8 obserwujących
254 notki
754k odsłony
1883 odsłony

Sylwester w Warszawie bez fajerwerków. Miasta rezygnują z pokazów dla dobra zwierząt

Psy bardzo boją się dźwięku fajerwerków.
Psy bardzo boją się dźwięku fajerwerków.
Wykop Skomentuj145

W tym roku dla dobra zwierząt nie będzie pokazu fajerwerków w Warszawie - poinformował warszawski ratusz. Rafał Trzaskowski chce urządzić pokaz laserowy.

W zeszłym roku podobne decyzje podjęły także władze Krakowa, Poznania, Białegostoku, a w tym, z miejskiego pokazu fajerwerków wycofali się też prezydenci Torunia, Gdańska czy Olsztyna.

Zobacz: "Nie strzelajmy w sylwestra" - posłowie ponad podziałami apelują w trosce o zwierzęta


#WarszawaNieStrzela

Rafał Trzaskowski zdecydował, że w sylwestrową noc zamiast pokazu fajerwerków odbędzie się pokaz laserowy. Wszystko ze względu na dobro zwierząt, które boją się głośnych wystrzałów.


Oficjalne obchody sylwestra w stolicy co roku odbywają się na placu Bankowym. Już w poprzednich latach obrońcy praw zwierząt prosili władze Warszawy o zrezygnowanie z głośnego pokazu fajerwerków. W tym roku ich prośby zostały wysłuchane.

image
Czy inne miasta dołączą do Warszawy i zakażą pokazu fajerwerków?

"Trzaskowski psuje warszawiakom sylwestra"

Pod wpisem Trzaskowskiego pojawiły się pozytywne komentarze. Niektórzy twierdzili też, że decyzja nowego prezydenta jest niewystarczająca i w sylwestrową noc miasto powinno także zakaz używania fajerwerków osobom prywatnym.

Nie zabrakło też osób krytykujących rezygnację z głośnego pokazu fajerwerków w Warszawie.

"Trzaskowski psuje warszawiakom miejskiego sylwestra. Fajerwerków nie będzie, rzekomo dla dobra zwierząt" - napisali na Twitterze dziennikarze portalu wPolityce.pl.

Za to Cezary Gmyz, korespondent TVP, który na swoim koncie w serwisie społecznościowym zapytał Rafała Trzaskowskiego, czy zamierza także zlikwidować pokaz fajerwerków podczas "Światełka do nieba" w trakcie finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak zabezpieczyć zwierzaka w sylwestra

Sylwestrowe wystrzały to ogromny stres dla domowych pupili, jak i zwierząt dziko żyjących. Taki stres może doprowadzić nawet do ich śmierci. - Zwierzęta mają bardziej wyostrzone zmysły, zwłaszcza zmysł słuchu oraz zupełnie inną percepcję, przez co wystrzały powodują u nich stres. Podczas wybuchów sztucznych ogni i petard, którym towarzyszy huk i rozbłyski, wpadają w panikę, tracą orientację i zachowują się nieprzewidywalnie. Może to prowadzić nawet do agresji i autoagresji - tłumaczą ekolodzy.

image
W Sylwestra należy zadbać o zwierzęta.
Przed sylwestrem powinniśmy zapewnić naszym zwierzakom domowym poczucie bezpieczeństwa. Jeśli mamy psa, powinniśmy wyjść z nim na dłuższy spacer dużo wcześniej przed północą, kiedy to ma miejsce apogeum fajerwerków. Zwierzak powinien być zabezpieczony - posiadać adresatkę czy mikroczip na wypadek ucieczki.

W przypadku kota, jeśli wychodzi on na zewnątrz, powinniśmy na tę noc zamknąć go w domu i zapewnić mu bezpieczne schronienie. To samo odnosi się do psa. W miarę możliwości nie powinniśmy też zostawiać naszych pupili samych w domu. Wychodząc na chwilę w sylwestrową noc, można podać zwierzęciu środki uspokajające zalecone przez lekarza weterynarii. Lepiej jednak nie podawać preparatów na własną rękę, bo można bardziej zaszkodzić zwierzęciu niż pomóc. Można też zostawić w domu zapalone światło lub włączone radio czy telewizor, żeby zmniejszyć hałasy z zewnątrz.

image
Szampańską zabawę sylwestrową w Warszawie uświetnią pokazy laserowe.

źródło: PAP, metrowarszawa.gazeta.pl, radio ZET

KJ

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj145
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura