b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
435 notek
133k odsłony
200 odsłon

*Gośc w Domu*, czyli... refleksologia

refleksologia.pl
refleksologia.pl
Wykop Skomentuj

     “Gość w Domu”, czyli spotkanie z refleksologią w  Kawiarni Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej 20 lipca 2011
                                       
image
    15 lipca o godzinie 14.00 rozpoczęło się w Kawiarence DPS* Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej*, ul. Eugeniusza Romera 21-29 w Szczecinie  kolejne spotkanie z cyklu “ Gość w Domu”. Tym razem przybyły  panie: Iwona Gotłas, Brygida Surdy i Joanna Podlasińska, posiadające tytuły dyplomowanych refleksologów. I przede wszystkim wieloletnią praktykę w zakresie tej metody terapii. Refleksologia znana jest z badań archeologicznych od około 5000 lat. Bardzo ogólnie mówiąc jest to uciskowa metoda ( stopy, dłonie i twarz) diagnozy i leczenia.  Goście przywiezli ze sobą specjalne łoże do masażu, plansze z atlasami anatomicznymi i inne pomoce (popularno)naukowe. Do Kawiarenki przybyło około czterdzieści osób, przede wszystkim zainteresowanych refleksologiczną tematyką spotkania mieszkańców. Pani Alicja została poddana godzinnemu masażowi stóp. W trakcie tego zabiegu dyplomowani refleksolodzy: pani Joanna a następnie pani Iwona w sposób jasny i fachowy tłumaczyły uczestnikom spotkania ogólne zasady stosowania refleksologii. Były to rzeczywiście historie, które mogą opowiedzieć stopy każdego człowieka. Mówiono także w jaki sposób możemy sobie pomóc w przypadku nagłego ataku np.. rwy kulszowej. – Ciszej, bo to interesujący temat, miałam niedawno taki atak – słychać było na sali. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną na świecie metodą refleksoterapii jest “ szkoła” Inge Dougans, prowadzącej Międzynarodową Szkołę Refleksologii i Terapii Meridianowej. Mieszkańcy Domu uważnie słuchali teoretycznych opisów działań refleksologicznych a jednocześnie przyglądali się efektom prowadzonego na ich oczach masażu stóp. Pani Alicja po zakończeniu zabiegu mówiła o swoich odczuciach i wrażeniach. Wszystko pilnie notowała pani Marzena Głuchowska, dziennikarka “ Kuriera Szczecińskiego”. Kolejne, czwarte już spotkanie z cyklu “Gość w Domu” dobiegło końca. Wydaje się, że Mieszkańcy teraz bardziej czule i ze świadomością wagi rozmieszczonych na nich refleksów, podchodzą do swoich (nie tylko życiowych) stóp . I czekają na kolejnego Gościa w Domu.

                                                                          image

( *Gość w Domu*, to autorski program Lecha Galickiego. Od roku 2011 zapraszane są do Kawiarenki DKiPZS przede wszystkim bardzo znane, lubiane, medialne  postaci ze sfery kultury, nauki, sportu, sztuki etc., które przedstawiają zebranym mieszkańcom swoje osiągnięcia i zainteresowania, a także opisują w wielu przypadkach niekonwencjonalne działania twórcze. Goście w wielu przypadkach, tak jak np. pan Ryszard Tunkiewicz, globtroter, stają się przyjaciółmi społeczności Domu. Co pewien czas odwiedzają Kawiarenkę i opowiadają o swych nowych osiągnięciach, przygodach w rozmaitych krajach, na odległych kontynentach, przysyłają kartki z podróży. Ich zdjęcia zdobią ściany miejsca spotkań. Tak było od początku tych wyjątkowych mitingów.To był dobry zwyczaj i radość Gości i gospodarzy Domu. Wszystko jednak się zmienia. Czas płynie.)

Lech Galicki
...                                                                                                      
imageŻyj zdrowo


Refleksologia - Aneks                                                 

          Refleksologia, lub terapia „zonowa” – zaliczana do medycyny alternatywnej, pseudonaukowa metoda rzekomego leczenia różnych schorzeń poprzez uciskanie odpowiednich obszarów powierzchni ciała zwanych refleksami, które znajdują się na stopach, rękach oraz twarzy. Według tej metody, narządy wewnętrzne i części ciała mają być powiązane z określonymi obszarami powierzchni ciała, których uciskanie za pomocą kciuka i palców ma rzekomo prowadzić do poprawy funkcjonowania danego organu lub części ciała. Według osób praktykujących refleksologię, owe masaże mają wspomagać proces tzw. „samoleczenia”.(...).
         Według refleksologii ciało ludzkie dzieli się na 5 par stref, zwanych zonami, które biegną od czubka głowy do stóp i rąk, gdzie znajdują swoje zakończenie w obszarach refleksów. Jeśli któryś z organów jest obecny w jednej lub dwu zonach, odpowiadający mu obszar refleksów można znaleźć w tej samej strefie na stopach. Kiedy uciskamy te miejsca, stymulujemy przepływ energii, która ma działać uzdrawiająco na znajdujące się w zonie narządy.
         (...) Refleksologia, będąc terapią holistyczną, opiera się na koncepcji, w której cały ludzki organizm znajduje swoje odbicie w poszczególnych jego częściach. Zgodnie z tą teorią żaden z organów nie funkcjonuje w izolacji, ale współpracuje z innymi na rzecz zdrowia całego ciała. Dlatego też nagromadzenie toksyn w jednej z części ciała prowadzi do tego, że pozostałe muszą pracować ciężej, żeby skompensować zaburzenia energii. Poprzez pracę na refleksach stóp refleksolog ma powodować usunięcie toksyn blokujących kanały energetyczne i doprowadzić organizm do naturalnego stanu równowagi energetycznej. Nie ma dokładnej naukowej wiedzy na temat tego, jak uciskanie stóp może wpływać na inne organy wewnątrz poszczególnych stref.
          (...) Według zwolenników tej metody początki refleksologii sięgają starożytności. Malowidła znalezione w egipskim Grobowcu Lekarza w Sakkarze przedstawiają starożytnych terapeutów uciskających stopy i dłonie swoich pacjentów. Również Chińczycy korzystali z metody uciskania punktów na stopach wraz z zabiegami akupunktury.
          Dzisiejszą refleksologię zapoczątkowała Eunice Ingham, która w latach 30. XX wieku rozpowszechniła tę metodę. Kiedy po raz pierwszy się z nią zetknęła była pod tak wielkim jej wrażeniem, że zrezygnowała ze szpitalnego etatu i rozpoczęła praktykę prywatną jako refleksolog. Napisała następnie pierwszą książkę o refleksologii, by następnie otworzyć pierwszą specjalistyczną szkołę kształcącą refleksologów (w tym też czasie „terapia zonowa” została przemianowana na refleksologię). Ingham poświęciła 40 lat swego życia na praktykę i propagowanie tej metody leczenia.(...)
        Od 2005 roku refleksologia jest w Polsce zawodem.
       Zdobycie tytułu Dyplomowanego Refleksologa wymaga w Polsce przejścia trzech etapów szkolenia pod okiem nauczyciela zawodu, następnie dwóch warsztatów z udziałem nauczycieli zawodu oraz głównej założycielki Polskiego Instytutu Refleksologii. Dopiero wtedy Refleksolog podchodzi do egzaminu złożonego z niemal 400 pytań, głównie z anatomii.


(za Wikipedia)

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości