Polska piosenka na Euro 2020. Hit czy kit na piłkarskie Mistrzostwa Europy 2021?

Jak myślicie, którą z piosenek zaśpiewaliby w szatni? Fot. Łączy nas piłka
Jak myślicie, którą z piosenek zaśpiewaliby w szatni? Fot. Łączy nas piłka
Na każde duże piłkarskie rozgrywki powstają piosenki, które mają angażować kibiców i zagrzewać do boju reprezentację Biało-czerwonych. W tym roku oficjalnego polskiego songu na Euro 2020 nie ma, ale pojawiło kilka utworów dedykowanych temu wydarzeniu. Co to za piosenki?


Hymn reprezentacji Polski na Euro 2020

"Hymn reprezentacji Polski na Euro 2020” nagrał raper MC Sobieski. Artysta już od lat nagrywa piosenki na piłkarskie mistrzostwa. W 2012 roku zajął drugie miejsce w konkursie na polski hymn Euro, cztery lata później nagrał piosenkę na kolejny turniej. Teraz jest podobnie. "Niech zapłonie w waszych oczach ogień, zanim pomyślicie, że wszystko stracone. Niech płonie, niechaj niechaj płonie, póki wasze serca są biało-czerwone” – rapuje.

- Pomimo, że tracę wzrok, to nadal nie tracę wiary w Polski zespół. Mam nadzieję, że w oczach naszej kadry znowu zapłonie ogień, a sny o zwycięstwie staną się realne. Wierzę, że chłopaków stać na wszystko, a ogranicza ich jedynie wyobraźnia. Chciałbym, aby mój utwór dotarł do nich tak jak poprzednie hymny i dodał im skrzydeł - napisał Patryk Bielewicz. 

Euro 2020

Piosenkę "Euro 2020" nagrał girlsband Ladies of Power, który nazywa swoją piosenkę "Hymnem mistrzostw Europy". Występują tam: wokalistka Asteya, znana z programu The Voice Of Poland; skrzypaczka elektryczna Mavi, która grała na jednej scenie z Rodem Stewartem; saksofonistka Aretha, która wystąpiła z Gromeem jako support przed jedynym w Polsce koncertem Mariah Carey oraz didżejka Mia, która grała u boku największych gwiazd muzyki klubowej, takich jak Bob Sinclair czy Martin Solveig. 

- Pandemia dała się we znaki każdemu w Polsce i na świecie. Wyciszyła koncerty i przewartościowała wiele naszych spraw, byśmy zaczęli dostrzegać więcej i doceniać bardziej. Obudziła w nas ducha walki. Walki o wolność, o siebie i o własne marzenia. Hymn jest dedykowany wszystkim sportowcom oraz tym, którzy na co dzień mierzą się z przeciwnościami losu. Wszyscy mamy w sobie tego ducha i razem z pewnością "ZMIENIMY ŚWIAT" na lepsze - nawołują Ladies of Power.

Tekst piosenki jest uniwersalny i w zasadzie nie musiałby być hymnem Euro, ale skoro artystki tak zdecydowały... Muzycznie to melodyjny pop, ale bez fajerwerków. Takich piosenek powstało już tysiące. Oceńcie sami.

 

Euro 2020 - 2021 - oficjalna piosenka

Najnowszy hicior nosi tytuł oficjalnej piosenki na Euro 2020, ale nie dajcie się zwieść. "Polska Gola" w wykonaniu Zenka Kartoniuka jest parodią i ma charakter komediowy. Utrzymana w tonie piosenek disco-polo, z tekstem niskich lotów i rymami częstochowskimi. Zapewniamy, że uczucia towarzyszące oglądaniu tej piosenki są skrajne. Od obciachu i żenady po serdeczny śmiech. Pojawiają się tam nawiązania do głośnych wydarzeń medialnych, trzeba umieć je wychwycić. "Polska, Polska, Polska k... gola, wszyscy wpier... lody od Karola" - słuchamy w refrenie. Domyślamy się, że chodzi o słynne lody Ekipy.

UWAGA: Ze względu na dużą częstotliwość występowania wulgaryzmów w tej piosence nie zalecamy słuchania jej przy dzieciach oraz osobach wrażliwych na doznania estetyczne. Teraz, teraz Polska

Niejaki Alek odświeżył swoją produkcję sprzed lat, opatrując ją tytułem "Piosenka na Euro 2021". Co tam mamy? Dużo energii. Muzyka z elektronicznego automatu, wokal całkiem niezły. Wpada w ucho i nadaje się do zaśpiewania. "Teraz, teraz Polska śpiewa cała, że zwycięstwo dziś i chwała. Teraz wszystkim przykład damy i ten turniej my wygramy" - słyszymy w refrenie. 

Tekst, jak tekst, ale teledysk! Na wideo panie w sportowych strojach w narodowych barwach wyginają się w pole dance, czyli, mówiąc po polsku - tańczą na rurze. 


Dawne hity na Euro 

Sądząc po tych produkcjach, przydałby się jakiś oficjalny hymn, po wysłuchaniu którego Biało-czerwoni dostaliby wzlotu, a nie opadu skrzydeł. Jednak, jeśli przypomnimy sobie, jakie hity powstawały w ubiegłych latach, to lepiej wcale nie było. 

Piosenka „Koko Euro spoko" zespołu Jarzębina był to oficjalny przebój Euro 2012. Zaprezentowano go podczas koncertu „Hit Biało-Czerwonych" w Warszawie w maju 2012 roku. W prezentacji udział wziął Franciszek Smuda, który występuje zresztą w tej piosence.

W 2012 roku hymn na Euro nagrała również Maryla Rodowicz. Jej "Dalej Orły" muzycznie i tekstowo można postawić gdzieś obok Ladies of Power. To, obiektywnie mówiąc, jedna ze słabszych piosenek w dorobku tej artystki.


Z tego przeglądu wychodzi, że tak naprawdę najlepszą piosenką piłkarską, jaka u nas powstała jest oficjalny hymn Reprezentacji Polski na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej Korea - Japonia 2002, który wyśpiewał Marek Torzewski "Do boju Polsko".

Jeśli uważacie, że były lepsze polskie piosenki nagrane na mistrzostwa piłkarskie, zapraszamy do podzielenia się nimi w komentarzach. Owszem, był mundialowy "Entliczek pentliczek" Bohdana Łazuki, albo "Mundialeiro" Pudelsów, nie miały one jednak statusu oficjalnego hymnu reprezentacji. 

ja

Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport