Przed wakacjami wTarnowskim Teatrze niesłyszące dzieci zaprezentowały swoją sztukę pt. "Nigdy nie jest za późno" w ramach szerszego projektu pt. "Alkohol - utracone marzenia". Młodzież przedstawiła w języku migowym spektakl o zagrożeniach alkoholizmem.

niesłyszący Maciej Bogacz podczas próby teatralnej / Fot. fot. Wiesław Borszowski
Niepełnosprawne dzieci i młodzież z internatu przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tarnowie oraz z tarnowskiego Domu Dziecka, Pogotowia Opiekuńczego i Gimnazjum nr 4 wzięły udział w specjalnym projekcie pt. "Alkohol - utracone marzenia".
Niepełnosprawni (niesłyszący) oraz dzieci w pełni zdrowe, w tym wychowujące się bez rodziców, miały same przedstawić zagrożenia, jakie wynikają z alkoholizmu. Impreza została zorganizowana z inicjatywy dyrekcji Pogotowia Opiekuńczego, pod patronatem władz miasta Tarnowa.
Duże wrażenie zrobił spektakl zaprezentowany na "prawdziwej" scenie Tarnowskiego Teatru przez wychowanków internatu przy SOSW. Dzieci z wadami słuchu stworzyły koło teatralne Arlekin. Wydać się może w pierwszej chwili niemożliwe, by osoby, które nie słyszą i nie mówią, mogły prezentować spektakl teatralny. Jednak dzieci przekazują treść spektaklu w języku migowym. Równocześnie jeden z opiekunów czyta to, co migają niesłyszący aktorzy.
Spektakl "Nigdy nie jest za późno" mówi o tym, jak chłopak, który wpadł w alkoholizm, traci dziewczynę, zostaje wyrzucony z drużyny sportowej, wpada w konflikt z rodziną, szkołą. Po rozmowie z duchem ojca-alkoholika, który zmarł z powodu choroby alkoholowej, chłopak postanawia rozpocząć nowe życie bez alkoholu. Niesłyszący aktorzy otrzymali od władz miasta statuetkę, a cały zespół internatu za zajęcie pierwszego miejsca w całym projekcie - nagrodę - urządzenie wielofunkcyjne.

konto stowarzyszenia, na które można przekazywać datki z dopiskiem "KOŁO TEATRALNE ARLEKIN" / Fot. Marek Ciesielczyk
W internacie mieszkają dzieci niepełnosprawne różnego stopnia, z całego regionu, nie tylko z Małopolski, ale nawet z Podkarpacia. Jako, że sytuacja oświaty - jak wiadomo - generalnie w całej Polsce nie jest najlepsza, młodzież i wychowawcy cieszą się z każdego tego typu daru. Stworzyli Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej Osób Niepełnosprawnych - Bądźmy Razem, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego.
Wszyscy, którzy decydują się na przekazanie dzieciom niepełnosprawnym jednego procenta należnego Skarbowi Państwa podatku, mogą to uczynić bez uszczerbku dla swego budżetu. Jeśli ktoś chciałby wspomóc niesłyszących aktorów, powinien dopisać na przekazie "Koło Teatralne Arlekin" (patrz poniżej)
oryg.w:W24
_________________________________________________ w czasie mojego wykładu w Chicago w lutym 2009 _________________________________________________ _________________________________________________ patrz: www.marekciesielczyk.com _________________________________________________ dr politologii Uniwersytetu w Monachium, Visiting Professor w University of Illinois w Chicago, pracownik naukowy w Forschungsinstitut fur sowjetische Gegenwart w Bonn, Fellow w European University Institute we Florencji, europejski korespondent Radia WPNA w Chicago, autor pierwszej książki w jęz.polskim nt.KGB, 12 lat radny Rady Miejskiej w Tarnowie, Dyrektor Centrum Polonii w Brniu do 31 marca 2011, Redaktor naczelny pisma i portalu Prawdę mówiąc - www.prawdemowiac.pl _________________________________________________ skopiuj poniższy adres i wklej - jest tu relacja telewizji POLONIA z mojego wykładu w Chicago w lutym 2009: http://vids.myspace.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&VideoID=52245621 _________________________________________________
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura