krzysztofjaw krzysztofjaw
321
BLOG

Czy "Polska 2050" i "KO" to dwie strony tej samej monety?

krzysztofjaw krzysztofjaw Polska 2050 Obserwuj temat Obserwuj notkę 17

Nie dajmy się oszukać! Zapewne "Polska 2050" Szymona Hołowni i "Koalicja Obywatelska" D. Tuska to są dwie strony tego samego medalu! Przynajmniej – wedle mnie – z dużą dozą prawdopodobieństwa tak to wygląda.

Moim subiektywnym zdaniem jesteśmy bowiem świadkami "politycznej inscenizacji" podobnej do przedwyborczego powstania partii "Nowoczesna" Ryszarda Petru, o której onegdaj m.in. pisałem tak:

"Stąd też (...) próba kreacji "Nowoczesnej" jako nowej, ożywczej, racjonalnej ekonomicznie i pozasystemowej siły na polskiej scenie politycznej. Stąd też próba wmówienia Polakom, że to partia ludzi młodych i też dla młodych (z aspiracjami i "na dorobku"), dynamicznych, światowych, wykształconych, z wielkich i małych miast, partia Europejczyków i postępowców (...) Taka właśnie narracja dominuje obecnie w kampanii wyborczej "Nowoczesnej" i będzie tak zapewne do końca. R. Petru liczy na młodzieńczy zapał i ludzi, którzy nie pamiętają początków transformacji, ale też na tych, którzy zawiedli się na PO ale nie mogą się pozbyć "medialnie wtłoczonej w ich umysły" nienawiści do PiS. Dla nich też właśnie, w celu pozbycia się przez nich politycznego dysonansu poznawczego, "Nowoczesna" ma być najlepszą i najwłaściwszą alternatywą polityczną i ideologiczną wobec PO" [1].

O partii Sz. Hołowni też wyraziłem swoje zdanie pisząc m.in. tak:

"Sz. Hołownię wykreowano niemal identycznie jak R. Petru (...), przy czym teraz trudno jest tak naprawdę wskazać kto go decyzyjnie "sponsoruje" i kto go finansuje a takie informacje byłyby nad wyraz potrzebne. Na razie możemy to ocenić jedynie po jego sztabie wyborczym, do którego należą m.in. związany ściśle z PO Jacek Cichocki, Michał Kobosko (dziennikarz związany m.in. z Newsweekiem czy pośrednio z G. Sorosem i uważany za twórcę całego zaplecza finansowo-organizacyjnego partii), Olga Adamkiewicz (businesswoman-marketingowiec), Agnieszka Buczyńska i Stanisław Zakroczymski (również związany z dziennikarstwem), generał M. Różański pamiętający czasy komuny i przeciwnik dozbrajania polskiej armii. Prawdopodobnie Sz. Hołownia powstał aby odebrać część zawiedzionych wyborców PO i wyborców PSL oraz niezdecydowanych, w tym młodych ludzi. Pozostaje jednak w dalszym ciągu pytanie kto tak naprawdę go wykreował i czy znów nie "maczali w tym palców" postkomunistyczni spec-chłopcy z otoczenia TVN. Ludzie tworzący takie organizacje i kreujący takich liderów mają tylko kilka celów i to nie związanych z dobrem narodu, któremu mają służyć, czyli chodzi im jedynie o władzę, pieniądze oraz realizację politycznych i biznesowych celów nadrzędnych "sponsorów". To jest chyba jasne, że nikt nie tworzy takiej organizacji i nie kreuje takich ludzi bez pieniędzy a już w przypadku ruchów, które nie miały wcześniej dotacji państwowych w szczególności. Te pieniądze wówczas dają sponsorzy a kto płaci ten potem wymaga... nieprawdaż? Nie wierzmy więc, że partia Sz. Hołowni istnieje dzięki datkom społecznym - to tylko taka narracja" [2].

Hipotetycznie wygląda więc na to, że zbudowano sobie alternatywę wyborczą wobec PO-KO, ale taką która tak naprawdę nie jest żadną alternatywą, bo cele i idee 2050 są niemal takie same jak PO-KO.

Przy takim powyższym założeniu to bardzo mnie śmieszą obecne niby ostre tarcia między D. Tuskiem a Sz. Hołownią. To jest - wedle mnie - taka ich medialna "wielka gra", choć trochę inaczej przeprowadzona niż za czasów Nowoczesnej.

Teraz chyba polityczni macherzy - pomni doświadczeń - postanowili jeszcze bardziej zaostrzyć te niby różnice pomiędzy oboma partiami. Za czasów Nowoczesnej raczej takich ostrych starć nie było i to też przyczyniło się do jej upadku i niskiego wyniku wyborczego. Prawdopodobnie postanowiono więc wykreować relatywnie duży i sztuczny konflikt pomiędzy KO a stworzoną przez nich Polską 2050.

Już o tym powyżej pisałem, ale powtórzę, że jeśli tak jest to cel takiego manewru jest oczywisty i tożsamy jaki był ówcześnie w przypadku Nowoczesnej: zdobyć część zawiedzionych wyborców PO i wyborców PSL oraz niezdecydowanych, w tym młodych ludzi, którzy nie głosowaliby ani na KO ani na PiS. Sądzę, że właśnie ugrupowanie Sz. Hołowni nastawione jest szczególnie na pozyskanie głosów osób, które uzyskały pełnoletność w latach 2015-2023.

Zapewne dlatego też Sz. Hołownia prowadzi specyficzną – nastawioną szczególnie na socjologicznie wyodrębnione pokolenie Z (Gen Z) – promocję siebie i swojego ugrupowania [3]. Te internetowe pogadanki, łzy nad Konstytucją RP, bezpośredni internetowy kontakt w stylu "witam was" czy "moi kochani" i taki sam przekaz, prosty a nawet lekko prymitywny (apolityczny) język, prośby o datki na partię... mogą nas "zgredów" (ja- rocznik 1968) śmieszyć i często oceniamy je jako wykwit infantylizmu Sz. Hołowni, ale jest to tak naprawdę dobrze skrojona marketingowo-polityczna strategia, która może naprawdę docierać do młodych ludzi. Czy wymyśla ją sam Sz. Hołownia? Jestem niemal pewien, że nie, bo do tego potrzeba sztabu ludzi, badań socjologicznych, imprez promocyjnych, etc.! A to potrzebuje stabilnego sfinansowania!

Zresztą "Polska 2050" od początku swojego istnienia jako partia polityczna ma ogromne kłopoty z finansową transparentnością. "Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdanie finansowe Polski 2050 za rok 2021 – donosi salon24.pl. W druzgocącym dla partii Szymona Hołowni uzasadnieniu PKW pisze o „patologicznej sytuacji”. Zaznacza, że nie można akceptować sytuacji, w której partia nie wykazuje w sprawozdaniu finansowym żadnych przychodów i wydatków, a jednocześnie prowadzi działania polityczne, które pochłaniają ogromne koszty" [4]. Mnie np. też interesuje, czy i kiedy Sz. Hołownia spłacił swoje prywatne długoletnie zobowiązania finansowe (kredyty, pożyczki, inne długi) a jeżeli tak, to czy nastąpiło to po założeniu przez niego ugrupowania "Polska 2050"?

Poza tym Sz. Hołowni można oddać to, że dobrze wykorzystuje swoje doświadczenie dziennikarskie, wiedzę wyniesioną z nowicjatu u Ojców Dominikanów, nawet okazyjne aktorstwo czy studiowanie psychologii (nie ukończył studiów). Ma też bardzo młody wygląd jak na 47 latka (jest zaledwie o 8 lat młodszy ode mnie), co zapewne ma duże znaczenie w kontaktach z młodymi ludźmi.

PO (KO) ma stabilny i nieprzekraczalny elektorat szacowany na 30-35% głosujących wyborców. PiS (ZP) też ma taki elektorat szacowany na 33-38% tychże wyborców. Ostatecznie może zaistnieć taka sytuacja, że najbliższe wybory wygra ZP (PiS) a drugie miejsce zajmie KO (PO), ale żadna z tych grup politycznych nie uzyska poparcia gwarantującego jej samodzielne rządy. Będzie potrzeba stworzenia jakiejś rządowej koalicji. PiS (ZP) ma ograniczone możliwości koalicyjne natomiast PO (KO) owszem i niemal jestem pewny, że pierwszą partią braną pod uwagę przez D. Tuska jest (będzie) Polska 2050 Sz. Hołowni. Zresztą jestem też niemal pewien, że jest to dzisiaj oczywiste także dla Sz. Hołowni i jego otoczenia. W takiej sytuacji może dojść do zmiany rządzących na rzecz koalicji KO-Polska 2050 a byłaby to katastrofa dla Polski i Polaków.

Więc powtórzę jako apel, szczególnie do młodych ludzi. Nie dajcie się zwieść, wykorzystać i orżnąć! "Polska 2050" Szymona Hołowni i "Koalicja Obywatelska" D. Tuska są to – według mnie i z dużą dozą prawdopodobieństwa – dwie strony tego samego medalu!

[1] https://krzysztofjaw.blogspot.com/2015/10/demony-przeszosci-i-co-z-ta.html

[2] https://krzysztofjaw.blogspot.com/2020/06/sz-hoownia-kolejna-polityczna-wydmuszka.html

[3] Pokolenie Z (Gen Z) to ludzie urodzeni w latach 1997-2012. Są to ludzie wychowani w warunkach niemal nieograniczonego dostępu do technologii, co ma ogromny wpływ na ich sposób funkcjonowania w życiu społeczno-zawodowym. Zoomerzy (bo tak inaczej nazywa się to pokolenie) nie znają czasów, w których nie było Internetu, social mediów, smartfonów i aplikacji. Charakteryzuje je m.in.: ambicja

przedsiębiorczość, otwartość, różnorodność, bezpośredniość, poznawanie nowych ludzi, gromadzenie doświadczeń, troska o klimat, zaangażowanie społeczne i mobilność. Zob.: https://students.pl/artykuly/pokolenia/

[4] https://www.tvp.info/65260293/holownia-ma-klopoty-pkw-odrzucila-sprawozdanie-finansowe-polski-2050

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą.

Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję!

Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814

Paypal: paypal.me/kjahog

Krzysztof Jaworucki - KONSERWATYSTA W IDEI, WARTOŚCIACH ŻYCIOWYCH I POGLĄDACH EKONOMICZNYCH. EKONOMISTA I FINANSISTA. MIŁOŚNIK ŻEGLOWANIA I WSPINACZEK GÓRSKICH. PATRON DUCHOWY: BŁ. JERZY POPIEŁUSZKO, AUTORYTET MORALNO-ETYCZNY: ŚW. JAN PAWEŁ II, MENTOR POLITYCZNY: E. BURKE. Bł. Jerzy Popiełuszko: "Prawda jest niezmienna. Prawdy nie da się zniszczyć taką czy inną decyzją, taką czy inną ustawą"; "Gdyby większość Polaków w obecnej sytuacji wkroczyła na drogę prawdy, stalibyśmy się wolnymi już teraz"; "Zło dobrem zwyciężaj". Św. Jan Paweł II: "Jeśli ktoś lub coś każe Ci sądzić, że jesteś już u kresu, nie wierz w to! Jeśli znasz odwieczną Miłość, która Cię stworzyła"; "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, ale kim jest, nie przez to, co ma, lecz przez to czym dzieli się z innymi"; Nie sposób inaczej zrozumieć Człowieka, jak w tej wspólnocie jaką jest Naród"; "Musicie być mocni mocą wiary i nadziei". Edmund Burke (1729–1797) – irlandzki filozof i polityk, twórca nowoczesnego konserwatyzmu, krytyk rewolucji francuskiej: "Naród jest organiczną całością ukształtowaną przez przeszłość i tradycje"; "Aby zło zatriumfowało, wystarczy, by dobry człowiek niczego nie robił"; "Wolność bez mądrości i cnoty? To jest zło największe z możliwych". Moja strona domowa: http://krzysztofjaw.blogspot.com/

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka