
       Stanisław Zabłocki

 Źródło: www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx

Sędzia Leszek Mazur, działając jako Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, 21 czerwca 2018 r. zwrócił się do sędziów Sądu Najwyższego, którzy na ręce Pierwszego Prezesa SN złożyli oświadczenia, w których wyrazili gotowość do zajmowania stanowiska sędziego SN zgodnie z zasadą nieusuwalności sędziów, przewidzianą w art. 180 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, o przedstawienie zaświadczeń stwierdzających, że są zdolni, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego.

Prezes Zabłocki w odpowiedzi na pismo podkreślił, że jego oświadczenie z dnia 27 kwietnia br. nie jest oświadczeniem, o którym mowa w art. 111 § 1 w zw. z art. 37 § 1-4 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym, do którego byłby zobowiązany dołączyć stosowne zaświadczenia.

W ocenie sędziego SN Stanisława Zabłockiego zasada nieusuwalności sędziów powinna mieć zastosowanie do sędziów Sądu Najwyższego, którzy pełnienie sędziowskiej służby rozpoczęli przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym.

Odpowiedź w dniu 25 czerwca została przekazana do siedziby KRS. Warto podkreślić, że sędziowie Józef Iwulski i Jerzy Kuźniar nie odnieśli się w ogóle do wezwania Przewodniczącego KRS.

Źródło: www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx

 

Opinie KRS

W dniu 12 lipca 2018 r. KRS opiniowała oświadczenia 9 sędziów, którzy zgłosili oświadczenia woli złożone na podstawie Ustawy o SN wraz z załącznikami o stanie zdrowia i 3 oświadczenia niezgodne z Ustawą i niekompletne.

Zaopiniowano pozytywnie oświadczenia następujących sędziów:

       Marian Kocon
       Anna Kozłowska
       Rafał Malarski
       dr Zbigniew Myszka
       Bogumiła Ustjanicz

 Zaopiniowano negatywnie prawidłowe pod względem formalnym oświadczenia następujących sędziów:

       Jacek Gudowski
       prof. dr hab. Wojciech Katner
       Anna Owczarek
       Maria Szulc

 oraz oświadczenia sędziów niespełniające wymogów Ustawy o SN:

        Józef Iwulski
       Jerzy Kuźniar
       Stanisław Zabłocki

 Źródło: www.salon24.pl/newsroom/880766,rzecznik-krs-z-opinia-pozytywna-pieciu-sedziow-sn-z-negatywna-siedmiu-w-tym-iwulski

O tym, czy negatywne opinie zostaną uwzględnione, ostatecznie zadecyduje Prezydent RP, gdyż to on podejmuje decyzje o uwzględnieniu bądż nie wniosków sędziów wyrażających wolę dalszego orzekania.

 

Ustawa o Sądzie Najwyższym – przepisy regulujące przejście sędziów w stan spoczynku

Przypomnijmy:

Dz.U.2018.0.5 - Ustawa z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym

Art. 111.Przepisy przejściowe i dostosowujące

§ 1. Sędziowie Sądu Najwyższego, którzy do dnia wejścia w życie niniejszej ustawy ukończyli 65. rok życia albo ukończą 65. rok życia w okresie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, z dniem następującym po upływie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy przechodzą w stan spoczynku, chyba że w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy złożą oświadczenie i zaświadczenie, o których mowa w art. 37 przejście sędziego SN w stan spoczynku § 1, a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego. Przepisy art. 37 przejście sędziego SN w stan spoczynku § 2–4 stosuje się odpowiednio.

Art. 37. Przejście sędziego SN w stan spoczynku

§ 1. Sędzia Sądu Najwyższego przechodzi w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia, chyba że nie później niż na 6 miesięcy i nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed ukończeniem tego wieku złoży oświadczenie o woli dalszego zajmowania stanowiska i przedstawi zaświadczenie stwierdzające, że jest zdolny, ze względu na stan zdrowia, do pełnienia obowiązków sędziego, wydane na zasadach określonych dla kandydata na stanowisko sędziowskie a Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wyrazi zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego.

§ 1a. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego, zasięga opinii Krajowej Rady Sądownictwa. Krajowa Rada Sądownictwa przekazuje Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej opinię w terminie 30 dni od dnia wystąpienia przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej o przedstawienie tej opinii. W przypadku nieprzekazania opinii w terminie, o którym mowa w zdaniu drugim, uznaje się, że Krajowa Rada Sądownictwa wydała opinię pozytywną.

§ 1b. Sporządzając opinię, o której mowa w § 1a, Krajowa Rada Sądownictwa bierze pod uwagę interes wymiaru sprawiedliwości lub ważny interes społeczny, w szczególności racjonalne wykorzystanie kadr Sądu Najwyższego lub potrzeby wynikające z obciążenia zadaniami poszczególnych izb Sądu Najwyższego.

§ 2. Oświadczenie i zaświadczenie, o których mowa w § 1, składa się Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który wraz ze swoją opinią niezwłocznie przedkłada je Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego swoje oświadczenie i zaświadczenie wraz z opinią Kolegium Sądu Najwyższego składa Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 3. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej może wyrazić zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania opinii Krajowej Rady Sądownictwa, o której mowa w § 1a, albo upływu terminu na przekazanie tej opinii. Niewyrażenie zgody w terminie, o którym mowa w zdaniu pierwszym jest równoznaczne z przejściem sędziego w stan spoczynku z dniem ukończenia 65. roku życia. W przypadku niezakończenia postępowania związanego z dalszym zajmowaniem stanowiska sędziego Sądu Najwyższego po ukończeniu wieku, o którym mowa w § 1, sędzia pozostaje na stanowisku do czasu zakończenia tego postępowania.

§ 4. Zgoda, o której mowa w § 1, jest udzielana na okres 3 lat, nie więcej niż dwukrotnie. Sędzia, który uzyskał zgodę na dalsze zajmowanie stanowiska sędziego Sądu Najwyższego może w każdym czasie po ukończeniu 65. roku życia przejść w stan spoczynku, składając oświadczenie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który przekazuje je niezwłocznie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Przepis § 3 stosuje się odpowiednio. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego składa oświadczenie bezpośrednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

§ 5. Sędzia Sądu Najwyższego będący kobietą może przejść w stan spoczynku z dniem ukończenia 60. roku życia, składając oświadczenie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego, który przekazuje je niezwłocznie Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego składa oświadczenie bezpośrednio Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

Aktualna lista sędziów orzekających w Sądzie Najwyższym

A więc na dzisiaj stan kadrowy w Sądzie Najwyższym przedstawia się następująco:

       Teresa Bielska-Sobkowicz
       Dariusz Dończyk
       dr hab. Paweł Grzegorczyk
       Jacek Gudowski ZADECYDUJE PREZYDENT
       prof. dr hab. Wojciech Katner ZADECYDUJE PREZYDENT
      Marian Kocon
       Anna Kozłowska
       Grzegorz Misiurek
       Anna Owczarek ZADECYDUJE PREZYDENT
       Władysław Pawlak
       Agnieszka Piotrowska
       dr hab. Marta Romańska
       Krzysztof Strzelczyk
       Maria Szulc ZADECYDUJE PREZYDENT
       dr hab. Roman Trzaskowski
       Katarzyna Tyczka-Rote
       Bogumiła Ustjanicz
       prof. dr hab. Karol Weitz
       Dariusz Zawistowski
       Tomasz Artymiuk
       Małgorzata Gierszon
       Jerzy Grubba
       dr Dariusz Kala
       Kazimierz Klugiewicz
       Wiesław Kozielewicz
       Michał Laskowski
       Rafał Malarski
       Jarosław Matras
       Piotr Mirek
       Marek Pietruszyński
       Waldemar Płóciennik
       Zbigniew Puszkarski
       Andrzej Ryński
       Barbara Skoczkowska
       Andrzej Stępka
       dr hab. Dariusz Świecki, prof. UŁ
       Andrzej Tomczyk
       Eugeniusz Wildowicz
       dr hab. Włodzimierz Wróbel, prof. UJ
       Stanisław Zabłocki ZADECYDUJE PREZYDENT
       Bohdan Bieniek
       Jolanta Frańczak
       Katarzyna Gonera
       Józef Iwulski ZADECYDUJE PREZYDENT
       Halina Kiryło
       Zbigniew Korzeniowski
       Jerzy Kuźniar ZADECYDUJE PREZYDENT
       dr hab. Dawid Miąsik
       dr Zbigniew Myszka
       Maciej Pacuda
       dr hab. Piotr Prusinowski
       prof. dr hab. Krzysztof Rączka
       Romualda Spyt
       Krzysztof Staryk
       Jolanta Strusińska-Żukowska
       Małgorzata Wrębiakowska-Marzec
       prof. dr hab. Andrzej Wróbel

 

W konkluzji: Na dzień dzisiejszy w Sądzie Najwyższym orzeka 57 sędziów, przy czym siedmioro spośród nich ma negatywną opinię KRS. Jeśli Prezydent uwzględni negatywne rekomendacje KRS, sędziów będzie pięćdziesięcioro.

Do pełnego składu 120 osób trzeba będzie powołać kolejnych 70 sędziów.

 

 

rebeliantka
O mnie rebeliantka

Zna się na zarządzaniu. Konserwatystka. W wieku średnim, ale bez oznak kryzysu. Nie znosi polityków mamiących ludzi obietnicami bez pokrycia (fumum vendere – dosłownie: sprzedających dym). Lubi podróże, kontempluje - sztuki plastyczne i muzykę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo