Jarosław Kukuła Jarosław Kukuła
126
BLOG

Konstytucja RP - Wpis 7: Rozdział I RZECZPOSPOLITA – cz. IV

Jarosław Kukuła Jarosław Kukuła Polityka Obserwuj notkę 0

Konstytucja RP - Wpis 7: Rozdział I RZECZPOSPOLITA – cz. IV


I tak dobiegamy do końca Rozdziału I Konstytucji.


Art. 25.

  1. Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione.

  2. Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

  3. Stosunki między państwem a kościołami i innymi związkami wyznaniowymi są kształtowane na zasadach poszanowania ich autonomii oraz wzajemnej niezależności każdego w swoim zakresie, jak również współdziałania dla dobra człowieka i dobra wspólnego.

  4. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a Kościołem katolickim określają umowa międzynarodowa zawarta ze Stolicą Apostolską i ustawy.

  5. Stosunki między Rzecząpospolitą Polską a innymi kościołami oraz związkami wyznaniowymi określają ustawy uchwalone na podstawie umów zawartych przez Radę Ministrów z ich właściwymi przedstawicielami.


Art. 26.

  1. Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic.

  2. Siły Zbrojne zachowują neutralność w sprawach politycznych oraz podlegają cywilnej i demokratycznej kontroli.


Art. 27.

W Rzeczypospolitej Polskiej językiem urzędowym jest język polski. Przepis ten nie narusza praw mniejszości narodowych wynikających z ratyfikowanych umów międzynarodowych.


Art. 28.

  1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu.

  2. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są kolory biały i czerwony.

  3. Hymnem Rzeczypospolitej Polskiej jest Mazurek Dąbrowskiego.

  4. Godło, barwy i hymn Rzeczypospolitej Polskiej podlegają ochronie prawnej.

  5. Szczegóły dotyczące godła, barw i hymnu określa ustawa.


Art. 29.

Stolicą Rzeczypospolitej Polskiej jest Warszawa.”


W tym fragmencie Konstytucji zastanawiają mnie kwestie, dotyczące Art. 25 i Art. 26, ponieważ reszta jest w porządku, choć może lepiej by wyglądało, gdyby Art. 27, Art. 28 i Art. 29 znalazły się bliżej początku Rozdziału I.

W Art. 25. (lub ewentualnie w Art. 53., czy gdziekolwiek indziej) brakuje mi jasnego stwierdzenia, że nasze Państwo jest państwem świeckim (jak choćby w konstytucji Republiki Francuskiej, gdzie w Artykule 1 jest napisane wprost: „Francja jest Republiką niepodzielną, świecką, demokratyczną i socjalną.”). Ale bynajmniej nie dlatego, żebym za tym bardzo optował, a jedynie dlatego, że tyle razy słyszałem z ust lewicowych polityków i politykierów o bezdyskusyjnie z Konstytucji wynikającej zasadzie rozdzielności Państwa od religii. Cóż, i tutaj interpretacja zdaje się brać górę nad faktami, bo ja wcale nie jestem przekonany, że zapis: „Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych...” jest równoznaczny z określeniem, że władza i religia są rozdzielne. Powiem więcej, tej świeckości, czy choćby jawnej rozdzielności religii od Państwa nie widać także w PREAMBULE Konstytucji, gdzie napisane jest: „...wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł...” (Ciekawostka - w Konstytucji Niemiec, mimo że w Art. 137 (z tzw. Konstytucji Weimarskiej) napisano: „(1) Nie istnieje kościół państwowy”, w PREAMBULE napisane jest wprost: „Mając świadomość swojej odpowiedzialności przed Bogiem i ludźmi...”. A mówią, że to Polska jest średniowiecznym zaściankiem Europy.), a ponadto zdają się jej jawnie zaprzeczać czyny wielu spośród parlamentarzystów, także ze środowisk gromko podnoszących kwestie rozdziału religii od Państwa, gdy w trakcie składania ślubowania dodawali „Tak mi dopomóż Bóg” (Osobną kwestią jest, dlaczego nawet ci co bardziej zajadli orędownicy owej rozdzielności tak czynili? Ano, być może tłumaczyć to należy tylko tym, że fałsz i kłamstwo są potężnym i coraz chętniej przez lewą stronę wykorzystywanym orężem w politycznej walce o tzw. elektorat, czyli po prostu, o panowanie nad ludźmi).


Dodam jeszcze, że zdecydowanie bardziej brakuje mi jasnego stwierdzenia, że praktyki religijne nie mogą godzić w zdrowie, życie, bezpieczeństwo oraz wolność zarówno wyznawców, jak i osób trzecich, bo pamiętajmy, niektóre religie wciąż dopuszczają religijne samosądy w postaci np. okaleczania, czy ukamienowania współwyznawców, na co ja zdecydowanie nie chciałbym się w moim Państwie godzić.


A co do Art. 26, to zastanawiam się nad ust. 1. Po pierwsze, nie jest powiedziane, że Siły Zbrojne RP służą ochronie czy zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom państwa na wypadek agresji zbrojnej oraz klęsk żywiołowych, a jedynie „służą ochronie niepodległości państwa i niepodzielności jego terytorium oraz zapewnieniu bezpieczeństwa i nienaruszalności jego granic” No dobrze, w Art. 5. jest mowa, że „Rzeczpospolita Polska ... zapewnia ... bezpieczeństwo obywateli”, więc może nie ma się o co czepiać, ale jednak wolałbym, aby polskie wojsko służyło przede wszystkim polskim obywatelom. Po drugie, nie do końca rozumiem, jak można pogodzić zapis tego artykułu z Art. 117. „Zasady użycia Sił Zbrojnych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej określa ratyfikowana umowa międzynarodowa lub ustawa. ...”? A dokładniej, jak to pogodzić z praktyką wysyłania naszego wojska do innych państw, często bardzo odległych, jak np. Afganistan, z misjami które, jako żywo, niewiele mają wspólnego z zadaniami Sił Zbrojnych wskazanymi w ust. 1. Art. 26. Nie to, że jestem przeciwny takim misjom, nie. Chodzi mi jedynie o niekonsekwencję, zamaskowaną, tylko dla niepoznaki, znacznym oddaleniem obydwu artykułów od siebie.


Podsumowując Rozdział I „RZECZPOSPOLITA” naszej Konstytucji można śmiało powiedzieć, że byłoby naprawdę lepiej, gdyby był on krótszy, bardziej jednoznaczny, a nade wszystko, pozbawiony zaciemniających tejże Konstytucji wymowę powtórzeń.


Prawa autorskie do powyższego tekstu zastrzegam. Cytowane fragmenty Konstytucji i ustawy zasadniczej RFN pochodzą z zasobów Sejmu RP udostępnionych pod adresami: http://www.sejm.gov.pl oraz http://libr.sejm.gov.pl

Inżynier po pracy w korporacjach, mąż i ojciec, przejęty skręcaniem świata zanadto w lewą (lewacką) stronę, ale pełen nadziei, że obecnie w Polsce jedziemy w dobrą stronę.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka