11 obserwujących
493 notki
2019k odsłon
806 odsłon

Dodatkowa niedziela handlowa 6 grudnia - dobry czy zły pomysł?

Czy najbliższe Mikołajki spędzimy w galeriach handlowych? Fot. Pixabay
Czy najbliższe Mikołajki spędzimy w galeriach handlowych? Fot. Pixabay
Wykop Skomentuj53

Niedziela, 6 grudnia tego roku ma być handlową - wynika z projektu noweli ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Dodatkowa niedziela handlowa ma rozładować przedświąteczny ruch w sklepach i poprawić sytuację handlu. 

Dodatkowa niedziela handlowa w grudniu

"Projektowana zmiana ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wprowadza epizodyczne rozwiązanie polegające na zniesieniu zakazu handlu, o którym mowa w art. 5 tej ustawy, w niedzielę w dniu 6 grudnia 2020 r. w placówkach handlowych" - głosi uzasadnienie projektu, który w środę opublikowano na stronach RCL.

Nowela czeka na rozpatrzenie przez rząd. Jest szansa, że Sejm zajmie się nią w najbliższy piątek. 

W ubiegłą sobotę wicepremier Jarosław Gowin informował, że trwają konsultacje w sprawie wprowadzenia dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu. Jak mówił, miałoby to być 6 grudnia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na handel w grudniu 2020 r. są przewidziane dwie niedziele - 13 i 20 grudnia 2020 r.


W grudniu br. są przewidziane jeszcze dwie niedziele handlowe: 13 i 20. 


"Okres przedświąteczny, zwłaszcza przed Świętami Bożego Narodzenia, jest okresem, w którym liczba klientów dokonujących zakupów jest znaczna. Aby rozłożyć ten proces w czasie, a tym samym zmniejszyć liczbę klientów robiących zakupy w tym samym czasie, zasadne jest wprowadzenie dodatkowej niedzieli handlowej w dniu 6 grudnia 2020 r. Z jednej strony umożliwi to zachowanie ograniczeń sanitarnych w związku z trwającą epidemią, a z drugiej strony będzie miało pozytywny wpływ na przedsiębiorców, przyczyniając się do poprawy ich sytuacji finansowej" - napisano w noweli ustawy.

Zwolennicy i przeciwnicy handlowej niedzieli

Branża handlowa, m.in. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji i Związek Polskich Pracodawców Handlu i Usług postulowali w listopadzie br. o przywrócenie handlowych niedziel w grudniu. Tłumaczono, że pomogłyby to w rozłożeniu ruchu klientów na siedem dni w tym szczególnym okresie przedświątecznym.

Wprowadzeniu dodatkowej niedzieli handlowej sprzeciwia się "Solidarność". Związkowcy uważają, że nie rozładuje to natężenia ruchu w galeriach handlowych.

- To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia, które znajduje się przy tym projekcie ustawy tak faktycznie rząd nie napisał nic nowego, tylko tyle, że ma to rozładować przedświąteczny ruch i pomoże to biznesowi. Tam nie ma nic o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych - powiedział szef "S" Piotr Duda.

Według niego zakupy można zrobić w innych dniach, tym bardziej, że dwie kolejne niedziele 13 i 20 grudnia będą handlowe. 

Polska Izba Handlu również jest przeciwna liberalizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, tak w czasie pandemii, jak i po niej. Jak tłumaczył wiceprezes PIH Maciej Ptaszyński, dla małych sklepów spożywczych takie zmiany nawet o charakterze tymczasowym, to wyzwanie organizacyjne np. w zakresie obsadzenia stanowisk pracy, bo dziś tysiące osób przebywa na kwarantannie.

Kary za złamanie handlu w niedzielę

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

W związku w rozwojem epidemii i nowymi obostrzeniami we wszystkich placówkach handlowych jest wymóg noszenia maseczek ochronnych, sklepy mają obowiązek udostępnić klientom podczas zakupów rękawiczki jednorazowe i płyny do dezynfekcji rąk. 

ja

Wykop Skomentuj53
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka