Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
527 notek
189k odsłon
  43   1

Wolni jak ptaki

Skrzydlata myśl
Skrzydlata myśl

Lech Galicki

(ptasim piórkiem pisane)

 Inteligencja jest najszybszym ptakiem. Słowo, niewidzialna emanacja duszy, jest samoskrzydlata.  Ale przecież: Noszony, to ptak znaczy: wyga kuty na cztery nogi, filut i frant.

 Obywatel odpowiedzialny, patriota, człowiek myślący, ot, nawet rubaszny Sarmata,  Polka, Polak z krwi i kości, to prawe społeczeństwo.  I tu uwaga! Mowa ptaków jest dawnym motywem folklorystycznym – przekazują one rady i ostrzeżenia, wygłaszają proroctwa. Wyczytujemy zapowiedź z lotu jaskółki i z piania kogutów. A także z kukania kukułek.

W Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza czytamy: „Bo zbyt często słyszano krzyk złowieszczych ptaków, które na pustych polach gromadząc się w kupy, ostrzyły dzioby, jakoby czekając na trupy”. Jak  genetycznie zakodowani w Pogromach pięknej naszej Polski całej agenci wpływu obcych, zaborczych agresorów . Cyprian Kamil Norwid pisał: „Czy ten ptak kala gniazda, co je kala. Czy ten, co mówić o tym nie pozwala”. Tak więc mówmy prawdę. Niech nikt nie śmie brzydko, nieprawdziwie, obrażająco, z odrazą, w groteskowych słowach ujmujących wielkości i zacności   swemu Domowi – Polsce.

                                                                 image

  Jedna jaskółka nie czyni wiosny – to starożytne przysłowie pochodzące z bajek Ezopa. Kilka ładnych dni wywabiło jaskółkę z ukrycia. Młody utracjusz widząc ją, sprzedał swój płaszcz, a pieniądze za niego otrzymane trwonił na hulankach. Mrozy wróciły, a on przekonał się, że jedna jaskółka nie czyni wiosny. Niebieskich ptaków w bród, pawich. wałęsających się w swym lenistwie i rozbuchanym ego postaci ci u nas dostatek.  Kruków i wron całe zastępy. Chcą zwykle rozdziobać, skarb Ojczyzny Wolnej. A  Stanisław Wyspiański pisał w „Weselu”: Ptak ptakowi nie jednaki, człek człekowi nie dorówna, dusa dusy zajrzy w oczy, nie polezie orzeł w gówna.

Oto my. Solidarni i wolni Polacy. Orły, Sokoły. Chwała ptakom niemalowanym.

Malowane ptice, europawie, germanoloty: do odlotu, przylotu, wolności!

                                                                                                                 image


Fot. Simone Bartolli

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale