LUDzik LUDzik
128
BLOG

Logika perswazji

LUDzik LUDzik Kultura Obserwuj notkę 7

Niedawno wyczarowałem konfundujący text (tutaj) w którym zastosowałem nietypowy język. Środki jakie użyłem spowodowały że nabrał on hipnotycznego charakteru. Dziś ujawnię rąbka tajemnicy i przedstawię kilka z wykorzystanych chwytów lingwistycznych. Część z nich wyda się zbyt prosta by mogła być prawdziwa czy skuteczna niemniej właśnie takiego języka jak wykazały badania używają bardzo często szeroko pojęci „ludzie sukcesu”.

Potwierdzanie doświadczenia
Najprostsza rzecz z możliwych – aby uwiarygodnić wypowiedz powtarzamy słowa rozmówcy, mówimy to co ma na myśli, odnosimy się do nieistotnej czynności jaką wykonuje lub jego wiodącej emocji.
Przykłady:
Skoro rozmawiamy to...
Widzę że kupiłeś nową książkę, a to bardzo dobrze bo ...
Nie powinnaś mi na to pozwalać...


Brak wskaźnika odniesienia
Zamiast mówić o konkretnej rzeczy lub czynności wyrażamy się w sposób bardziej ogólny. Nieświadomość rozmówcy odniesie zwrot do sytuacji podczas gdy świadomość niejednokrotnie pozostanie uśpiona.
Przykłady:
Ludzie lubią dobrze flirtować.
Niekiedy ludziom wydaje się, że ich rozmówca ma rację.


„NIE”
Powyższe słowo jest nie odczytywane przez nieświadomość. Ponadto w wypadku wielu przekornych ludzi może zostać wykorzystane jako doskonała przynęta
Przykłady:
Józek ty byś nie skoczył?
Przypomnę tylko, że nie będziemy tu rozmawiali o ogromnych pieniądzach jakie pan zarobi...


„ALE” i „POMIMO ŻE”
„Ale” ma magiczną cechę wymazywania ze świadomości rozmówcy tego, czym było poprzedzone. Aby skutecznie to wykorzystać robimy co następuje: 1.potwierdzamy doświadczenie rozmówcy 2. Wstawiamy ALE 3. Wstawiamy nieistotny zapychacz celem zmylenia świadomości słuchacza bądz czytelnika 4. Na końcu dopiero – musi pojawić się nasza teza.
Przykłady:
Niektórym wydaje się że manipulowanie językiem jest niemoralne, ale widząc kolejne słowa mogą dojść do wniosku że nie mają racji.
Wiele artykułów na salonie24 wzbudza w tobie gniew, ale gdy się nad tym zastanawiasz niejednocześnie dopuszczasz możliwość napisania czegoś pochlebnego na ich temat.

Pomimo, że” jest mniej wyszukane. Nie będę się wiele mylił jeśli powiem że jest słabą odwrotnością „ale”. Jego rola to podkreślenie pierwszej części zdania kosztem drugiej.
Przykłady:
Wszyscy się zgodzą, że demokracja to wybór najmniejszego zła, nawet pomimo iż model skandynawski zdecydowanie nie może być uznany za wzór do naśladowania.
Dziś jest znakomita pogoda, pomimo że wczoraj był grad i oberwanie chmury


„SPRÓBUJ”
To słowo uznane jest za programujące porażkę, dlatego nie należy go używać w odniesieniu do swoich działań.
Przykłady:
Proszę spróbować znaleźć cokolwiek co panu nie odpowiada w naszej ofercie...
No spróbuj mi tylko coś zrobić!


Pośrednie wyrażenia wywołujące
Istnieje prosty sposób aby zastąpić bezpośredni rozkaz czy prośbę czymś bardziej sugestywnym, czasami nawet niezauważonym a równocześnie brzmiącym grzeczniej. Zwroty takie opierają się w dużej mierze na pozostawieniu rozmówcy teoretycznego wyboru.
Przykłady:
Jeśli chcesz możesz się na chwilę wyluzować. (Zamiast „Wyluzuj się”)
Czy mógłbyś zamknąć drzwi? (Zamiast „zamknij drzwi”)
Nie myśl o tym co zyskasz gdy.... (Zamiast „Pomyśl o tym co możesz zyskać, gdy...)


Presupozycje
Presupozycje to wszystkie założenia jakie rozmówcy przyjmują, aby zrozumieć swoje wyrażenia czy nawet pojedyncze słowa. Jest to temat rzeka. Dobre wykorzystanie presupozycji polega na takim postawieniu problemu (lub pytania) aby przemycić własne treści.
Przykłady:
Czy już rozwiałem twoje ostatnie wątpliwości?
Woli pan podpisać umowę piórem czy może długopisem?
Jestem „za życiem”, nie to co ci mordercy.
Normą stało się w środowiskach wolnościowych zestawianie socjaldemokratyzmu europejskiego z innymi odmianami totalitaryzmu, co jest tyleż celne, co kłopotliwe - a druga cecha wynika bezpośrednio z pierwszej.
(Ultrarecht)

„OZNACZA”
To słowo umożliwia stworzenie z dwóch elementów mających piernik do wiatraka czegoś co przypomina definicję i jest równoważne. Znowu w pierwszej części potwierdzamy doświadczenie rozmówcy (bądź słuchacza)
Przykłady:
Czytanie dużej ilości tekstów w internecie szkodzi naszym oczom, a to oznacza, że niebawem wszyscy będziemy ślepi jak Stępień.
Rozmawianie o ekonomii znaczy, że mamy coraz więcej wiedzy o cyklu koniunkturalnym.


Implikowana jednoczesność
Tak jak powyżej, z tym że zamiast implikować równoważność implikujemy jednoczesność zdarzeń, pomimo iż w rzeczywistości ona nie zachodzi. Znowu potwierdzamy doświadczenie i łączymy je z naszą sugestią za pomocą specjalnego słowa. Tym razem są to: I JEDNOCZEŚNIE, ORAZ W TYM SAMYM MOMENCIE, A ZARAZEM i podobne.
Przykłady:
Można uczyć się o komunikacji i jednocześnie zastanawiać się jak wykorzystać nabytą wiedzę w praktyce.
Widzę, że się ze mną nie zgadzasz a równocześnie nie jesteś pewna , więc chyba jednak mam rację.


Implikowany skutek
Tym razem tworzymy sugerowane wynikanie za pomocą takich słów jak SPRAWI, SPOWODUJE, i podobnych.
Przykłady:
Każdy kolejny przeczytany artykuł powoduje że mamy coraz większą ochotę dowiedzieć się cos więcej na jego temat.
Jeślibyś właśnie przypadkiem skończył lekturę zdziwiłbym się gdyby nie wywołało to w tobie powiększającej się chęci napisania mądrego komentarza poniżej.

 

C D N

 

LUDzik
O mnie LUDzik

W sprawach publikacji moich artykułów, zaproszeń towarzyskich tudzież ofert matrymonialnych... Ludwikpapaj[ET]gmail.com My political compass (31.05.08) Economic Left/Right: 7.50 Social Libertarian/Authoritarian: -2.26 ( Classic liberal )

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (7)

Inne tematy w dziale Kultura