12 obserwujących
404 notki
1703k odsłony
13807 odsłon

Cane corso italiano - rzymski strażnik domowego ogniska

Psy cane corso pojawiły się w Polsce w latach 90.
Psy cane corso pojawiły się w Polsce w latach 90.
Wykop Skomentuj1

Cane corso italiano to atletycznej budowy olbrzym, który kocha dzieci i ma do nich anielską cierpliwość. Doskonale sprawdza się jako pies stróżujący.

Charakter rasy

Mówi się, że cane corso italiano jest psem jednego pana, ale zwykle uwielbia także innych domowników. Potrafi chodzić za właścicielem krok w krok i domagać się pieszczot. Lubi głaskany, przytulany. Pies ten źle znosi samotne zostawanie w domu, należy go od samego początku do niego przyzwyczajać. Ma anielską cierpliwość do dzieci. Mimo dużych gabarytów, zachowuje się przy nich nadzwyczaj ostrożnie i spokojnie, nie pozwoli ich skrzywdzić.

Cane corso odznaczają się również wyjątkową lojalnością i przywiązaniem do swojej rodziny. W sytuacji zagrożenia wobec właściciela mogą zachować się  agresywnie. Z natury są to psy o silnym charakterze,ze skłonnością do dominacji, zwłaszcza samce. Warto więc od wieku szczenięcego uczyć je posłuszeństwa. Dobrze ułożone są psami zrównoważonymi i spokojnymi. Mimo, że podobnie jak sznaucery miniaturowe, mają silny instynkt terytorialny, to wyszkolone nie rzucą się na każdego, kto zechce wejść do domu, choć wobec obcych będą zachowywać dystans.

Psy te wymagają opiekuna doświadczonego i cierpliwego. Nie są odpowiednie dla osoby, która dotąd nie miała w domu zwierzaka, ponieważ będą chciały narzucać swoje reguły i nie wolno im ulegać. Cane corso są bardzo inteligentne. Chętnie wykonują komendy, jeśli widzą w tym swój cel. Nic nie wskóra się wobec nich krzykiem, tylko łagodną stanowczością i konsekwentnym nagradzaniem.

Pies cane corso jest odporny i rzadko choruje. Zadbany i prawidłowo żywiony, do późnego wieku zachowuje dobrą formę. W przypadku tej rasy może zdarzyć się dysplazja stawów biodrowych albo skręt żołądka, dlatego nie powinien dużo chodzić po schodach. Jest to pies dość aktywny, nie lubi bezczynności, choć nie wymaga wielogodzinnych spacerów. Wystarczy jeden dłuższy i dwa krótsze w ciągu dnia. Szybko przystosowuje się do nowych warunków, nawet do mieszkania w bloku.

Ze względu na wykształcony instynkt obronny świetnie sprawdza się też jako pies obronny, stróżujący, tropiący czy policyjny.

image
Psy cane corso trzeba socjalizować i szkolić od małego.

Wygląd psów Cane Corso

Cane corso nie są wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację. Mają krótką, błyszczącą sierść z niewielkim podszerstkiem. Umaszczenie może być: czarne, grafitowe, ciemnoszare,  żółtawe, płowo-czerwone i pręgowane, zawsze z czarną maską.

Wygląd tej rasy nie jest ujednolicony, ponieważ rasę tę odbudowywano w latach 70 XX w. po prawie całkowitym jej wyginięciu. Typowe cane corso to psy o atletycznej, muskularnej budowie. Kwalifikuje się je jako molosy w typie mastifa. Średnia wysokość w kłębie to 58 – 68 cm, a waga waha się w granicach 38 – 50 kg.

Zobacz też: Dog niemiecki - największy pies na świecie

Cane Corso - pochodzenie

Rasa wywodzi się z terenów Półwyspu Apenińskiego. W czasach starożytnego Rzymu takie psy wykorzystywane były w czasie podbojów do walk ze zwierzętami, a nawet z ludźmi. Bezpośrednim przodkiem cane corso jest dawny molos rzymski canis pugnax. W dawnych czasach cane corso używano jako psa pasterskiego i myśliwskiego – do polowania na borsuki i dziki. Był stróżem wiejskich posiadłości i psem policyjnym (w 1750 r. uchwalono dekret zabraniający używania go do pościgów za zbiegłymi więźniami). Nazwa Cane corso oznacza w tłumaczeniu z włoskiego “psa pilnującego podwórza”.

Obecnie rasa ta cieszy się dużą popularnością we Włoszech, szczególnie w południowej części kraju, coraz częściej można je spotkać w Polsce. Szczeniaki tej rasy kosztują od 2 do 4 tys. złotych.

Zobacz też inne rasy psich gigantów:

Zobacz galerię zdjęć:

Szczeniak cane corso.
Szczeniak cane corso. Pies cane corso. Pies cane corso. Pies cane corso. Szczeniak cane corso. Pies cane corso. +1 zdjęcie +2 zdjęciaźródło: krakvet.pl, cowsierscipiszczy.pl, psy.pl, wikipedia.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.

Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości