Tadeusz Kasprzycki „Zbigniew”, pierwszy dowódca Pierwszej Kompanii Kadrowej był „poddanym” rosyjskim. Dlatego używał pseudonimu, podobnie jak wszyscy strzelcy i legioniści z zaboru rosyjskiego. Urodził się w Warszawie w 1891. Uczył się w gimnazjach rosyjskich w Kielcach i w Chełmie.
„Przez cały czas nauki brał udział w pracy kół o charakterze samokształceniowym, uczestniczył także w strajku szkolnym, po którym przeniósł się do prywatnego Gimnazjum gen. Chrzanowskiego w Warszawie; ukończył je w 1909 r. W następnym roku wyjechał do Paryża, gdzie studiował matematykę na Sorbonie i nauki polityczne w École Libre des Sciences Sociales. W 1912 roku przeniósł się do Genewy na wydział nauk społecznych i prawa międzynarodowego. Tam 22 grudnia 1912 r. stanął na czele utworzonego przez siebie OS, w skład którego wchodziło 22 studentów i 10 studentek. Od 1910 r. był czynnym członkiem ZWC i ZS. Po ukończeniu kursu oficerów w Stróży w 1913 r. otrzymał stopień oficera ZS. W Paryżu pełnił obowiązki komendanta oddziału, a w Genewie zorganizował oddział ZWC i stanął na jego czele, równocześnie pełniąc obowiązki komendanta ZS; potem powierzono mu komendanturę obwodu Szwajcarii i południowej Francji. Wyjeżdżał na teren zaboru rosyjskiego, gdzie organizował ruch strzelecki.
W lipcu 1914 r. pełnił służbę komendanta oficerskiej szkoły letniej w Oleandrach, 2 sierpnia 1914 r. został komendantem Pierwszej Kompanii Kadrowej, od 8 sierpnia pełnił funkcję oficera operacyjnego w sztabie oddziałów Piłsudskiego, następnie 1 pp i I Brygady.”
Stopień oficera Związku Strzeleckiego był uważany za równoważnik pierwszego polskiego stopienia oficerskiego, czyli podporucznika. Oznaką tego stopnia, czyli ukończenia kursu oficerskiego ZWC, był okrągła odznaka metalowa noszona na lewej piersi, tzw. „parasol”. W związkach strzeleckich i w I Brygadzie aż do września 1914 roku nie było oznak stopni, a tylko (podobne do harcerskich) czerwone sznurki do gwizdka dla oficerów i zielone dla podoficerów. Rozkazem Komendanta Piłsudskiego z 29 września 1914, wydanym w Jakubowicach Błotnych koło Sandomierza, Kasprzycki został mianowany porucznikiem. W tym czasie oznaką stopnia oficerskiego w I Brygadzie był czerwony zygzak na kołnierzu i odpowiednia ilość srebrnych gwiazdek sześcioramiennych (dla porucznika dwie). W I Brygadzie były uznawane tylko stopnie polskie nadane przez Piłsudskiego.
Inne tematy w dziale Kultura