Czapka Mirosława Olszewskiego. Fot. P.J.
Czapka Mirosława Olszewskiego. Fot. P.J.
Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak
288
BLOG

Mirosław Olszewski

Piotr Jakubiak Piotr Jakubiak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 11

    
Legenda o czapce Mirosława Olszewskiego jest prawdziwa, oparta na udokumentowanych faktach, które podaje np. Zarys historii wojennej pułków polskich 1918 – 1920. 1 Pułk Szwoleżerów.    
5 maja 1920 roku, około godz. 15:30 pluton ppor. Mirosława Olszewskiego z  1. Pułku Szwoleżerów dotarł na przedmieścia Kijowa, wykonał zasadzkę na tramwaj idący z podmiejskiej Puszczy Wodzicy do Kijowa i zdobył go po krótkiej strzelaninie. Ppor. Olszewski uzbroił ten tramwaj w karabin maszynowy, obsadził kilkunastoma szwoleżerami i polecił motorniczemu jechać do Kijowa. Ten to patrol oficerski wjechał na Kreszczatik, do śródmieścia Kijowa. Wziął tam do niewoli 7 jeńców rosyjskich i powrócił tramwajem na własne stanowiska. W tym samym czasie od strony Światoszyna na przedmieście Kijowa wszedł pluton porucznika Kosińskiego. Obaj dowódcy plutonów zameldowali swoim przełożonym, że Kijów broniony jest przez kilka tysięcy wojska rosyjskiego („bolszewików”). 1. Pułk Szwoleżerów stał w tym czasie w Hostomlu, wypoczywając z powodu przemęczenia dużej części koni. 6 maja pułk nawiązał łączność z własną piechotą. Na 7 maja było zaplanowane ostateczne zajęcie Kijowa przez piechotę.  W tym dniu o godz. 6 rano pluton ppor. Olszewskiego znów wyruszył z podjazdem na Kijów i od strony Złotej Bramy wkroczył ponownie na Kreszczatik, witany owacyjnie. Był to pierwszy oddział Wojska Polskiego, który wkroczył do Kijowa. Koło 9 rano zajął dworzec towarowy i osobowy. „Koło 10.15 przybyła reszta pułku do Kijowa, wśród morza głów ludzkich, kwiatów i owacyjnych okrzyków ludności.”
Mirosław Olszewski służył w 1. Pułku Ułanów Legionów Polskich „Beliny” Prażmowskiego od 1914 roku. Na początku 1915 roku otrzymał nową czapkę ułańską (projektu Zygmunta Rozwadowskiego). W latach 1915 – 1916 ułani „Beliny” używali tych czapek w służbie, nawet w walce. Po odmowie złożenia przysięgi Radzie Regencyjnej w lipcu 1917 roku pułk został rozwiązany (23 sierpnia 1917). Szeregowcy i podoficerowie – byli „poddani rosyjscy”, do których ułan Olszewski należał, zostali internowani przez Niemców w Szczypiornie. Czapkę ułańską przechowała rodzina. Po klęsce Niemiec w jesieni 1918 roku pułk odtworzył się pod dawną nazwą 1. Pułku Ułanów i już w październiku 1918 wyruszył na front. Nakryciem głowy dla wszystkich była teraz tylko maciejówka – okrągła czapka strzelców I Brygady. Czapki ułańskie zachowano tylko do wyjątkowo uroczystych wystąpień. 8 stycznia 1919 roku 1. Pułk Ułanów został przemianowany na 1. Pułk Szwoleżerów. Właśnie jako dowódca plutonu w tym pułku ppor. Olszewski wkroczył 5 maja 1920 roku do Kijowa, oczywiście w maciejówce.
Po przejściu do cywila Mirosław Olszewski sprawował wysokie funkcje państwowe. W roku 1939 w obliczu nowego najazdu rosyjskiego ewakuował się na zachód, zabierając ze sobą narodową relikwię – swoją czapkę ułańską. Swoją powojenną wędrówkę zakończył w Kanadzie, gdzie też zmarł w Westport w Ontario. Jego czapkę ułańską posiada obecnie jego synowa, pani Hanna Olszewska.
Maciej Rosalak w Ocaleniu Ojczyzny w TV Republika wkrótce będzie mówił o zdobyciu Kijowa. Być może doda nowe ciekawe fakty.


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura