b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
5 obserwujących
316 notek
88k odsłon
254 odsłony

Film Upływ Czasu - wywiady z mieszkańcami Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej

Autor ( archiwum własne)
Autor ( archiwum własne)
Wykop Skomentuj2

Filmowe wspomnienie z 2015 roku.
  Do  administracji DPS „ Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Eugeniusza Romera 21 – 29  w Szczecinie zwrócił się z pisemną prośbą o „ umożliwienie studentce, pani Małgorzacie Plucińskiej rejestracji materiału filmowego z udziałem mieszkańców (…) odnoszącego się do zjawiska osobistego odbioru upływu czasu i zawierającego rozmowy o dzieciństwie starszych osób (…)” – Kierownik Katedry Nowych Mediów, dr hab. Waldemar Wojciechowski, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.  Wyrażono zgodę. I to był początek.

image

Małgorzata Plucińska i Patryk Skrzydlewski w trakcie realizacji filmu

  Trzy zdjęcia: dwa pierwsze z realizacji filmu o mieszkańcach ( na pierwszym, głównym zdjęciu Henryka Szafranek <+> ) DPS " Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej " przy ulicy Eugeniusza Romera 21-29 w Szczecinie. Na zdjęciu kolejnym: realizatorzy filmu w trakcie pracy. Ostatnia  fotografia pokazuje wyeksponowane zdumienie i wielki zachwyt wysoką jakością filmu podczas jego prezentacji: twórca:  Małgorzata Plucińska - realizator, reżyser  oraz  towarzyszący jej fan obrazu - instr. Lech Galicki -  co widać na fotografii.

.image                                image

    Panie: Maria Magdalena Wołoszczuk, Henryka Szafranek (+), Alicja Czuraba, Anna Karasińska i Danuta Krawczyk wystąpiły w ruchomym obrazie... Opowiadały o sobie, swoim dzieciństwie, życiu dorosłym, zainteresowaniach i nocach i dniach w Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej. Ów film realizowała / rozmowy przeprowadzała pani Małgorzata Plucińska, autorka projektu, studentka III roku Grafiki i Multimediów na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów Akademii Sztuki  w Szczecinie razem z współtwórcą dzieła – panem Patrykiem Janem Skrzydlewskim, absolwentem Filozofii i Etyki na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Uzyskaliśmy obietnicę, iż efekt opisanej sesji filmowej – obraz dokumentalny zostanie zaprezentowany po zakończeniu montażu itp. w Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej.

  I po kilku miesiącach wszyscy zainteresowani zobaczyliśmy na dużym ekranie  świetny film dokumentalny: *UPŁYW CZASU* , czyli wywiady z mieszkańcami Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej *. Twórcom  życzono uzyskania najlepszych ocen ich frapującego już w trakcie realizacji filmu. Zarówno przez grono profesorskie Akademii Sztuki oraz innych kompetentnych jurorów. Może zdarzy się nagroda  w kategorii dokumentu Oscara od Amerykańskiej Akademii Filmowej ? Wszystko może się zdarzyć. Ci, którzy film  z zapartym tchem oglądali - są za nagrodzeniem filmowego obrazu na wszelkich festiwalach. 

                                                                                                                                                                                                                                 Teraz, po latach, w roku 2019 bezwzględnie zostanie odzyskana kopia tego oryginalnego filmu. Podobnie jak odnaleziono usunięte zdjęcia z  jego realizacji.

                                                                                                       


I została odzyskana. Oto efekt. Polecam. Autorom - Małgorzacie Plucińskiej i Patrykowi Janowi  Skrzydlewskiemu gratuluję i dziękuję. Oglądajmy ten niezwykły obraz filmowy. Wielu wielu występujących w nim aktorów odeszło z tego świata. *Upływ Czasu* zachował Ich losy. To doprawdy hit społecznego  kronikarstwa / dokumentu filmowego.

Lech Galicki

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura