Słowa ks. Jerzego Popiełuszki podaję za: „Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej” nr 10 (45) 2004. Wszystkie cytaty (za wyjątkiem dwóch pierwszych) wyjęte są z kazań wygłaszanych przez ks. Popiełuszkę podczas mszy w intencji Ojczyzny odprawianych przez niego w kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Autorem tych wyimków jest, jak przypuszczam, Barbara Polak lub Jan M. Ruman, oni bowiem publikują we wspomnianym "Biuletynie" rozmowę z ks. Zdzisławem Królem, ks. Janem Sikorskim i Januszem Kotańskim ("On miał rację", ss. 9-30), do której dołączone są poniższe cytaty. Dwa pierwsze pochodzą z 3 strony okładki "Biuletynu".
Maksymy bł. ks. Jerzego Popiełuszki
„Posyła mnie Bóg, abym głosił Ewangelię i leczył rany zbolałych serc” Łk 4, 18 (cytat z ewangelii umieszczony przez ks. Popiełuszkę na obrazku prymicyjnym, 1972 r.)
„Prośmy Chrystusa Pana, abyśmy zachowali godność dziecka Bożego na każdy dzień; byśmy w życiu naszym na co dzień kierowali się sprawiedliwością; by nasze codzienne życie było przepełnione prawdą; abyśmy w naszym codziennym życiu okazywali męstwo w walce o wartości prawdziwie chrześcijańskie; byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy” (ostatnie słowa ks. Jerzego wypowiedziane w czasie rozważań różańcowych, 18 października 1984 r. w kościele pw. św. Braci Polskich Męczenników w Bydgoszczy).
„Trzeba sobie zdawać sprawę z sytuacji geopolitycznej, w jakiej się znajdujemy, ale jednocześnie ta sytuacja nie może być wygodną zasłoną do tego, by zrezygnować z należnych Narodowi praw” (26 sierpnia 1984).
„Prawda łączy się zawsze z miłością, a miłość kosztuje, miłość prawdziwa jest ofiarna, stąd prawda musi kosztować. Prawda, która nic nie kosztuje jest kłamstwem” (27 maja 1984)
„Człowiek pracujący ciężko bez Boga, bez modlitwy, bez ideałów będzie jak ptak z jednym skrzydłem dreptał po ziemi” (24 kwietnia 1983)
„Życie trzeba godnie przeżyć, bo jest tylko jedno. Zachować godność człowieka, to pozostać wolnym, nawet przy zewnętrznym zniewoleniu. Pozostać sobą – żyć w prawdzie – to jest minimum, aby nie zamazać w sobie obrazu dziecka Bożego” (29 stycznia 1984).
„Pokój Bóg powierzył ludziom w noc Bożego Narodzenia. Pokój ziemi. Pokój ludzkich serc i sumień. Pokój do dobro, za którym najbardziej tęskni ludzkość” (25 grudnia 1984).
„Niech nikt nie mówi, że Solidarność poniosła klęskę. Ona idzie do zwycięstwa. Idzie powoli. Ale coraz mocniej wrasta w Naród. (27 listopada 1983).
„Solidarność to jedność serc, umysłów i rąk zakorzenionych w ideałach, które są zdolne przemieniać świat” (28 sierpnia 1983).
„Chcemy, by państwo zrozumiało, że może być silne tyko w oparciu o społeczeństwo. A do tego prowadzi droga przez poszanowanie człowieka, jego sumienia i przekonań” (26 czerwca 1983).
„Służyć Bogu, to szukać dróg do ludzkich serc. Służyć Bogu to mówić o złu jak o chorobie, którą trzeba ujawnić, aby ją móc leczyć. Służyć Bogu, to piętnować zło i wszystkie jego przejawy” (27 marca 1983).
„Szatan będzie umacniał swoje królestwo na ziemi i w naszej Ojczyźnie, królestwo zakłamania, nienawiści i zastraszania, jeżeli my wszyscy nie będziemy na co dzień stawali się coraz silniejsi Bogiem i Jego łaską” (27 lutego 1983).
„Zło, które znosiło się jako coś nieuniknionego, staje się nieznośne na myśl, że można się od niego uwolnić” (30 stycznia 1983)
„Idea, która potrzebuje broni, żeby się utrzymać, sama obumiera. Idea, która utrzymuje się tylko przy użyciu przemocy, jest wypaczona. Idea, która jest zdolna do życia, podbija sobą. Za nią spontanicznie idą miliony” (26 grudnia 1982).
„Jeżeli prawda jest dla nas taką wartością, dla której warto cierpieć, warto ponosić ryzyko, to wtedy przezwyciężamy lęk, który jest bezpośrednią przyczyną naszego zniewolenia” (31 października 1982)
„Prosimy o wewnętrzną radość, bo ona jest najgroźniejszą bronią przeciwko szatanowi, który smutny jest z urodzenia” (26 września 1982).
„Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma” (26 września 1982).
„Ojcze święty! W czasie szczególnego zniewolenia Narodu byłeś i jesteś Tym, który umacnia w nas nadzieję na zwycięstwo dobra nad złem, miłości nad przemocą, prawdy nad kłamstwem” (30 października 1983)
„Nie można tworzyć dziejów bez dziejów, nie można zapomnieć o chrześcijańskiej drodze naszego Narodu” (25 września 1983)
Inne tematy w dziale Rozmaitości