Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
442 notki
143k odsłony
419 odsłon

Cyklon, Cyklon B, Cyklon Bakteriologiczny ...

a The_Scream_by_Edvard_Munch,_1893_-_Nasjonalgalleriet
a The_Scream_by_Edvard_Munch,_1893_-_Nasjonalgalleriet
Wykop Skomentuj2

Oprac. Lech Galicki

- Cyklon − rodzaj cyrkulacji atmosferycznej typowej dla niżów barycznych; wirowy układ wiatrów w obrębie niżu (przemieszczają się po liniach spiralnych od zewnątrz do środka). Na półkuli północnej kierunek obrotu przeciwny do kierunku ruchu wskazówek zegara, zaś na południowej zgodny z kierunkiem wskazówek zegara (zob. efekt Coriolisa).

                                                                                                                   image
Obraz tropikalnego cyklonu na radarze


   Cyklony występują zazwyczaj w umiarkowanych i wysokich szerokościach geograficznych, ich przechodzeniu towarzyszą zmiany pogody (zmiany temperatury powietrza, ciśnienia, prędkości wiatru, pojawienie się silnych opadów itp.). Cyklony o katastrofalnych nieraz skutkach, występujące w niskich szerokościach geograficznych określa się jako cyklony tropikalne.

( za Wikipedia)

                                                                                                         imageBy Michael Hanke - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=129339

  Pojemnik z cyklonem B używany podczas II wojny światowej w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau

 - Cyklon B (niem. Zyklon B) – nazwa handlowa insektycydu niemieckiego konsorcjum Degesch, w którym udziały miały koncerny Degussa, IG Farben i Th. Goldschmidt AG. Była to granulowana ziemia okrzemkowa nasycona cyjanowodorem (HCN), która uwalniała ten silnie trujący związek chemiczny po wyjęciu ze szczelnych pojemników. Produkowano także ciekły cyklon A, w którym cyjanowodór był uwalniany w wyniku reakcji chemicznej cyjanomrówczanu (...). Cyjanowodór po dostaniu się do krwi blokuje proces uwalniania tlenu z czerwonych krwinek i dezaktywuje enzymy oddychania tkankowego (oksydazę cytochromową). Towarzyszą temu objawy porażenia ośrodków oddechowych połączone z uczuciem lęku, zawrotami głowy i wymiotami. Przy odpowiednio wysokim stężeniu cyjanowodoru w powietrzu śmierć następuje bardzo szybko, natomiast w warunkach istniejących w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau uśmiercanie trwało 20–30 minut. (...). Cyklon B był stosowany przez III Rzeszę do trucia więźniów w obozach zagłady (głównie w KL Majdanek i Auschwitz-Birkenau) w specjalnych komorach gazowych, w ramach tzw. Operacji Reinhardt. Ofiarami cyklonu B byli głównie Żydzi, zaś sam środek stał się jednym z symboli Holokaustu. Większość cyklonu B była stosowana w niemieckich obozach koncentracyjnych jako tani i prosty w użyciu insektycyd do odwszawiania odzieży więźniów i zapobiegania w ten sposób epidemiom tyfusu. Partie cyklonu B stosowane do trucia ludzi, stanowiące w ogólnej masie produkcji tego środka tylko niewielki jego odsetek, były celowo pozbawiane zapachowego środka chemicznego, mającego chronić przed przypadkowymi zatruciami przy normalnym użyciu tego środka. ( za Wikipedia).

  - Cyklon Broni Biologicznej

   Ludzkość  wykazywała na przestrzeni wieków szczególnie * zamiłowanie i pomysłowość*  w doskonaleniu narzędzi do zabijania. Tak zwany Cyklon Broni Biologicznej - ogólnie wykorzystujący chorobotwórcze bakterie, toksyny i wirusy lub pociski, bomby, czy pojemniki z zakażonymi owadami, to szczególne okrutne / paskudne osiągnięcie homo sapiens. Pokrętne są drogi do ludobójstwa. Oto przykład: Broń chemiczną zawdzięczamy prof. Fritzowi Haberowi. Po przegranej przez Niemcy I wojnie, Haber powinien być aresztowany i osądzony z najwyższą surowością. Jednak rok po zakończeniu wojny, został laureatem nagrody Nobla z chemii ( sic!). Dzięki tej nagrodzie i powszechnemu szacunkowi Heber mógł kontynuować swoje prace a w ich efekcie wynalazł m.in. cyklon B. ( patrz: KL Auschwitz - Birkenau, Zyklon B stosowany przez III Rzeszę do trucia więźniów w obozach zagłady, mękach w czasie 20- 30 minut...) Szok?

  Cyklon B, broń biologiczna, broń B,  to rodzaj broni masowego rażenia, w której ładunkiem bojowym są patogenne mikroorganizmy (np. laseczki wąglika) lub wirusy (np. wirus ospy prawdziwej). Zwyczajowo zalicza się także do broni biologicznej broń opartą na toksynach pochodzenia biologicznego (np. botulina, rycyna).(...). Broń biologiczna może znaleźć zastosowanie podczas ataku na pojedyncze osoby, oddziały wojska, a także ludność cywilną. Celem ataku biologicznego mogą być także jednorodne monokultury roślinne lub hodowle zwierząt gospodarskich (terroryzm socjoekonomiczny). Rozpoznawanie ataku bronią biologiczną można podejrzewać w wypadku: pojawienia się dymu, mgły, kurzu po przelocie samolotu, wybuchów "cichych" bomb, występowania wielu zgonów i zachorowań o podobnych objawach, a nieznanej etiologii,masowego pomoru zwierząt gospodarskich (np. bydła), ciężkiego przebiegu chorób, słabej odpowiedzi lub braku odpowiedzi na rutynowe leczenie, wystąpienia chorób niezwykle rzadkich lub całkowicie eradykowanych,  wystąpienia chorób o nietypowych cechach lub w szczepionej populacji (co wskazuje na modyfikacje genetyczne).(za Wikipedia)

  Boże, mamy problem!

                                                imageKoronawirus  i ludzie - Adobestock 

  Oto Koronawirus SARS-CoV-2 ( który wywołuje  chorobę COVID19) - niewidzialny dla ludzkiego oka, nie czuć go, pojawia się szybko, nie wiadomo skąd, a efekt jego obecności jest dostrzegalny dopiero wraz z pojawieniem się objawów infekcji. Co najgorsze, jak na razie nie ma żadnego skutecznego środka do walki z nim. Pozostaje tylko ścisłe przestrzeganie wszelkich możliwych środków prewencyjnych*. Pandemia - tak określa  WHO - Światowa Organizacja Zdrowia - związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa na świecie zbiera  obfite żniwo. Jej skutki można zaobserwować w życiu wszystkich ludzi, ale  także w funkcjonowaniu  gospodarek oraz polityki wielości państw świata.

  Boże. Panie mój. Pandemia. Czy to plaga? Jak owe egipskie. Kara za grzechy ludzkości przeciwko Tobie? Ale Tyś Miłosierny przecież. Czy, gdyby przyczyna tej tragedii,  tkwiła w innej, żmijowego ludu przestrzeni i zamiarach i niegodziwości - ludobójstwo dokonywane przez ludzi   także jest objęte Miłosierdziem Bożym (?) - w teologii chrześcijańskiej, mojej, naszej - główną prawdą wiary i największym  z przymiotów Boga, polegającym na przebaczeniu grzesznikom. 


* fragment opinii  Defence 24Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale