0 obserwujących
180 notek
103k odsłony
87 odsłon

Czy jest szansa na rodzimy, polski liberalizm?

Wykop Skomentuj

Dlaczego liberalizm w Polsce przegrał?

Nie jestem wielkim znawcą polityki, ale przyglądam się z daleka upadkowi idei liberalnej w Polsce.

Liberalizm upadł, bo musiał upaść. Ani PO, ani Nowoczesna to nie są ruchy oddolne, społeczne. To raczej twory sklecone naprędce przez media, czego znamienitym przykładem jest Nowoczesna, o której pierwsze doniesienia przypłynęły właśnie z mainstreamowych mediów i niekoniecznie polskim kapitale. 

W Polsce brakuje liberałów rodzimych, polskich, niepodpiętych pod zagraniczne źródła finansowania i finansowo wolnych od wpływów zagranicznych. Liberałów opierających się o autentyczne społeczeństwo obywatelskie, a nie- tylko o przychylne sobie media o niekoniecznie polskim kapitale. 

Takie ruchy jednak nie powstaną. Po pierwsze, młodzi ludzie myślą bardziej o emigracji z Polski niż o angażowaniu się w polską politykę. Secundo- powstała już .Nowoczesna która w jakiś sposób zagospodarowała przez lata pustą flankę liberalizmu (co prawda nie obyczajowego) w polskiej polityce. 

Polski liberalizm jest słaby, także dlatego że liberałowie w Polsce wcale nie są liberałami. Nie szanują wolności słowa w wolterowski sposób- nei zgadzam się z tym co mówisz, ale walczę o twoje prawo do wolności słowa. Liberałowie w Polsce wolność słowa pojmują dość wybiórczo.

Jakiś czas temu zauważyłem pojawienie się pewnej mody na liberalizm. Liberałowie nagle namnożyli się, ale był to odruch wielkomiejskich elit. Bez powrotu do korzeni, bez odwołania się do szarych obywateli, ten polski liberalizm stał się domeną mediów o niepolskim kapitale. Jest produktem importowanym. 

Proponuję inny liberalizm, który nazwę "naszym liberalizmem". W Polsce jest szansa na pojawienie się liberałów rodzimych, niezależnych finansowo, którzy musieliby żyć bez wsparcia mediów kapitałowo powiązanych z obcym kapitałem.

Reasumując mój krótki wywód: liberalizm w Polsce jest ideologią narzucaną przez media o zagranicznym kapitale. Polskiego, rodzimego liberalizmu brak, ale taki mógłby się pojawić. Musiałby przeżyć bez wsparcia "mediów zagranicznych".

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale