Blog
Korabita
Jacek Korabita Kowalski
Jacek Korabita Kowalski Jacek Kowalski, pieśniarz, Sar
73 obserwujących 956 notek 762732 odsłony
Jacek Korabita Kowalski, 14 lipca 2017 r.

Co widział podkanclerzy 15 VII pod Grunwaldem?

355 3 0 A A A

Jutro Grunwald. Długoszowy opis bitwy pod Grunwaldem porusza fragmentem, który mógł powstać tylko na podstawie relacji któregoś z naocznych świadków, zapewne jednego z młodych „pisarzy”, otaczających podkanclerzego Królestwa.

Oto kiedy król „włożył hełm na głowę i w Imię Pańskie ruszając do walki polecił, by wojsko zagrało hejnał i by rycerze wszczęli bój”, już „trzymając rumaka w ręku”, a zatem w bardzo majestatycznej pozycji, „daje zlecenie podkanclerzemu Królestwa Polskiego Mikołajowi. Każe mu iść ze wszystkimi duchownymi i pisarzami oraz pozostałym nie biorącym udziału w  wojnie i bezużytecznym w walce tłumem do taborów”. Jednocześnie „kiedy zaczęła rozbrzmiewać pobudka, całe wojsko królewskie zaśpiewało donośnym głosem ojczystą pieśń  Bogurodzica, a potem potrząsając kopiami rzuciło się do walki. Pierwsze jednak poszło do starcia wojsko litewskie”.


I „już podkanclerzy Królestwa polskiego Mikołaj, który zamierzał udać się z kapłanami i pisarzami do obozu królewskiego, wśród potoku łez zniknął z oczu króla, kiedy jeden z pisarzy podszepnął mu, żeby się chwilkę zatrzymał i czekał na starcie się w walce tak potężnych wojsk, bo to rzadkie zaiste widowisko, którego nigdy później nie miano oglądać. Ten ulegając jego słowom zwraca oczy i twarz na walczące szeregi. A właśnie w tym momencie wojska i obydwie strony wzniosły okrzyk, jaki zwykle wznoszą żołnierze przed walką.”


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Kowalski
WiM
Gotyk woielkopolski

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • "To przecież wszystko już było i nie ma żadnych przeszkód by trwało". NO, NIE BYŁO....
  • Proszę przeczytać txt, jeśli łaska. Nie myślę bowiem o tzw. "sarmatyzacji" (jak by...
  • Należę do Solidarności na UAM w Poznaniu - od początku jej legalnego istnienia po roku 89...

Tematy w dziale Kultura