lestat
Za nic bym nie chciał, aby uważano mnie za człowieka poważnego, bo w obecności poważnych ludzi dzieci bawią się bez wigoru i radości, kobiety przestają być zalotne, maski zdejmują w ich obecności tylko ludzie smutni.A na dodatek - durnie są zawsze poważni
125 obserwujących
2640 notek
2148k odsłon
11007 odsłon

Do Okrągłego Stołu przekonywał mnie Lech Kaczyński

Wykop Skomentuj113

W pięć dni po debacie Miodowicz Wałęsa było spotkanie na UG.

Taki trochę prezent od starszych kolegów dla strajkujących majowo równocześnie z nimi studentów – że niby razem to powiemy co i jak.

Spotkanie takie ad hoc , wiadomo było że będzie Lech Wałesa i Leszek Kaczyński .

Dokładnie tak – Lech i Leszek . Tu w Trójmieście Leszek Kaczyński był jego doradcą nr 1 , nieufność Walezego wobec Warszafki była znana.

Dziś takie spotkanie nie jest niczym niezwykłym . Wtedy 5 grudnia 1988 takie niemal oficjalne spotkanie z prywatnym obywatelem Wałęsą i jego doradcami to było cos nowego .

Przyszli mówili . Wałęsa wpadał w monologi , najczęściej powtarzał Róbmy swoje . Po około godzinie stwierdził , że znika bo ma spotkanie z biskupem Gocłowskim .

Następną godzinę odpowiadał na pytania i przekonywał Leszek Kaczyński - Merkel był zdawkowy raczej przyszedł na spotkanie jako dekoracja .

Leszek mówił – mamy szansę na rejestrację Solidarności , Okragły Stół jest szansą jakiej od 1945 nie mieliśmy , jeśli wy studenci tego nie poprzecie to kto ?

Nie było mowy o wolnych wyborach , gospodarce rynkowej czy niepodległości - słowo pluralizm kluczem .

Było – siadamy i wyrywamy ile się da. Ile – nikt nie wie.

Wtedy 5 grudnia 1988 przekonywał mnie do idei Okragłego Stołu Leszek Kaczyński , mało kto jeszcze wtedy używał pojęcia Okragły Stół , było swieżo po debacie telewizyjnej o której gadano i gadano .

Później uświadomiłem sobie że to spotkanie z nami było testem , jak te idee rozmów z komunistami przyjmą ludzie , przetestowano studentów , test wypadł raczej na tak , rozmawiajcie .

Rozmawiali w Magdalence i przy meblu , wyrywali ile się da .

 Leszek Kaczyński 5 grudnia 1988 przekonywał studentów że Okrągły Stół jest dla nas szansa jakiej nie można zaprzepaścić –to może się komuś dzis nie podobać - bo dominuje coś co ja nazywałem tu wielokrotnie nową interpretacją starych faktów . 


Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj113
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura