8 obserwujących
306 notek
1093k odsłony
1595 odsłon

Upada mit Polaka-złodzieja. Rodacy masowo zwracali zgubione portfele

Eksperyment pokazał, że Polacy są jednym z najuczciwszych narodów świata.
Eksperyment pokazał, że Polacy są jednym z najuczciwszych narodów świata.
Wykop Skomentuj59

Mieszkańcy Polski należą do grona najuczciwszych znalazców portfeli na świecie - wynika z eksperymentu, który miał na celu sprawdzenie poziomu uczciwości mieszkańców poszczególnych państw. 

Z opublikowanego przez pismo “Science” badania wynika, że pod tym względem Polska plasuje się na szóstym miejscu.

Badanie przeprowadzono na terenie 355 gmin miejskich w 40 państwach świata. Aby dowiedzieć się, jak bardzo są uczciwi obywatele różnych krajów, naukowcy z uniwersytetów w Zurichu, Michigan i Utah wykorzystali aż 17 305 portfeli. Celowo „zgubili” je w miastach, w których przeprowadzany był eksperyment. Portfele zostawiane były w takich miejscach jak recepcje banków, hoteli, muzeów, urządów pocztowych itp.

Połowa portfeli była pusta, w połowie były pieniądze (od 13 do 94 dolarów), ale w każdym były wizytówki właściciela portfela oraz lista zakupów w lokalnym języku, aby można było namierzyć posiadacza. Część portfeli zawierała klucze.

Jak wyjaśnił koordynator badania Michel Marechal, ekonomista z uniwersytetu w Zurychu, podzielenie zawartości portmonetek na puste, z niewielką oraz z dużą ilością pieniędzy służyło potwierdzeniu hipotezy, że uczciwość wzrasta wraz z mniejszą zawartością znalezionych środków. - Nieoczekiwanie otrzymaliśmy odwrotny wynik - komentuje Marechal. Okazało się, że w 38 z 40 krajów częściej do „właściciela” trafiał z powrotem portfel z gotówką niż taki, w którym jej nie było. Ogólnie ponad połowa wszystkich portfeli z pieniędzmi została zwrócona, z kolei bez pieniędzy – ok. 40 proc.

- Fałszywie zakładaliśmy, że ludzie są samolubni. Jednak w rzeczywistości własny obraz siebie jako osoby uczciwej jest dla ludzi ważniejszy niż krótkoterminowa korzyść ze znalezionych pieniędzy - stwierdził prof. Adam Cohn z University of Michigan.

Nietrudno się domyślić, liderem rankingu jest Szwajcaria, w której znalezione portfele z zawartością pieniędzy oddało 79 proc. znalazców, zaś puste – 74 proc. Równie wysoki wskaźnik uczciwych znalazców portfeli zanotowano w Norwegii. Te z zawartością pieniędzy wróciły do 79 proc. właścicieli, natomiast puste do 71 proc.

Polska została sklasyfikowana na 6. miejscu. Okazało się, że jesteśmy krajem, w którym zwrot znalezionego portfela w niewielkim stopniu zależy od jego zawartości. Obok USA i Wielkiej Brytanii w portfelach podrzuconych w naszym kraju była największa suma pieniędzy. Uczciwych znalazców portfeli z gotówką było 69 proc., podczas gdy tych, którzy oddali je pomimo faktu braku zawartości – 63 proc.

Poza Szwajcarią i Norwegią wyższy, niż w Polsce, poziom uczciwości wśród znalazców portmonetek zanotowano jeszcze w Holandii, Danii oraz w Szwecji. Z kolei zaraz za Polską uplasowały się takie kraje, jak Nowa Zelandia, Czechy, Niemcy oraz Francja.

Najniżej w wypadły Maroko, Kazachstan oraz Chiny. W ostatniej w klasyfikacji Chińskiej Republice Ludowo-Demokratycznej puste portfele zwróciło 7 proc. znalazców, zaś z zawartością pieniędzy – 22 proc.

To badanie obala mit, że statystyczny Polak to złodziej, skoro aż 4 na 5 Polaków dokładało wszelkich starań, by oddać portfele ich właścicielom.

W Polsce w eksperymencie z pieniędzmi były sumy od 25 złotych do 175 zł. Eksperyment przeprowadzono w Białymstoku, Bydgoszczy, Bytomiu, Częstochowie, Gdańsku, Gdyni, Gliwicach, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Lublinie, Opolu, Poznaniu, Radomiu, Sosnowcu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Wrocławiu. W miastach tych „zgubiono” w sumie 800 portfeli. Więcej (odpowiednio 802, 1132 i 1000) „zgubiono” jedynie we Francji, Wielkiej Brytanii i USA. Polski eksperyment był więc zakrojony na bardzo szeroką skalę.

- Ludzie chcą postrzegać samych siebie jako uczciwych, nie jak złodziei. Zatrzymanie portfela oznacza, że musimy ponieść koszt psychologiczny związany z własnym wizerunkiem - komentuje prof. Michel Marechal. Im więcej pieniędzy w portfelu, z tym większym prawdopodobieństwem nieoddanie zguby jest postrzegane jako kradzież, zatem zatrzymanie sobie portfela z dużą kwotą wiąże się z większym obciążeniem psychologicznym związanym z nieuczciwym zachowaniem się.

ja

źródło: PAP, kopalniawiedzy.pl, bezprawnik.pl

Wykop Skomentuj59
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości