52 obserwujących
230 notek
318k odsłon
  303   0

Rusza Uniwersytet Krytyczny!

Uniwersytet Krytyczny jest próbą odpowiedzi na postępujący kryzys tradycyjnych instytucji akademickich. Uczelnie w Polsce stają się kolejnym instrumentem wolnorynkowej gospodarki - kreują innowacje na potrzeby biznesu, wytwarzają kapitał ludzki dla przedsiębiorstw. Przekazywana studentom wiedza jest coraz węższa i specjalistyczna, a do tego zestandaryzowana (system USOS) i podporządkowana dyktatowi wskaźników ilościowych (punkty ECTS). Cierpi na tym nie tylko wykształcenie humanistyczne studentów, ale przede wszystkim funkcja Akademii jako ośrodka krytyki obowiązującego ładu społecznego. To z uniwersytetu wychodziły niegdyś odważne propozycje reform, to właśnie studenci pragnęli zmieniać świat. Dziś uczelnia przygotowuje przede wszystkim ekspertyzy, a jej absolwenci walczą o punkty w CV.

Uniwersytet Krytyczny chce dostarczać wielowymiarowej wiedzy o świecie: literatura i polityka, historia i socjologia, filozofia i polityka społeczna wzajemnie się tu inspirują i krytycznie pokazują społeczny świat jako całość.

Pragniemy jednocześnie umożliwić warszawskiej publiczności kontakt z wykładowcami, których na co dzień nie mogą spotkać. Zaprosiliśmy wybitnych akademików z innych miast (Kraków, Poznań, Białystok), a także tych, którzy z racji innych obowiązków nie prowadzą już działalności dydaktycznej. Będziemy się starać stale zapraszać najciekawszych intelektualistów ze świata na regularne zajęcia - seminaria i konwersatoria, pozwalające na systematyczny, a nie jedynie doraźny kontakt z uczestnikami zajęć.

Uniwersytet Krytyczny nawiązuje wprost do tradycji inteligencji zaangażowanej, łącząc humanistyczne inspiracje z otwartością na publiczność spoza uniwersytetu tradycyjnego.

Wstęp - oczywiście - wolny. Zapraszamy!

PROGRAM JESIEŃ 2009


prof. Małgorzata Kowalska, Ewolucje lewego brzegu. Filozofia od Sartre’a do Ranciere’a
co drugi wtorek o 16.00 (start: 6 X)

prof. Andrzej Friszke, Za i przeciw PRL. Przystosowanie, opozycja i bunty
co drugi czwartek o 16.00 (start: 8 X)

prof. Andrzej Mencwel, Brzozowski i nowoczesność
co drugi wtorek o 16.00(start: 13 X wyjątkowo o godz. 17.15)

prof. Przemysław Czapliński, Śledztwo w sprawie przyszłości. Powieść kryminalna i projektowanie społeczeństwa
co druga środa o 10.00 (start: 14X)

dr Maciej Gdula, Adam Ostolski, Społeczeństwo polskie. Krytyka i przyszłość
co druga środa o 9.00 (start: 7 X)

Anna R. Burzyńska, Piotr Gruszczyński, Grzegorz Niziołek, Joanna Warsza, Nowy Teatr w Nowym Wspaniałym Świecie. Przedstawienia, spotkania, dyskusje
każda środa o 20.00 (start: 4 XI)

Tomasz Piątek(z gośćmi), Odwyk od pogardy. Polityka narkotykowa i twoja głowa (we współpracy z Open Society Institute)
raz w miesiącu w czwartek o 19.00 (start: 19 XI)

seminarium Panoptykon, Rozmowy o społeczeństwie nadzorowanym
raz w miesiącu we wtorek o 19.00 (start: 20 X)

Już wkrótce informacje o kolejnych seminariach, m.in. Tomasza Merty(o myśli politycznej w 20-leciu międzywojennym), prof. Krzysztofa Michalskiego(Debaty o Bogu z udziałem gości zagranicznych, m.in. Charlesa Taylorai Terry’ego Eagletona), a także prof. Cezarego Wodzińskiego.

W roku akademickim 2009/2010 także tygodniowe konwersatoria zagranicznych wykładowców, m.in Marci Shore, Ivana Krasteva, Timothy’ego Snydera.

Miejsce:Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, I piętro, Nowy Świat 63

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie