b-Lech-blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
6 obserwujących
402 notki
115k odsłon
143 odsłony

Polska wolność, oberek i płeć piękna

Zdjęcie Adama Lacha przedstawiające demonstrującą kobietę z polską flagą z napisem „Wolność” wygrało konkurs Press Clubu Polska i Domu Spotkań z Historią.*
Zdjęcie Adama Lacha przedstawiające demonstrującą kobietę z polską flagą z napisem „Wolność” wygrało konkurs Press Clubu Polska i Domu Spotkań z Historią.*
Wykop Skomentuj

Data: 16 listopada 2015

".... pisałem tę poezję, mrucząc oberka, razem z ukochanymi Przodkami naszymi, także wojami, także tymi zniewolonymi podczas zaborów, a może z genialnym Stanisławem Wyspiańskim....Kto wie? W tak szczęsnym czasie wszystko jest możliwe".
Lech Galicki

[z listu autora do redakcji portalu Solidarni 2010]

Lech Galicki


Polska Wolność


Znaleźliśmy Złoty Róg, Złoty Róg,

Wesele ci u nas piękne,

Wolność w sercach puk, puk, puk,

Rzesza przodków zachęcała, Aniołowie pomagali,

Tak jak zechciał Dobry Bóg.


Znowu Polska, to nasz Dom, święty Dom,

A mówili, że my chamy,

Chcieli dać nam stos kamieni,

Myśmy Kraj nasz ukochali, Ojcowizny nie oddamy,

Tutaj my u siebie są.


Święto nasze Boża sprawa, Boża Sprawa,

Wysławiamy szczęsny czas,

Wieczność dmiemy w Złoty Róg,

W nas jest Kraków i Warszawa, i chałupy polskiej próg,

Bóg, Ojczyzna, Honor wraz.

*Zdjęcie Adama Lacha przedstawiające demonstrującą kobietę z polską flagą z napisem „Wolność” wygrało konkurs Press Clubu Polska i Domu Spotkań z Historią.

          image

Refleksja: Każdy człowiek ma wolną wolę  wobec tego każda Polka oraz każdy Polak może w pełni odpowiedzialnie i rozumnie wybrać wolność - pewność spokojnego istnienia dla Polski i Polaków. Inny wybór jest zaprzeczeniem dążenia do szczęścia.

(lg)

                                                                                                               


                                                                                                 

Wyznanie strzeliste

Proszę pokaż mi coś piękniejszego proszę wyciągnij z futerału skrzypce polne i nutami wykreuj uczucie zniewalające bardziej proszę rzuć pędzlem wietrznym plamy barw ponętniejsze ściskam w rękach kobzę z kryształu gram hymn o szczęściu na górze najwyższej miłuję i nie przerywaj mej radości czyż jest podmuch wiatru bardziej żwawy od mego w szczęściu szaleństwa chwalę je ponad łańcuchy szczytów uniesionych tam w jeziora oku tańczy panna jak struny harfy drżąca nastrojem a wpatruję się w jej piruety faliste i oczy podziwiam błękitne niczym zahipnotyzowany powiedziała tylko gestem i skinieniem rzęs ja wiem zrozumiałem że mnie wybrała tak też wzrosłem w szczęściu ponad wszelkie horyzonty stoję siedzę unoszę się w głębinach powietrznych wychwalam pannę z wszystkich panien najpiękniejszą wychwalam ją dającą mi swe uczucie wychwalam tancerkę płochą i zawstydzoną obnażeniem głosu swego serca śpiewa teraz gdzieś na sosen szczytach serce moje bije tak szybko jak schwytany w sidła zając wychwalam jej głosu nuty kreślę na niebie obrączki z mgły czuję dotyk jej palców wysmukłych już w mojej duszy rzekłem com rzekł miłuję, tak bardzo miłuję ciebie panno Ojczyzno moja i sam jestem kochany cud to nad cuda niech mówią że tylko sen wszystko snuje skoro nim jest życie.

Autor: Lech Galicki

image
Na foto:   Magdalena Matuszewska.
Dziękuję artystce za udostępnienie swojego wizerunku w sposób niezwykły wzbogacającego treść poezji Wyznanie strzeliste.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale