J.a-kobieta J.a-kobieta
144
BLOG

Ustawa o ustroju sądów powszechnych

J.a-kobieta J.a-kobieta Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

będzie podpisana, więc dużo zależeć będzie od ministra, bo może odwołać sędziego i nie musi się z nikim liczyć, a to też jest groźne. Jak sędzia będzie wydawał wyroki nie po myśli, to może zostać uznany, za np. szkodnika i zastąpiony takim, który wie jak się ślizgać.

Może sprawa z SN została tak sprytnie zaaranżowana, by choć ta ustawa przeszła. Skoro ludzie skupili się na protestach dotyczących  tego sądu, to ustawa w/s ustroju sądów jest niezagrożona.

"Wybór prezesów sądów

TAK JEST

"Również dziś formalnie powołuje ich minister sprawiedliwości, ale tak naprawdę o wyborze takiej, a nie innej osoby decyduje lokalne środowisko sędziowskie. Kandydat na prezesa, żeby się liczyć w rywalizacji o stanowisko, powinien bowiem wcześniej uzyskać pozytywną opinię samorządu.(..)"

TAK BĘDZIE

"Minister sprawiedliwości nie będzie już musiał pytać samorządu sędziowskiego, co myśli o kandydacie na nowego prezesa. Odpowiednią osobę wyłoni wedle własnego uznania i dopiero po formalnej nominacji przedstawi swojego wybrańca sędziom, z którymi temu przyjdzie współpracować. Co więcej, w ciągu sześciu miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów szef resortu będzie mógł odwołać wszystkich obecnych prezesów sądów w Polsce i wprowadzić na ich miejsce nowych, wskazanych przez siebie. Chyba że jego faworytów zawetuje Krajowa Rada Sądownictwa.(..)"

Jak ktoś jest zainteresowany, to odsyłam do linkowanego artykułu Gazety Prawnej. tam jest stanowisko za i przeciw, więc można wyrobić sobie zdanie. To jest czysta polityka. 


J.a-kobieta
O mnie J.a-kobieta

Dla mnie życie jest czymś najlepszym, co mogło mi się przytrafić kiedykolwiek 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka