9 obserwujących
358 notek
1372k odsłony
5323 odsłony

Pinczer miniaturowy, czyli popularny ratlerek. Zaborczy piesek dla aktywnych

Pinczer miniaturowy.
Pinczer miniaturowy.
Wykop Skomentuj5

Pinczer miniaturowy, nazywany również ratlerkiem to niewielki, lecz bardzo aktywny i wesoły piesek. Potrafi jednak być zazdrosny o właściciela i bardzo zaborczy.

Jeśli szukasz milutkiego i spokojnego pokojowego pieska, ratlerek nie jest właściwym wyborem. To bardzo bystry i pojętny pies rodzinny, ale pomimo swojego niewielkiego rozmiaru posiada ogromne zapotrzebowanie na ruch i wymaga ogromnej uwagi ze strony właściciela.

ratlerek, pinczer miniaturowy, mały pies
Ratlerek lubi aktywność na świeżym powietrzu.

Jak wygląda pinczer miniaturowy?

Pinczer miniaturowy to niewielki pies. Jego wysokość zazwyczaj nie przekracza 30 cm, a waga sięga maksymalnie 6 kg. Jego sierść jest krótka, przylegająca do ciała i szorstka w dotyku. Rasa ta występuje w 2 podstawowych rodzajach umaszczenia. Najczęściej spotykane są pinczery miniaturowe czarne lub rude/podpalane.

Psy te są bardzo zgrabne i dobrze zbudowane. Pochodzą od pinczerów średnich. Są ich mniejszą wersją. Jeśli pinczer posiada cechy karłowatości, takie jak nieproporcjonalna, wątła budowa, czy zbyt cienkie nogi, to oznacza to, że nie jest rasowy.

pinczery miniaturowe, ratlerki w ubrankach
Najczęściej spotykane są ratlerki czarne i rude / podpalane.

Pinczer miniaturowy - charakter

Pinczer miniaturowy to bardzo energiczny i ruchliwy pies, który uwielbia być w centrum zainteresowania. Domaga się częstych pieszczot i bywa bardzo głośny, szczególnie jeśli nie poświęca się im odpowiedniej ilości uwagi.

Ratlerek zwykle wybiera sobie jedną osobę, którą darzy największym uczuciem. Bywa o nią zazdrosny i nieco zaborczy, gdyż lubi być faworyzowany. Do obcych podchodzi z dystansem i lekką nieufnością.

Źle znosi zamknięcie, ostre traktowanie i nadmierne dokuczanie. Jest to pies pamiętliwy, dlatego szybko nie zapomni złego traktowania. Bywa nieufny w stosunku do nieznanych osób. Niewyszkolony może reagować agresją, a jeśli nie poświęca się mu odpowiedniej ilości uwagi będzie bardzo głośny i szczekliwy.

Pinczer miniaturka to jednak bardzo inteligentny i lojalny pies, który lubi współpracować z człowiekiem i szybko się uczy. Dlatego warto poświęcić chwilę na jego trening i wyrobienie w nim dobrych nawyków. Jest łatwy w tresurze, bez oporów wykonuje polecenia. Zazwyczaj nie sprawia problemów w wychowaniu.

Właściciel powinien też zapewnić ratlerkowi regularny kontakt z innymi psami. W innym przypadku nie uda się go prawidłowo zsocjalizować, co może skutkować nieprawidłowymi zachowaniami, nadmierną lękliwością lub agresją.

czarny ratlerek
Właściciel powinien zapewnić ratlerkowi regularny kontakt z innymi psami. 

Pinczer miniaturowy - pies długowieczny

Pinczer miniaturowy należy do zdrowych i długowiecznych psów. Dożywa nawet 15 lat, ciesząc się dobrym zdrowiem. Trzeba jednak zapewniać im odpowiednią ilość ruchu i nie przekarmiać, ponieważ ma tendencję do nadwagi. Dość dobrze znosi niskie temperatury, lecz podczas długich, zimowych spacerów lepiej zaopatrzyć swojego ratlerka w ciepłe ubranko.

ratlerek w ubranku
Podczas długich, zimowych spacerów lepiej zaopatrzyć swojego ratlerka w ciepłe ubranko.

Pinczer miniaturowy - opinie hodowców i właścicieli 

Pinczer miniaturowy to dokonały pies rodzinny. Jest towarzyski i przyjazny, jednak lubi spokój. W domach, w których panuje hałas i ciągłe zamieszanie, przez swoją szczekliwość może stać się bardzo uciążliwy. Jest polecany dla starszych dzieci. Nieprzewidziane zachowanie maluchów, np. szarpnięcie za ogon, czy ucho, może spowodować atak złości, a nawet ugryzienie.

Idealnym pieskiem dla małych dzieci będzie buldog francuski.

Ratlerek polecany jest osobom aktywnym, które dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu i są w stanie zapewnić psu odpowiednią dawkę ruchu. Ważna jest dla niego stabilizacja, dlatego najlepsze warunki zapewnią mu osoby, które nie spędzają poza domem zbyt wiele czasu i rzadko wyjeżdżają.

Hodowcy polecają ratlerka jako psa stróżującego, gdyż cechuje go szczekliwość i nieustępliwość. Według nich jest one też znakomitym i odważnym szczurołapem, dlatego można na niego również liczyć, jeżeli chodzi o tępienie myszy i szczurów.

Cena psa z rodowodem wacha się pomiędzy 1200- 2000 zł, w zależności od hodowli. Warto wybierać miejsca, które należą do ZKWP, posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty, są popularne i cieszą się dobrymi opiniami.

brązowy ratlerek
Pinczer miniaturowy to dokonały pies rodzinny.

Ratlerek czy chihuahua?

Jeśli jesteś fanem małych, krótkowłosych piesków, to na pewno podobają ci się oprócz ratlerków także pieski rasy Chihuahua.

Rzeczywiście są one podobne z wyglądu, ale nieco różnią się charakterami. Dlatego przed podjęciem decyzji - pinczer miniaturowy czy chihuahua, warto przemyśleć wady i zalety obu ras. 

Ratlerek to pies aktywny, towarzyski, potrzebujący bardzo dużo ruchu i zabawy, chihuahua zaś jest pieskiem łagodnym i przyjacielskim, ale także aktywnym i lubiącym zabawę.

Pinczer miniaturka jest głośny i bardzo szczekliwy, ale chihuahua z kolei ma tendencję do niszczenia przedmiotów. W przeciwieństwie do ratlerków, w kwestii ubarwienia Chihuahua prezentują się niezwykle różnorodnie. Występują też w wersji długowłosej.

W obu przepadkach potrzeba jest dobra socjalizacja piesków w nowym otoczeniu, gdyż złe wychowanie może prowadzić do poważnych problemów behawioralnych, np, agresji wynikającej z lękliwości.

ratlerek i chihuahua
Ratlerek i chihuahua mają podobny wygląd i charakter.


Poznaj nne małe rasy psów:


KJ


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości