Blog
lustratorpolski
Marek Mądrzak
Marek Mądrzak Edycja wypisów ze źródeł do dz
45 obserwujących 496 notek 456241 odsłon
Marek Mądrzak, 4 października 2011 r.

Pomaga również urzędnik Ministerstwa Kultury

242 0 0 A A A

 

Planowałem dzisiaj napisać o Włodzimierzu Cimoszewiczu, ale jeszcze poczekam na uzasadnienie decyzji prokuratora Oddziału Lustracyjnego w Białymstoku z 2009 r. Formalnie ma on czas – ustawa o informacji publicznej – do północy 5.10.
Pisałem tutaj o pomocy funkcyjnych członków PZPR świadczonej funkcjonariuszom SB. Przykład Stanisława Kociołka odnosił się do końca lat 50-tych, przykład Akademii Sztuk Pięknych do gorącego roku 1968, adnotacja o Cimoszewiczu pochodzi z połowy lat 70-tych. Mam też egzemplum z połowy lat 80-tych, w IPN zachowała się notatka ppor. Edwarda Jakimowicza z 6.10.1986 r.:
Dn. 3 października br. na spotkaniu w Zarządzie Szkół Artystycznych MKiS, dyrektor ZSA – dr Mirosław R[...] przekazał informację o następującej treści: rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie – Andrzej Łapicki wystąpił z wnioskiem do Ministerstwa Kultury i Sztuki o zatrudnienie na stanowiskach docentów kontraktowych w PWST Gustawa Holoubka i Andrzeja Szczepkowskiego. Zdaniem M. R[...] jest to próba przywracania na stanowiska w uczelniach artystycznych osób, do których istnieją zastrzeżenia.
Dyrektor Ministerstwa informuje funkcjonariusza SB o konkretnych poczynaniach Łapickiego. Wydała się na tyle interesująca, że funkcjonariusz umieszcza ją w teczce sprawy „Rektor”. Urzędnik w dokumencie występuje pod nazwiskiem, można przypuszczać, że jest członkiem PZPR lub choćby cieszył się jej poparciem przy obejmowaniu tak wysokiego stanowiska. Mimo udzielenia pomocy nie występuje pod pseudonimem ani nawet inicjałami, nie został nazwany kontaktem służbowym. Jest oczywiste, że nie zarejestrowano go w charakterze osobowego źródła informacji, nie wynagradzano go za pomoc i nie pobrano od niego zobowiązania do współpracy z SB. Czy można uznać tego urzędnika za współpracownika służb specjalnych PRL w rozumieniu ustawy lustracyjnej? Według poprzedniej ustawy lustracyjnej, która w ogóle nie odnosiła się do współpracy nie rejestrowanej – nie. Jednak w obecnie obowiązującej katalog kategorii współpracy do podania w oświadczeniu został znacznie rozszerzony. Według niektórych współpraca kontaktu służbowego wymaga potwierdzenia więcej niż jednym dokumentem. Co w takiej sytuacji zrobiliby pracownicy Biura Lustracyjnego IPN?
 
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Ostatnie komentarze

  • @JAZZEK Strach się bać, jak mówią u mnie pod bramą. Już wczoraj pan G. dawał mi wzrokiem...
  • @Autor Brakuje mi do kompletu zdjecia Benza, ale i tak notka zachwyca. Natomiast temat i nauka...
  • @ADAM ZWIERZYŃSKI Nie. Nastąpiła reorientacja. Już nie potrzebujemy (PRL) agentury na...

Tematy w dziale Kultura