b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
418 notek
123k odsłony
74 odsłony

Trzydziestolecie DPS*Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej*- tak było

DPS* Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej*
DPS* Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej*
Wykop Skomentuj

  image

                                                                  image

     Prowadzący  jubileuszowe spotkanie

Uroczyste obchody Trzydziestolecia Domu Pomocy Społecznej „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 – 29 ( 29 listopada 2013 roku )
      W piątek 29 listopada  2013 roku o godzinie 10.00 rozpoczęła się uroczystość z okazji Trzydziestolecia  działalności Domu Pomocy Społecznej” Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” mieszczącego się w Szczecinie przy ulicy Eugeniusza Romera 21 – 29. Warto wspomnieć,  iż przekazanie  tej placówki do użytkowania   odbyło się  uroczyście w dniu  12 października  1983 roku. Dom zbudowany został ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia  z pomocą Kombatantów. W  Jubileuszowych obchodach wzięło udział wielu Gości z panem Piotrem Krzystkiem, Prezydentem  Miasta Szczecin oraz Jego zastępcą, Krzysztofem Soską – na czele, a także   Pani Małgorzata Olejnik, Dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miasta, Pani Marta Giezek, Dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Pani Profesor dr hab. Barbara Kromolicka, Dziekan Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego  a także wielu  przedstawicieli  władz samorządowych oraz  dyrektorów  zaprzyjaźnionych  Domów Pomocy  Społecznej  z obszaru  województwa, a nawet  przybyłych z Szarocina, Moczarów, czy też z Międzyrzecza.

                                                                                                                 image  Goście

   W uroczystościach brali udział mieszkańcy  Domu przy Romera, przede wszystkim zaś panie: Urszula Wolska i Janina Puchalska, jedne z pierwszych osób , które zamieszkały w DKiPZS. Obdarowano je stosownymi do święta upominkami oraz bukietami pięknych kwiatów. Należy  dodać, że  DPS  mieszczący się przy ulicy Eugeniusza  Romera przeznaczony jest dla 238 osób w podeszłym wieku i przewlekle somatycznie chorych. Świadczy na rzecz mieszkańców  ( 156 pracowników) usługi w zakresie potrzeb bytowych, opiekuńczych i wspomagających. W zakresie potrzeb bytowych zapewnia miejsce zamieszkania, wyżywienie, odzież i obuwie oraz utrzymanie czystości etc.. Uroczyste obchody Jubileuszowe zainaugurował koncert orkiestry wojskowej, która z żołnierskim animuszem, nie odstając od w niczym od znanych, amerykańskich bandów zagrała popularne melodie i standardy muzyki  rozrywkowej wprowadzając uczestników  spotkania w doskonały nastrój adekwatny do  chwili.

                                                                                                                

   Obchody prowadzili, posługując się szlachetnym słowem i przekazując  zebranym wiele cennych informacji , a także błyskotliwych anegdot dotyczących  historii  i teraźniejszości Domu: wytrawna w  profesjonalnej konferansjerce na falach eteru, znana  z wielu wybitnych  osiągnięć w Teatrze Wyobraźni – pani redaktor  Agata Foltyn z Polskiego Radia Szczecin oraz Gospodarz – pan Ryszard Budzisz, dyrektor DPS” Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej”, który „odpytany” został  na okoliczność Jubileuszu Domu i udzielił wielu interesujących odpowiedzi związanych zarówno z historią DPS – u przy Romera.(…)                

       – Pragnę wyrazić głęboką radość z okazji obchodów Jubileuszu 30 – lecia  Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej. Z ogromnym uznaniem myślę o Państwa odpowiedzialnej pracy, za otaczanie fachową opieką przebywających tu osób starszych, którzy tu znaleźli swój drugi dom, opiekę oraz co najważniejsze miłą i serdeczną atmosferę – powiedział w czasie uroczystości Piotr Krzystek, Prezydent Szczecina . – Jubileusz Trzydziestolecia,  to piękna i skłaniająca do zadumy rocznica. Przez ten długi czas dzięki solidności, profesjonalnemu wykonywaniu powierzonych zadań ale również wrażliwości, empatii i życzliwości dla osób, którym pomagacie, wzbudzacie dumę oraz zaufanie całego społeczeństwa(…).  Słowa pana Prezydenta zebrani przyjęli z wielką życzliwością wspartą gromkimi  brawami. W pięknie udekorowanej Sali Domowej Jadalni wyeksponowano archiwalne zdjęcia związane z historią Domu i personami, które odegrały ważka rolę w jego działalności na przestrzeni trzydziestu lat. Wiele osób korzystając z udostępnionego im czasu w trakcie uroczystości wspominało swe koligacje z DPS” Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 -29. Były łzy radości i wzruszenia.

     O godzinie 12.30 Goście, Mieszkańcy i Pracownicy udali się do Kościoła pw. Zwiastowania Pańskiego na placu świętego Ottona, gdzie ksiądz kanonik Jan Zapartek, proboszcz i jednocześnie opiekun duchowy Mieszkańców Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej koncelebrował Mszę święta w intencji wszystkich osób związanych na przestrzeni trzydziestu lat istnienia z DPS –em przy Romera. Po strawie duchowej wszyscy uczestniczący w uroczystościach Jubileuszowych udali się na wystawny( „ czym chata bogata, tym rada”) obiad. I tak zakończyły się główne uroczystości z okazji Trzydziestolecia DPS” Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 -29. O tym szczególnym święcie będzie się u nas jeszcze długo mówiło, wspominało, lecz teraźniejszość, która za chwilę stanie się przeszłością – goni, więc trzeba nam pracować dla dobra Domu i jego Mieszkańców, aby w trakcie kolejnych rocznic  – o Domu ( DPS –ie) przy Romera i jego społeczności mówiono tak jak teraz – najlepiej.

                           image image

                               imageTak było

PS. W roku 2018 nowa administracja zorganizowała 35 - powstania Domu. Ale to już inna bajka. Przy okazji odbywające się corocznie, tradycyjne, organizowany przez DOM  znakomity i już posiadający dobrą renomę Przegląd Szantów DPS - ów zlikwidowano, a na jego miejsce organizuje się tutaj Seniorom Przegląd Bajek ( sic !).  Serio ( LG)

Aneks.

           Przekazanie społeczeństwu  Domu Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej odbyło się bardzo uroczyście w dniu 12.10.1983 roku przy udziale  Wojewody Szczecińskiego pana Stanisława Malca oraz przedstawicieli: Wojska Polskiego, Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej UW. Dom  został zbudowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Zdrowia i z pomocą Kombatantów.  Orkiestra ZW. Harcerstwa odegrała Hymn Narodowy Polski. Wygłaszano przemówienia. Odsłonięto tablicę pamiątkową w holu przy wejściu głównym. Pierwszym dyrektorem już w czasie budowy Domu był pan  Kazimierz Gargol.  Pierwszymi lokatorami Domu byli: Wacława i Kazimierz Słowińscy. Pierwszymi pracownikami etatowymi byli: dr Zdzisław Chudycki, dr Janina Sokołowska, dr Bogusław Czerny; pielęgniarki: Krystyna Ratajczak, Bożena Zielińska, kierownik sekcji żywienia: Bogusława Jaworowska. Od stycznia 1984 roku rozpoczęła działalność kuchnia, biblioteka, pralnia oraz gabinety: lekarski, pielęgniarski. W mieszkaniach zainstalowano domofony do łączności z gabinetem dyżurnym pielęgniarek. W 1984 roku – wybrano pierwszy Samorząd Mieszkańców.


 

 


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale