10 obserwujących
429 notek
1838k odsłon
7632 odsłony

Buldog angielski - tłuścioch i uparciuch oraz... dobra niania dla dzieci

Trudno uwierzyć, że to dawniej był pies bojowy.
Trudno uwierzyć, że to dawniej był pies bojowy.
Wykop Skomentuj8

Buldog angielski jest psem wesołym, z natury łagodnym, flegmatycznym i nade wszystko kochającym właściciela. To idealny pies dla osób starszych, ponieważ nie wymaga dużego ruchu i ciągłego zapewniania rozrywek. Przez wysoce rozwinięty instynkt „macierzyński” uważany jest za idealną "nianię" do pilnowania dzieci. 

Dlaczego buldog angielski jest angielski

Buldogi angielskie to bardzo stara rasa. Pochodzą prawdopodobnie od starożytnych molosów i początkowo były psami bojowymi. Służyły do walk z bykami na arenie (stąd ich nazwa bull-dog), do walk psów, do polowań na dużą zwierzynę albo nawet do pilnowania niewolników. Buldogi to jedyny zarejestrowany przez angielski Kennel Club gatunek psa uznany za „brytyjską rasę narodową”. W Polsce pojawiły się w XIX wieku, ale pierwsza hodowla powstała w latach 70. XX stulecia.

Zobacz także: Buldog francuski - wesoły, rodzinny pies. Idealny przyjaciel dla dziecka

Współczesne buldogi angielskie zupełnie zatraciły swój wojowniczy charakter. Zmieniły też nieco wygląd na bardziej łagodny. To leniwe kanapowce, bardziej pocieszne niż budzące lęk. 

buldog angielski
Buldog lubi zabawy, ale najbardziej kocha spanie. 

Ile waży buldog angielski?

Buldogi angielskie to jedna z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie. To masywne psy o pomarszczonej twarzy i charakterystycznym „wciśniętym” w skórną fałdę nosie. Na ogół są niezbyt wysokie - do 40 cm, ich głowa jest duża w stosunku do tułowia. Dorosły samiec waży ok. 25 kilogramów, suki są o 2 kilogramy lżejsze. Sierść buldoga jest delikatna, krótka, przylegająca i gładka. Może być płowa, pręgowana, czerwona. 

Poznaj innego, wielkiego molosa: Cane corso italiano - rzymski strażnik domowego ogniska

Buldog angielski - charakter

Zaletą buldogów angielskich jest to, że potrafią wyczuwać nastroje właściciela i rozśmieszać go. Kiedy taki czworonóg zobaczy, że jesteś smutny, przygnębiony, coś cię martwi, natychmiast pospieszy na ratunek i nie sposób się z nim nudzić. Zaletą jest też to, że mało szczeka i spokojnie nadaje się do mieszkania w bloku. 

Buldogi angielskie przeważnie lubią dzieci i są wobec nich niesłychanie opiekuńcze i cierpliwe. Należy jednak uważać przy maluchach, żeby zwierzę nie zrobiło niechcący krzywdy uderzając swoim cielskiem. W sytuacji zagrożenia własnego lub właściciela potrafią też pokazać agresję, ale mogą łatwo przegrać z bardziej zwinnym przeciwnikiem. 

buldog angielski i dziecko
Buldogi angielskie kochają dzieci ze wzajemnością. 

Buldog cieszy się samą obecnością swojego pana i wystarczy mu krótki spacer w jego towarzystwie. Ze względu na specyficzną budowę, psy tej rasy mogą mieć problemy z oddychaniem, więc niewskazane jest narażanie buldoga na wyczerpujący wysiłek, zabawę do utraty tchu czy długie przebywanie na upale. 

Rasa psów buldog angielski - wady

Oprócz tego, że szybko się męczą, wadą buldogów angielskich jest ich ośli upór. To zdecydowani indywidualiści – przyjmują do wiadomości tylko te polecenia, które im odpowiadają. Nie ruszą się z miejsca, jeśli nie będą widzieć w tym korzyści, dlatego bywają dość trudne w wychowaniu i wymagają cierpliwego i konsekwentnego nauczyciela. Odwdzięczą się wiernością i lojalnością. 

Trudny w wychowaniu jest też amstaf. Zobacz więcej o tej rasie

Mają też skłonności do tycia, więc nie wolno ulegać ich "żebractwu" o jedzenie, gdyż zbyt duży ciężar może spowodować dysplazję stawów u zwierzaka albo problemy z sercem. Potrafią też głośno chrapać, ślinić się i nieoczekiwanie "podtruć" domowników smrodliwym gazem z pyska lub spod ogona. Niestety żyją też dość krótko - maksymalnie do 10-12 lat.

śmieszny buldog
Buldogi angielskie to klasyczni rozśmieszacze.

Ile kosztuje buldog angielski?

Buldog angielski je dużo i wymaga dobrej jakościowo karmy, przez co jest dość kosztowny w utrzymaniu. Nie wolno go przekarmiać, gdyż może to zagrozić jego życiu i zdrowiu. Należy również pamiętać o regularnym czyszczeniu fałd, żeby nie rozwinęły się w nich infekcje grzybicze. Osobniki te dość trudno się rozmnażają, dlatego są to dość drogie psy. Szczeniak buldoga z profesjonalnej hodowli potrafi kosztować nawet 5 tysięcy złotych. 

Najbardziej rozpoznawalny buldog angielski to Max - bohater serialu "Gliniarz i prokurator". Ale psy te mają wielu zwolenników na całym świecie. Sam Winston Churchill posiadał psa właśnie tej rasy! 


ja


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości