Zima w polskich górach. Temperatura sięga -35 stopni!

Zima na Śnieżce, fot. Facebook/Karkonoski Park Narodowy
Zima na Śnieżce, fot. Facebook/Karkonoski Park Narodowy
W sobotę na Śnieżce temperatura odczuwalna spadła do minus 35.55 stopnia Celsjusza - poinformował na Twitterze Karkonoski Park Narodowy. Dla porównania, według informacji IMGW, na Kasprowym zanotowano -5,4 stopnia.

Arktyczny mróz na Śnieżce

Jak poinformował Karkonoski Park Narodowy, na szczyty Karkonoszy zajrzała zima. "Na Śnieżce temperatura wynosi -4.2 °C, ale przy wietrze 83 km/h i wilgotności 98% temperatura odczuwalna to aż -35.55 °C" - napisano na profilu KPN.


Z kolei IMGW informował, że na Kasprowym Wierchu mimo silnych podmuchów wiatru temperatura odczuwalna wynosi -5,4 stppnia.

Jednak internauci twierdzą inaczej:


Polecamy:

Podobnie czujemy w saunie

Zdaniem Jakuba Gawrona, synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, taka rozbieżność w temperaturze odczytywanej na termometrze i odczuwalnej przez człowieka, jest normalnym zjawiskiem.

- W tej chwili na Śnieżce jest marznąca mgła, a w ciągu ostatniej godziny wiatr w porywach dochodził tam do 101 km/h. Mamy więc kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musi przekładać się na subiektywne odczucie chłodu. Podobne zjawisko mamy w saunie. W suchej saunie próg temperatury, jaką można znieść, jest wyższy niż w saunie parowej. W tej chwili na Kasprowym jest minus 5,4 stopnia Celsjusza, spadł śnieg, ale wiatr wieje z prędkością 7 km/h, więc z całą pewnością subiektywne odczucie osób przebywających tam w tej chwili będzie inne, niż turysty, czy pracownika IMGW na Śnieżce - powiedział Gawron.

Pogoda na niedzielę

W nocy pogoda zacznie się poprawiać. Na zachodzie będzie już pogodne niebo. Na wschodzie nadal zachmurzenie umiarkowane i duże, z przelotnymi opadami deszczu. Na Podhalu i w Karpatach opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Noc będzie chłodna. Temperatura spadnie do zera na zachodzie i w centrum, 4 st. C na południowym wschodzie i 4-7 st. C nad morzem. W kotlinach górskich i lokalnie na Warmii spodziewany jest spadek do dwóch stopni poniżej zera.

W wielu miejscach kraju zapowiadane są przygruntowe przymrozki do minus 3 stopni. W zachodniej części i centrum kraju możliwe mgły ograniczające widoczność do 200 metrów. Na Wybrzeżu i wschodzie wiatr będzie słaby i umiarkowany, lokalnie porywisty. Na pozostałym obszarze tylko słaby.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj16 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości