Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber
2204
BLOG

Mandat poselski Prokuratora Generalnego

Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber Polityka Obserwuj notkę 107

Platforma i Nowoczesna przedstawiły kolejne absurdalne zarzuty próbując zaatakować rząd i PiS. Tym razem domagają się wygaszenia mandatu poselskiego Ministrowi Zbigniewowi Ziobrze z racji sprawowanej przez niego funkcji Prokuratora Generalnego. Żeby było śmieszniej, Ministerstwo Sprawiedliwości odpowiadało w tej sprawie jednemu z portali już pół rok temu (15 marca br.).

Opozycja powołuje się na art. 103 Konstytucji. Problem w tym, że w katalogu funkcji jakich nie można łączyć z mandatem poselskim jest jedynie mowa o prokuratorze. Prokurator Generalny to odrębny przypadek.

Wskazuje na ten fakt zarówno art. 191 K, w którym wymieniony jest wprost Prokurator Generalny - więc jeżeli ustawodawca by sobie tego życzył, to wpisałby go również do art. 103 K - ale również ustawa prawo o prokuraturze. Ta w art. 1 par. 2 jasno stwierdza, że Prokurator Generalny jest naczelnym organem prokuratury, a urząd jest sprawowany przez Ministra Sprawiedliwości. Ponadto mamy art. 75, który określa przesłanki do powołania na stanowisko prokuratora, a ustawa nie nakazuje aby Prokurator Generalny spełniał wszystkie z tych warunków.

Krótko mówiąc - Prokurator Generalny to stanowisko polityczne. Zresztą przez 20 lat funkcjonowania Konstytucji nikt na podobny pomysł nie wpadł. Parlamentarzystami pełniącymi tę funkcję byli: Hanna Suchocka i Stanisław Iwanicki (w rządzie AWS-UW), Grzegorz Kurczuk (SLD-PSL), Krzysztof Kwiatkowski i Andrzej Czuma (PO-PSL) oraz w V kadencji Zbigniew Ziobro.

Jak to zwykle w takich przypadkach bywa - gdy nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o polityczną awanturę. Jest to ostatnia jedyny pomysł na funkcjonowanie PO i Nowoczesnej. Wystarczy w tym miejscu przypomnieć zawiadomienie o delegalizacji ONR, wniosek o odwołanie Marszałka Kuchcińskiego, zapowiedzi złożenia wniosku o dymisję Minister Zalewskiej, czy kierowanie spraw do prokuratury przeciwko Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Pogratulować można konsekwencji, ale z pewnością nie ma to nic wspólnego z przedstawianiem realnej alternatywy dla Polaków. To jednak nie jest już mój problem.  

Poseł na Sejm RP VIII kadencji ziemi bydgoskiej (7.291 głosów), radny Rady Miasta Bydgoszczy w latach 2014-2015 (2.555 głosów), przewodniczący PiS w Bydgoszczy od roku 2012. W latach 2005-2010 aktywnie zaangażowany w działalność Stowarzyszenia Młodzi Konserwatyści, m.in. sekretarz generalny i Przewodniczący Rady Krajowej. Zapraszam na moją stronę internetową: lukaszschreiber.pl oraz na profil publiczny na fb: .facebook.com/radnylukaszschreiber

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka