Co robić, a czego nie robić, kiedy jedziemy autem i nagle zacznie się burza

Kiedy deszcz leje się strumieniami, widoczność spada do kilkunastu, a nawet kilku metrów.
Kiedy deszcz leje się strumieniami, widoczność spada do kilkunastu, a nawet kilku metrów.
Do mieszkańców woj. podlaskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego i części woj. mazowieckiego i małopolskiego RCB rozsyła alerty z ostrzeżeniem o burzach, ulewnym deszczu, silnym wietrze i gradzie. Oto dziesięć rad, jak się zachować podczas burzy, kiedy jedziemy autem.

1. Jeżeli to tylko możliwe, zjedź z drogi poza jej pobocze

Idealnym rozwiązaniem byłby zjazd na parking, a najlepiej na stację paliw. Ale jeśli nie jest to możliwe - spróbuj zjechać poza pobocze drogi. Postój na poboczu, nawet z włączonymi światłami awaryjnymi, przy słabej widoczności oznacza ryzyko najechania na twoje auto przez samochody nadjeżdżające z tyłu. 

2. Nie stawaj w zagłębieniach terenu

Staraj się zjechać na utwardzony grunt, a jeżeli masz do wyboru gęstą trawę lub luźny piasek, wybieraj raczej to pierwsze. Jeśli staniesz w zagłębieniu, to możesz potem ugrzęznąć, albo wleje ci się woda do auta.

3. Nie parkuj pod drzewami, szczególnie z grubymi konarami

Jeśli zatrzymasz się pod drzewem z grubymi gałęziami, ryzykujesz, że podczas wiatru mogą się oderwać i przygnieść twój samochód lub co gorsza, całe drzewo może zostać powalone. 

4. Podczas burzy nie wysiadaj z auta

W metalowej karoserii auta jest zdecydowanie bezpieczniej niż poza nią, stanowi ona ochronę zarówno mechaniczną przed niewielkimi gałęziami porywanymi przez wiatr, jak i elektrostatyczną przed wyładowaniami atmosferycznymi. Jeżeli w czasie nawałnicy musisz z jakiegoś powodu wysiąść z auta na drogę, nie zapomnij o kamizelce odblaskowej. Może ci ona uratować życie. 

5. Nawet na postoju pozostaw silnik włączony

Pracujący silnik zapewnia prąd dla ogrzewania, moc dla kompresora klimatyzacji, zasilanie dmuchawy przewietrzania wnętrza. Poza tym przy ekstremalnie wysokiej wilgotności powietrza mogą się zdarzyć trudności w ponownym uruchomieniu silnika benzynowego.

6. Nie gaś świateł

Jeżeli zjedziesz z drogi, pozostaw światła włączone. Ktoś może tamtędy przejeżdżać i cię zwyczajnie nie zauważyć.

7. Jeżeli widoczność gwałtownie spada, a nie ma jak zjechać z drogi, zwolnij, ale postaraj się nie zatrzymywać

Gdy nawałnica zaskoczy cię na autostradzie, zwolnij zdecydowanie, ale postaraj się mimo wszystko jechać, choćby bardzo powoli. Przy ekstremalnie wolnej jeździe możesz ostrzec jadących z tyłu, włączając światła awaryjne.

8. Widzisz głęboką kałużę? Zwolnij!

Woda wzbijana spod opon nie tylko zalewa przednie szyby kierowcom jadącym z przeciwka, lecz także może się łatwo dostać do układu zapłonowego lub innych elementów elektrycznych, uniemożliwiając w ten sposób dalszą jazdę. Jeżeli w momencie zassania wody silnik pracował na wysokich obrotach i przy mocno wciśniętym gazie, to szkody będą ogromne.

9. Zapowiadają grad? Znajdź zadaszony parking i zrób przerwę w jeździe

Jedynym ratunkiem przed gradem jest solidny dach. Może być to stacja paliw, a nawet supermarket z krytym parkingiem. Inaczej możesz narazić się na wysokie i niepotrzebne koszty.

10. Zawsze staraj się przed podróżą naładować telefon lub wozić ze sobą ładowarkę samochodową.

 Podczas ekstremalnych zjawisk pogodowych pamiętaj o oszczędzaniu baterii w telefonie. Miej zawsze w aucie działającą latarkę.

ja


Lubię to! Skomentuj26 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości