Niemiecki liberalizm jest uosabiabiany przede wszystkim przez Partię Wolnych Demokratów, która ideologicznie nie ma swojego odpowiednika w Polsce. Opowiada się ona za wolnym rynkiem, podczas gdy nieomal wszystkie partie w Polsce (poza może UPR) z reguły w ten rynek wątpią lub o niego nie walczą, a ich polityka gospodarcza lekceważy bądź zakłada zwykle nieufne podejście do mechanizmów wolnorynkowych. Po drugie, partia ta jest liberalna obyczajowo, co zdecydowanie odróżnia ją od konserwatywnej PO czy ultrakonserwatywnej UPR. Ponadto jej polityka gospodarcza to raczej oświecony ordoliberalizm, niż ślepa wiara w dość skromny zasób wolnorynkowych dogmatów typowy dla konserwatystów z UPR-u.
Partia Wolnych Demokratów (niem. Freie Demokratische Partei, FDP, Wolna Partia Demokratyczna) to najbardziej uosabiająca politycznie idee liberalne partia polityczna w RFN. Jak podaje Wikipedia, FDP powstała w 1948 r. w miejscowości Heppenheim w Zachodniej Strefie Okupacyjnej jako zjednoczenie wszystkich partii liberalnych. Jej pierwszym przewodniczącym był późniejszy pierwszy prezydent RFN Theodor Heuss.
Podaje się iż ogół członków i zwolenników FDP można podzielić na lewicowych liberałów i konserwatywnych liberałów. Lewicowi liberałowie występują przede wszystkim w sprawie praw obywatelskich, natomiast konserwatyści są przede wszystkim za neoliberalizmem, kładąc nacisk na sprawy gospodarcze. Elementem ich łączącym jest idea wolności niepodzielnej. Wspólne dla nich jest krytyczne nastawienie wobec państwa, a zwłaszcza biurokracji. Ich motto – „Państwa tylko tyle, ile niezbędne” - mówi o ograniczeniu ingerencji państwa w życie jednostki. Kolorami FDP są żółty i niebieski. Obecnie FDP ma 15 % mandatów w niemieckim Sejmie: Bundestagu.
opr. af/ Liberalowie.com
Inne tematy w dziale Polityka