łużyce łużyce
581
BLOG

ks. Alojz Andricki

łużyce łużyce Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 1

Ks. Alojs Andricki urodził się 2. lipca 1914 r. w Radworiu jako syn Magdaleny i Jana Andrickich. Rodzina Andrickich liczyła sześcioro dzieci: dwie córki i czterech synów, którzy postanowili podjąć studia teologiczne. Jan, Gerard i Alojs zostali wyświęceni na kapłanów. Najmłodszy brat, Alfons, który podobnie jak Gerard wstąpił do zakonu jezuitów, zginął 1940 na froncie.

Ks. Alojs Andricki uczęszczał przez cztery lata do szkoły powszechnej w Radworiu, a następnie do katolickiej szkoły średniej w Budziszynie, w której z wyróżnieniem zdał egzamin dojrzałości. W tym okresie należał do towarzystwa gimnazjalnego "Włada", piastując przez dwa lata stanowisko jego przewodniczącego.

W latach 1934-37 studiował teologię w akademii filozoficzno-teologicznej w Paderbornie. Podczas studiów był redaktorem "Serbskeho Studenta" - czasopisma studiującej młodzieży łużyckiej oraz pełnił funkcję rzecznika studentów łużyckich.

Po ukończeniu studiów teologicznych przez rok przygotowywał się do święceń kapłańskich w seminarium diecezjalnym w Smochćicach koło Budziszyna.

30. lipca 1939 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Petrusa Legge w katedrze budziszyńskiej. W niedzielę, 6. sierpnia 1939 r. w kościele radworskim, odprawił mszę św. prymicyjną. Następnie został skierowany do swojej pierwszej i jedynej placówki duszpasterskiej przy kościele dworskim w Dreźnie. Stał się prefektem chórzystów i prezesem rodziny Kolpinga.

W 1941 r. został aresztowany i uwięziny w obozie koncentracyjnym Dachau. Został zamordowny 3 lutego 1943 r. Zginął z rak niemieckich oprawców, dla których Serbołuzyczanin, Polak czy żyd byli tylko untermensch przeznaczonmi do wymordowania.

  • Podczas pierwszego powojennego spotkania w święto Wielkiej Nocy 1946 r. studenci łużyccy odsłonili tablicę pamiątkową poświęconą ks. Alojsemu Andrickiemu przy kościele pw. św. Krzyża w Radworiu.
  • Rokrocznie 3. lutego łużycka młodzież, studenci i akademicy obchodzą dzień śmierci ks. Alojsa Andrickiego jako dzień pamięci. Działo się to również w okresie trwania NRD (1949-1990). Państwo to, chociaż prowadziło politykę wrogą kościołowi, to jednak nie utrudniało organizowania uroczystości ku czci łużyckiego męczennika, ponieważ potrzebowało poparcia łużyckich patriotów walczących w czasie wojny z nazizmem oraz nie przykładało większej uwagi do pielęgnowania pamięci człowieka, który był księdzem katolickim.

Prosimy o poparcie procesu beatyfikacyjnego przez złożenie stosownego oświadczenia i przesłanie go pod adresem:

Cyrill-Methodius-Verein e.V.
An der Petrikirche 7
D- 02625 Bautzen.

łużyce
O mnie łużyce

„Hišće Serbstwo njezhubjene”  (Jeszcze Łużyce nie zginęły)

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura