0 obserwujących
46 notek
71k odsłon
  348   0

MANIPULACJA W GAZECIE WYBORCZEJ

 

13 października Gazeta Wyborcza opisała na swojej stronie internetowej akcję przeprowadzoną przez Stowarzyszenie „Lepszy Świat” w Urzędzie Miasta Poznania. Happening polegał na zbudowaniu Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu z kartonów przed salą sesyjną Rady Miasta Poznania oraz rozdanie radnym i prezydentowi listu otwartego, w którym domagamy się stworzenia takiej instytucji z funduszy miejskich. Choć akcję organizowało nasze Stowarzyszenie, dotyczyła ona całego sektora pozarządowego w naszym mieście, co podkreślaliśmy w udzielanych podczas akcji wywiadach. Chcemy, by odpowiedni budynek, z dostępnych Zarządowi Komunalnych Zasobów Lokalowych pustostanów, wyremontowany został przez Miasto i przekazany, w drodze przetargu, jednej z setek poznańskich organizacji pozarządowych. Podkreśliliśmy to również w liście, który otrzymali wszyscy obecni dziennikarze.

Treść listu otwartego do radnych i władz Poznania.

O godzinie 13.55, na stronie internetowej Gazety Wyborczej ukazał się artykuł pod tytułem „Organizacje pozarządowe proszą miasto o lokal". Znalazł się na głównej stronie wraz ze zdjęciem.

W ciągu godziny, przed 14.59, tytuł został zmieniony, na... „Lepszy Świat prosi o lokal dla siebie”.

Artykuł przed zmianą tytułu.

Artykuł po zmianie tytułu.

Jest to ewidentna manipulacja sugerująca czytelnikowi, że występowaliśmy w imię partykularnych interesów wyłącznie naszej organizacji. Żadne fakty na to nie wskazują, wręcz przeciwnie. Świadczy o tym, na szczęście nie zmieniona, treść artykułu. Mimo to, poznańskiej organizacje pozarządowe mogą odnieść wrażenie, że nie występujemy we wspólnym interesie, lecz wyłącznie we własnym. Rozpoczynając 2 tygodnie temu Kampanię „Lepszy Poznań” staramy się konsolidować III sektor w Poznaniu, ponad polityką i partykularyzmami, uświadamiając organizacjom pozarządowym ich duże możliwości dotyczące realnego wpływu na władze publiczne i proces decyzyjny w naszym mieście. Czy komuś perspektywa samoorganizacji III sektora w Poznaniu się nie spodobała? Czy było to celowe działanie, żeby organizacje ze sobą skłócić? Czy też chodzi tylko o to, że Gazeta Wyborcza stara się od dłuższego czasu marginalizować nasze działania, wspierając propagandowo konfrontacyjnie wobec nas nastawionych anarchistów z poznańskiego Rozbratu?

Podczas zeszłorocznej Konferencji Klimatycznej GW użyczała na swoich łamach więcej miejsca groźbom zamieszek ze strony grupki radykałów związanych z Federacją Anarchistyczną niż opisowi konstruktywnych działań kilku poważnych organizacji tworzących Kampanię „Klimat – teraz!”. Efektem tego było odstraszenie od udziału w kulminacyjnej demonstracji wielu poznaniaków, obawiających się sugerowanych przez GW starć z policją i burd (co oczywiście nie miało miejsca).

Czy teraz GW robi powtórkę z tamtych destrukcyjnych działań, próbując zdyskredytować Stowarzyszenie „Lepszy Świat” tym razem w środowisku poznańskich NGO'sów, uniemożliwiając urealnienie procedur demokratycznych w Poznaniu? Czy działanie to spowodowane jest krytycznym stosunkiem naszej organizacji do linii politycznej tej gazety i jej środowiska, czy też jest wynikiem zamówienia politycznego i długoterminowej strategii zmierzającej do marginalizowania tych alterglobalistów, którzy zamiast grozić zadymami pracują u podstaw nad odzyskaniem przez Polaków prawdziwej demokracji w naszym kraju? Bóg raczy wiedzieć...

Premedytacja manipulacji pozostałaby niezauważona, gdyby nie to, że dysponujemy dowodem w postaci zapisu stanu strony internetowej GW przed – i po zmianie tytułu. Wyrażamy nasze stanowcze oburzenie wobec tak jawnego działania urągającego standardom pracy dziennikarskiej, którą redakcja GW wynosi na sztandary, starając się przedstawiać swoje pismo jako ich orędownik i obrońca.

Tymczasem smutne fakty są takie, że jedna z największych gazet wspierających neoliberalne przemiany zagrażające demokracji w naszym kraju robi przy każdej okazji wszystko, by dyskredytować i marginalizować tych, którzy otwarcie o tym mówią.Mamy nadzieję, że polscy dziennikarze, ceniący sobie etos swojej pracy, nie pozostaną wobec takich działań obojętni.

W tradycyjnym, "papierowym" wydaniu żadna informacja o akcji już się nie ukazała...

W imieniu zarządu Stowarzyszenia „Lepszy Świat”

Marcin Janasik, Małgorzata Kamińska

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale