Blog
Społeczeństwo inwestorów
Andrzej.Madej
Andrzej.Madej Przedsiębiorca, społecznik.
2 obserwujących 65 notek 12793 odsłony
Andrzej.Madej, 29 października 2016 r.

Seniorzy na fali cyfrowej rewolucji

249 2 0 A A A

Jeżeli nie wykorzystamy senioralnych potencjałów odpowiedzialności dla rozwoju samokształcenia w rodzinie, Polskę zatopi fala cyfrowego zniewolenia.

 Samorodność wzrostu

Uczestnicząc corocznie w kilku dużych zawodach, od 17 lat obserwuję praktyczne efekty technologicznego źródła popularyzacji biegania. Bo źródłem sportowych zmian w stylu naszego życia, jest właśnie sprawiedliwe wykorzystanie nowoczesnych technologii. Bez tego źródła, już bym nie biegał.

Wskażę na cztery najbardziej znaczące zależności.

Pierwszą jest udoskonalenie obuwia sportowego. Pamiętam, jak moi biegający w trampkach  rywale, wyszukiwali trawników i szutrowych poboczy, dla chwilowego ulżenia stopom i stawom, poucieranym na twardym asfalcie. Pierwsze moje buty kosztowały 300 dolarów, a miały parametry gorsze od dostępnych obecnie w sieciówkach.

Drugim efektem cyfrowej rewolucji jest elektroniczny pomiar czasu. Jeszcze dziesięć lat temu,  na poważniejszych nawrotach grupki sędziów z uwagą odkreślały kto, który, kiedy. Do tego jeszcze video, żeby wyjaśniać protesty. Na ogłoszenie wyników trzeba było czekać kilka miesięcy. Dziś dostajemy wynik SMS-em, zanim wyjdziemy z szatni.

Trzecim efektem jest internetowa informacja o zawodach. Organizatorzy nie muszą opłacać w centralnych mediach zaproszeń i komunikatów, uczestnicy nie muszą szukać ich terminów w całorocznych kalendarzach. Redagowanych na półtora roku przed zawodami.

I jeszcze internetowe pogaduchy biegowych społeczności. Fora biegaczy to od kilkunastu lat, najbardziej funkcjonalna forma obkładania wolnych miejsc w samochodach z miejscowości A na zawody i z powrotem. Prototyp dzisiejszego BlaBlaCar. To najbardziej funkcjonalna forma rankingowania zawodów, atmosfery, turystyki  sportowej.

Uważam, że wskazane cztery efekty wykorzystania nowoczesnych technologii dla upowszechnienia kultury fizycznej, są jednym z przejawów procesów fazy samorodnego wzrostu sprawiedliwego rozwoju samodzielności w społeczeństwie sieci wiedzy.

Uogólniam przykład rozwoju upowszechnienia sportu dla całej sfery potrzeb społecznych, przyjmując obiektywność relacjonowania indywidualnych potrzeby i publicznego gospodarowania w obszarze kultury fizycznej.

Faza stagnacji

Jednak w ty szerokim obszarze kultury fizycznej, daje się też zauważyć coraz więcej symptomów regresu. Najbardziej znaczącym sygnałem, jest zniechęcanie się młodzieży do rywalizacji sportowej. Łatwo możemy zestawić obrazy minionych chwil młodzieńczych emocji sportowych, ze współczesną ucieczką młodzieży od trudów realnego życia w świat cyfrowych gier, ucieczką od konfrontacji w otwartych rywalizacjach. Można przywołać wyniki badań statystycznych, pokazujących unikania zajęć wychowania fizycznego, czy obniżania poziomu sprawności fizycznej.

Nie ma tu miejsca na systematyczną identyfikację tych zjawisk i wprowadzanych przez nie nowych chorób cywilizacyjnych. Zatrzymam się na graficznym ujęciu ich łącznych skutków, w formie wypłaszczenia wykresu obrazującego poziom użyteczności wykorzystania nowoczesnych technologii dla pracy dobroczynnej, w zmieniającym się stylu naszego życia. Czyli do przedstawienia punktu krytycznego w fazy stagnacji procesie sprawiedliwego rozwoju samodzielności.

Obecnie znajdujemy się w którymś z początkowych momentów stagnacji. Na pewno jeszcze przed punktem krytycznym decyzji o przyszłości. Po nim nasza samodzielność, albo będzie się umacniać w kulturze sprawiedliwości albo popadnie w regres do cyfrowej segmetacji.

Dla teoretycznej analizy możliwych scenariuszy w fazie szans i zagrożeń, nie ma specjalnie znaczenia w którym jesteśmy konkretnie momencie na osi naszego czasu. Dziś, ważniejsze od obliczenia parametrów tej funkcji, jest określenie determinantów realizacji scenariusza pozytywnego. Wskazanie postaw, obyczajów, standardów, metod, warunków, strategii, polityk dzięki którym może się ona ponownie wznosić. Wskazanie na samokształcenie w rodzinie i senioralną odpowiedzialność jako dwa postulaty polityki dobrego rozwoju.

Wyzwania modernizacji

Najbardziej znaczącym politycznie procesem gospodarczym, jest postępujący wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, wzrost udziału osób w wieku poprodukcyjnym w społeczeństwie. Starzenie się, to gigantyczne wyzwanie dla ekonomistów w kontekście kurczących się zasobów materialnych i zmian technologii w ich wykorzystywania. Uważam, że roztropne i dobroczynne pokonanie tego wyzwania, możliwe jest tylko poprzez systemowe wsparcie wykorzystywania pracy nie opłaconej do samodzielnego i solidarnego podnoszenia dobrostanu zdrowia i dobrobytu materialnego. Dzięki temu seniorzy przestaną być traktowani jako obciążenie rozwoju, a zaczną być uznawani jako potencjał rozwoju.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Posiwiały szatyn, 182 / 82.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Ja również jestem z Krakowa :) Jak raz, deszczowego.
  • Dzięki ... :) Liczę na to, że Prezydent zgłaszając we wrześniu swoje propozycje...
  • Jeżeli przyjąć, że racjonalność rządzących skupiona jest na ich trwałości czyli...

Tematy w dziale Technologie