lestat
Za nic bym nie chciał, aby uważano mnie za człowieka poważnego, bo w obecności poważnych ludzi dzieci bawią się bez wigoru i radości, kobiety przestają być zalotne, maski zdejmują w ich obecności tylko ludzie smutni.A na dodatek - durnie są zawsze poważni
126 obserwujących
2641 notek
2165k odsłon
  1454   0

Kamień graniczny Wolnego Miasta Gdańsk

Prawdopodobnie ostatni taki ktory można zobaczyć , to nie jest wpis dla klasycznych wczasowiczów odpoczywających w Krynicy Morskiej .

No to wiedząc mniej więcej gdzie może być idziemy . Droga pierwsze kilkaset metrów może nie asfaltowa ale asfaltowata , potem to już piaszczysta ścieżka na plażę .

Okazuje się że idę dobrze , bo mam znaleźć kamień a tu pierwszy słupek graniczny - gdzie FD to Wolne Miasto Gdańsk , D to Niemcy - a nie spodziewałem się że one jeszcze tam istnieją .

Pierwszy słupek

Drugi słupek grzecznie leży w rowie

Trzeci stoi tak jak 90 lat temu - widok od ścieżki

widok od lasu

Czwarty też dobrze zachowany

Szukałem jednego kamienia , znalazły mi się cztery słupki ale i kamień jest

 

Od strony dawnego WMG

od strony Krynicy Morskiej dawniej Niemiec

i już piszę ( jeśli kogokolwiek to interesuje ) dokładnie gdzie to jest i jak trafić .

Pomiedzy wioseczką Skowronki a Krynica Morską jest Przebrno, mijając Skowronki jedziemy wolniej by zobaczyć po prawej w Przebrnie taką tablice pamięci więzniów Stutthofu .

 

Po drugiej stronie drogi stoi jeszcze dany ośrodek wczasowy dziś nieczynna ruina . Zatrzymujemy się na parkingu leśnym znajdującym się obok.

Idziemy najpierw drogą asfaltową kierując się do ZATOKI GDANSKIEJ !!!!

Po kilkuset metrach lekko pod górę i lekko w lewo na sciezkę piaszczystą do plaży . Przy tej scieżce znajdują się 4 słupki graniczne .

Gdy dochodzimy do granicy lasu i wydm - niemal tuz przez oznakowanym wejściem na plażę skręcamy w lewo czyli na zachód i po około 150 metrach , na lekkim wzniesieniu na polance stoi kamień z napisami .

 

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura