9 obserwujących
359 notek
1384k odsłony
3900 odsłon

Cavalier king charles spaniel - łagodny piesek do towarzystwa

Cavalier king charles spaniel to luksusowy, pełen wdzięku i elegancji piesek.
Cavalier king charles spaniel to luksusowy, pełen wdzięku i elegancji piesek.
Wykop Skomentuj4

Cavalier king charles spaniel to łagodny pies rodzinny. Jego dostojny wygląd sprawia, że prezentuje się niczym psi arystokrata.

Cavalier to niewielki, wyjątkowo łagodny, cierpliwy i chętny do zabawy pies. Jest wesoły, żywy i całkowicie pozbawiony agresji. 

Charakter cavaliera

Cavalier king charles spaniel to pełen wdzięku i elegancji piesek do towarzystwa. Wygląda on bardzo elegancko i na dodatek ma bardzo łagodne usposobieniem, co sprawia, że wygląda jak psi arystokrata. Jest doskonałym psem rodzinnym - w domu spokojny i niehałaśliwy. Towarzyski i przyjazny w stosunku do ludzi, a także zwierzą, dlatego nie musi być jedynakiem. Jest wierny i łatwo nauczyć go wielu poleceń i sztuczek. Największym minusem cavaliera jest jednak jego delikatna psychika. Z tego względu nieodpowiednie w wychowaniu są krzyki i tzw. mocna ręka. Pies tej rasy nie lubi samotności. Przywiązany do właściciela, lubi wszędzie mu towarzyszyć.

Do rodziny spanieli należy także Cocker spaniel. Charakterny pies, który skradł niejedno serce

Cavalier king charles spaniel
Cavalier king charles spaniel to elegancki pies salonowy.

Cavalier to dobry towarzysz dla dzieci, ale starszych. Lubi pieszczoty i wspólne zabawy. Nie nadaje się jednak dla maluchów, ze względu na słabą psychikę. Nie niszczy przedmiotów, jeśli ma własne zabawki i jakieś zajęcie. Dobrze się czuje w grupie psów i nie wszczyna awantur na spacerach.

Cavalier to typ kanapowca. Dobrze się czuje nawet w niewielkim mieszkaniu. Psu trzeba jednak zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Psy tej rasy wykorzystuje się w dogoterapii. Często występują też na wystawach psów.

Cavalier king charles spaniel
Cavalier king charles spaniel w niecodziennym umaszczeniu.

Zdrowie cavaliera

Cavalier king charles spaniel jest szczególnie narażony na choroby genetyczne. Trzeba o tym pamiętać decydując się na kupno tego psiaka. Szczeniaka należy kupować tylko w sprawdzonej hodowli. Im starsi i zdrowsi są rodzice miotu, tym większa szansa, że ich dzieci będą się cieszyć dobrym zdrowiem, ponieważ choroby ujawniają się w późniejszym wieku.

Poważną późno ujawniającą się przypadłością rasy jest niedomykalność zastawki dwudzielnej serca (MVD). Także duże, płytko osadzone oczy cavalierów są narażone na urazy. Należy co roku wykonywać badania okulistyczne.

Zobacz też: Imię dla psa. Jak nazwać swojego pupila?

Cavalier king charles spaniel
Cavalier king charles spaniel jest narażony na choroby genetyczne.

Cavalier king charles spaniel - historia i pochodzenie

Rasa cavalier king charles spaniel liczy niespełna 100 lat. Jego pierwowzorem jest king charles spaniel, który był towarzyszem królów i arystokracji. Cavaliery są potomkami spanieli przedstawianych na XVI-, XVII- i XVIII-wiecznych obrazach znanych artystów.  Ich zadaniem było towarzyszenie bogatym damom, zabawianie ich, a także bycie atrakcją dla ich otoczenia. Pierwotnie były także częściowo psami polującymi na najmniejsze ptactwo. Te małe spaniele były ulubieńcami królewskich i szlacheckich rodów Anglii. Wielkimi ich pasjonatami były takie osobistości jak: Henryk VIII, Elżbieta I i Maria I Stuart. Szczególnie cenione były przez angielskich królów: Karola I – od którego wzięła się nazwa „king charles spaniel” oraz Karola II – wielkiego miłośnika rasy.

Cavalier king charles spaniel
Cavalier king charles spaniel nadaje się do dogoterapii.

Cavalier king charles spaniel wywodzi się od king charles spaniela. Wiele osób nie odróżnia tych ras, co więcej, nie ma pojęcia o istnieniu tej pierwszej. Natomiast podstawowa wyraźna różnica to wielkość.  Pieski różnią się także proporcjami ciała. U cavaliera kufa jest zdecydowanie dłuższa. Cavalier może mieć maść czarną podpalaną, rubinową, trójkolorową i blenheim (głęboki, kasztanowo-rudy kolor łat, równo rozmieszczonych na perłowobiałym tle). 


Jeśli szukasz psa, który będzie odpowiedni dla dziecka, pomyśl o rasach labrador retriever i buldog angielski.


Polecamy: Jak posiadanie psa wpływa na zdrowie?


KJ


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości