3 obserwujących
155 notek
46k odsłon
  183   1

Dobrowolskiemu do sztambucha

Przyczynkiem do tej notki były* dwa zdania zamieszczone przez wymienionego w tytule w jego autorskim wpisie pt. "Wybór jest prosty – szczepienie albo śmierć?", do znalezienia pod adresem:

https://www.salon24.pl/newsroom/1183404,wybor-jest-prosty-szczepienie-albo-smierc

Oto one: "Zdaniem ekspertów trwająca czwarta fala epidemii jest najgorsza, bardziej niebezpieczna niż trzy poprzednie razem wzięte. Zbiera największe krwawe żniwo."

Pochyliłem się nad nimi, bo to klasyczny przykład manipulacji czy wręcz kłamstwa; i to kłamstwa przerzuconego na czyjeś, bliżej niesprecyzowane barki: na ekspertów.


Uwaga - ja nie wiem jak będzie wyglądała czwarta fala, gdy się już przeleje i nie o tym jest ten wpis.


A nie jest o tym, bo Dobrowolski nie używa czasu przyszłego, nie snuje przypuszczeń, nie przewiduje - on stwierdza jak jest; tu i teraz; I stwierdza, że czwarta fala "zbiera największe krwawe żniwo", co jest informacją nieprawdziwą, a bardzo łatwą do zweryfikowania; zaryzykuję stwierdzenie, że jest to ordynarne kłamstwo - właśnie ze względu na łatwość weryfikacji.


I ja tej weryfikacji dokonałem - porównując tylko drugą falę (z jesieni zeszłego roku) z trwającą właśnie czwartą falą - biorąc okres miesiąca z okładem (20 X - 21 XI); poniżej dane odnoszące się bezpośrednio do "krwawego żniwa" - czyli zgonów:

- druga fala - liczba zgonów - 9.674,

- czwarta fala - liczba zgonów - 4.653.

Gołym okiem widać, że druga fala zebrała ponad 2 razy większe "krwawe żniwo" niż trwająca czwarta fala.

Ergo: Dobrowolski kłamie.

W gratisie dorzucę informację, że 33 dni ze środka trzeciej fali kosztowały życie 15.862 osób - czyli prawie 3,5 razy więcej niż trwająca właśnie czwarta fala...


Co do 'najgorszości', 'najniebezpieczności', o której pisze Dobrowolski - poniżej trochę danych obrazujących te zagadnienia:

- druga fala: liczba zakażonych - 660.227,  liczba zgonów - 9.674, liczba przetestowanych osób - 1.838.643,

- czwarta fala: liczba zakażonych - 399.947, liczba zgonów - , liczba przetestowanych osób - 2.023.309.

Czyli aktualnie (4. fala) przetestowaliśmy więcej osób (w liczbach 'bezwzględnych') niż w analogicznym okresie w zeszłym roku (2. fala), a wykryliśmy mniej zakażonych (w liczbach 'bezwzględnych') - co przekłada się na spadek odsetka zakażonych wśród przetestowanych z 35,9 % do 19,8 %. Do tego procent zgonów do osób zakażonych trwającej właśnie czwartej fali wynosi 1,16 %, podczas gdy w drugiej fali wyniósł 1,47 %., czyli spadł o 20,6 %.

I to by było chyba na tyle.


A-ha - uwaga generalna: notka nie jest polemiką z Dobrowolskim... bo z nieprawdą się nie polemizuje; nieprawdę się obnaża. Nie jest również - bo być nie może analizą przyczyn takiego stanu rzeczy, a ni tym bardziej podstawa do prognozowania.


Dziękuję tym co wytrwali do końca


* a także zdanie – "Grajmy uczciwie: ty nie oszukuj ja też nie będę – niech wygra prawda." – z notki Kemira pt. "Szczepienie albo śmierć? Polemika" do znalezienia pod adresem:

https://www.salon24.pl/u/okop/1183508,szczepienie-albo-smierc-polemika


Lubię to! Skomentuj13 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale