Maksymilian Jastrzębiec Maksymilian Jastrzębiec
146
BLOG

Boże Miłosierdzie na czas pandemii

Maksymilian Jastrzębiec Maksymilian Jastrzębiec Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 3


Wirus dotarł już na każdy kontynent, powodując szczególne regulacje prawne. Media bez ustanku informują o wszystkim, co jest z nim związane. Politycy, urzędnicy i lekarze wzywają do respektowania wprowadzanych w tym czasie zasad wspólnej koegzystencji. Natomiast Kościół otwiera przed wiernymi jeszcze szerzej bramę skarbca Bożego Miłosierdzia.


Hierarchowie kościelni stosując się do obecnych regulacji państwowych zarządzili szczegółowe przepisy odnośnie sprawowania liturgii. Zachęcają wiernych do pozostawania w domu i uczestniczenia w Mszach świętych oraz nabożeństwach łącząc się za pomocą środków masowego przekazu. Zachęcają tym samym do przyjmowania duchowej Komunii Świętej. Jest to trudne doświadczenie dla katolików tym bardziej, że obecnie jest przeżywany okres Wielkiego Postu, przygotowujący na najważniejsze uroczystości związane z męką i odkupieńczą śmiercią Zbawiciela. W tym wszystkim jest jednak światło nadziei, gdyż po nocy opuszczenia i cierpienia, rozbłyska poranek Zmartwychwstania. Triumfu odwiecznej Miłości nad grzechem, bólem, strachem i śmiercią!


Aby umocnić wiernych Kościoła Urząd Penitencjarii Apostolskiej wydał w czwartek 19 marca dekret, w którym udziela odpustu zupełnego „wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe” - czytamy w dokumencie.


Dotyczy to także pracowników służby zdrowia. Zaś wierni otrzymają odpust, jeśli „ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie” - czytamy dalej. 


Natomiast wczoraj, w niedzielę, w trakcie modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek wezwał wiernych całego chrześcijańskiego świata, aby w uroczystość Zwiastowania Bogarodzicy, tj. w najbliższą środę 25 marca, łączyli się duchowo w południe odmawiając „Modlitwę Pańską”: 


„W tych dniach próby, kiedy ludzkość drży z powodu zagrożenia pandemią, chciałbym zaproponować wszystkim chrześcijanom wspólne wzniesienie głosu do Boga. Zachęcam wszystkich zwierzchników Kościołów i przywódców wszystkich wspólnot chrześcijańskich, a także chrześcijan różnych wyznań, aby błagali Boga Najwyższego i Wszechmogącego odmawiając jednocześnie modlitwę, której nauczył nas Jezus Chrystus. Dlatego zachęcam wszystkich do odmówienia «Ojcze nasz» w środę 25 marca w południe. W dniu, w którym wielu chrześcijan upamiętnia Zwiastowanie Dziewicy Maryi Wcielenie Słowa, oby Pan wysłuchał jednomyślnej modlitwy wszystkich swoich uczniów, którzy przygotowują się na świętowanie zwycięstwa Zmartwychwstałego Chrystusa” - prosi papież.


Biskup Rzymu zapowiedział również udzielenie szczególnego błogosławieństwa, jakim jest „Urbi et Orbi”. Zostanie ono udzielone w najbliższy piątek po modlitwie przed Najświętszym Sakramentem:


„Z tą samą intencją w piątek 27 marca o godz. 18.00 poprowadzę modlitwę na dziedzińcu bazyliki św. Piotra, przy pustym placu. Już teraz zapraszam wszystkich do duchowego w niej udziału za pośrednictwem środków przekazu. Będziemy słuchali Słowa Bożego, wzniesiemy nasze błagania, będziemy adorowali Najświętszy Sakrament, którym na koniec udzielę błogosławieństwa «Urbi et Orbi», a do którego będzie dołączona możliwość otrzymania odpustu zupełnego” - ogłosił Franciszek.


Ponadto wewnątrz Kościoła istnieje wiele innych oddolnych inicjatyw, mających na celu niesienie pomocy potrzebującym, zwłaszcza osobom chorym, starszym wiekiem i samotnym. Zawiązują się nieformalne wspólnoty modlitewne, otaczające modlitwą osoby chore na wirusa. Umierających z powodu zarażenia wirusem otacza się koronką do Bożego Miłosierdzia, a także bierze w opiekę modlitewną personel medyczny. 


Zachęcam wszystkich wiernych do włączania się w modlitwy błagalne za cierpiących w Ojczyźnie i na świecie, a także pokutne, tak potrzebne nam wszystkim. Niech Pan Bóg błogosławi!



Więcej:

https://ekai.pl/dokumenty/dekret-penitencjarii-apostolskiej-odnosnie-przyznania-specjalnych-odpustow-dla-wiernych-w-obecnej-sytuacji-pandemii-20-03-2020-r/


https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2020-03/papiez-franciszek-apel-modlitwa-po-aniele.html


 


Po pierwsze - BÓG. Po drugie - Ojczyzna.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo