Blog
Liberałowie
Liberałowie
Liberałowie Liberałowie na emigracji
0 obserwujących 180 notek 101627 odsłon
Liberałowie, 2 stycznia 2017 r.

Czy jest szansa na rodzimy, polski liberalizm?

Dlaczego liberalizm w Polsce przegrał?

Nie jestem wielkim znawcą polityki, ale przyglądam się z daleka upadkowi idei liberalnej w Polsce.

Liberalizm upadł, bo musiał upaść. Ani PO, ani Nowoczesna to nie są ruchy oddolne, społeczne. To raczej twory sklecone naprędce przez media, czego znamienitym przykładem jest Nowoczesna, o której pierwsze doniesienia przypłynęły właśnie z mainstreamowych mediów i niekoniecznie polskim kapitale. 

W Polsce brakuje liberałów rodzimych, polskich, niepodpiętych pod zagraniczne źródła finansowania i finansowo wolnych od wpływów zagranicznych. Liberałów opierających się o autentyczne społeczeństwo obywatelskie, a nie- tylko o przychylne sobie media o niekoniecznie polskim kapitale. 

Takie ruchy jednak nie powstaną. Po pierwsze, młodzi ludzie myślą bardziej o emigracji z Polski niż o angażowaniu się w polską politykę. Secundo- powstała już .Nowoczesna która w jakiś sposób zagospodarowała przez lata pustą flankę liberalizmu (co prawda nie obyczajowego) w polskiej polityce. 

Polski liberalizm jest słaby, także dlatego że liberałowie w Polsce wcale nie są liberałami. Nie szanują wolności słowa w wolterowski sposób- nei zgadzam się z tym co mówisz, ale walczę o twoje prawo do wolności słowa. Liberałowie w Polsce wolność słowa pojmują dość wybiórczo.

Jakiś czas temu zauważyłem pojawienie się pewnej mody na liberalizm. Liberałowie nagle namnożyli się, ale był to odruch wielkomiejskich elit. Bez powrotu do korzeni, bez odwołania się do szarych obywateli, ten polski liberalizm stał się domeną mediów o niepolskim kapitale. Jest produktem importowanym. 

Proponuję inny liberalizm, który nazwę "naszym liberalizmem". W Polsce jest szansa na pojawienie się liberałów rodzimych, niezależnych finansowo, którzy musieliby żyć bez wsparcia mediów kapitałowo powiązanych z obcym kapitałem.

Reasumując mój krótki wywód: liberalizm w Polsce jest ideologią narzucaną przez media o zagranicznym kapitale. Polskiego, rodzimego liberalizmu brak, ale taki mógłby się pojawić. Musiałby przeżyć bez wsparcia "mediów zagranicznych".

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

INSTYTUT LIBERALNY

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @BAT NA LEWAKA Dotacje? To była drakońsko oprocentowana pożyczka, bo musiałem to zwrócić....
  • @PAPANEK W transporcie kolejowym pasażerskim dalekobienym jest prawie 100- % monopol PKP...
  • nowe serwisy sugerujemy gospodarczy, ekologiczny, etc... Gratuluję kolejnego "dziecka" medialnego.

Tematy w dziale