17 obserwujących
576 notek
199k odsłon
168 odsłon

Wyjątkowo niewdzięczny zawód

Wykop Skomentuj

Prasę obiegła informacja o francuskim nauczycielu, któremu rozżalony uczeń obciął nożem głowę. Absolwent podobno był Czeczenem, który znalazł się we Francji  po odmowie azylu w Polsce, a rzecz poszła o obrażone uczucia religijne, karykatury Mahometa konkretnie.
W Polsce uczeń mógłby o taką obrazę podać nauczyciela do sądu, we Francji uczucia można obrażać do woli, bowiem wolność słowa ceni się tam wysoko - i masz.
Fenomen mściwych uczniów nie jest ograniczony do Francji, islamu i Czeczenów.
W ogólniaku mojego syna parę lat temu uczeń z siekierą na ramieniu  przyszedł podziękować za edukację. Nie obciął żadnej głowy, ale nie wiadomo, czy to zasługa kiepskiego wuefisty czy dobrego katechety.
Nic jednak nie przebije uczniów mojego własnego dziadka, którzy systematycznie polowali na niego z bronią długą. Inne miejsca, inne czasy, dziadek był polonistą na Wołyniu.
Opowieść o - nieskutecznych - staraniach naszych ukraińskich sąsiadów z Powórska, by na długo przed Rzezią postawić dziadka pod ścianą, była jedną z niewielu z tamtych czasów, przypominaną w domu za komuny. Dopiero całkiem niedawno usłyszałem jej zaskakujące dopełnienie.
Otóż dziadek po sformowaniu przez Niemców milicji ukraińskiej przezornie nie pokazywał się w domu. Patrole z którymś z uczniów w roli Judasza regularnie próbowały go namierzyć. Pewnego razu siostra dziadka miała już ich dość i kazała się wynosić używając słów obelżywych i w dodatku plując dowódcy patrolu na buty. Dowódca pokraśniał, zagotował się i zaczął zdejmować z ramienia karabin z niedwuznacznym zamiarem zastrzelenia ciotki Gienki na miejscu. Co Pan Bóg nie dał ciotce w głowie, to dał w nogach, na których czmychnęła przez okno do ogrodu. Różnie to się mogło skończyć, gdyby nie uczeń dzidka, który w krytycznym momencie podbił dowódcy lufę. Strzał poszedł górą, ciotka przeżyła, tak samo jak reszta rodziny, co w tamtym miejscu i czasie nie było regułą.
 Z trudem, ale udało się zakończyć tę niewesołą notkę nutą optymizmu.
____________
https://www.bbc.com/news/world-europe-54602171
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,3240463.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pow%C3%B3rsk

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo